Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nauczą nauczycieli rozpoznawać problemy psychiczne dzieci. Można się zgłaszać

Janusz Gajdamowicz
Janusz Gajdamowicz
Podczas pandemii COVID-19 pojawiło się wiele problemów emocjonalnych i psychicznych u dzieci i młodzieży.
Podczas pandemii COVID-19 pojawiło się wiele problemów emocjonalnych i psychicznych u dzieci i młodzieży. Janusz Gajdamowicz
Dolnośląski Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli, przy wsparciu samorządu województwa, rozpoczął realizację projektu szkoleń i warsztatów dla nauczycieli i wychowawców szkół podstawowych oraz udzielania odpowiedniej pomocy psychologiczno-pedagogicznej uczniom. Samorząd Województwa przeznaczył na ten cel 100 tys. zł.

Odpowiadając na rosnące potrzeby w zakresie problemów emocjonalnych, społecznych i psychicznych uczniów, Dolnośląski Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli we Wrocławiu przygotował ofertę 15-godzinnych szkoleń dla wychowawców i nauczycieli. Szkoleniem objętych będzie około 18 szkół podstawowych na terenie Dolnego Śląska.

Pandemia, zdalne nauczanie oraz ograniczenie kontaktów rówieśniczych bardzo negatywnie wpłynęły na zdrowie psychiczne uczniów. Dzieci coraz częściej borykają się z taki problemami jak: agresja, zaburzenia nastroju, depresja i wiele innych. Specjaliści podkreślają, że warto zwracać uwagę na takie zachowania jak: rozdrażnienie, płaczliwość, przygnębienie, apatia, brak chęci do działań, czy bezsenność.

"W tym trudnym okresie bardzo ważne jest podejmowanie działań, które dostarczą uczniom odpowiedniego wsparcia. Jednym z zaproponowanych przez nas rozwiązań jest edukowanie nauczycieli. Przeprowadzone szkolenia będą źródłem wiedzy, w jaki sposób rozpoznawać oraz radzić sobie z niepokojącymi objawami występującymi u podopiecznych" - mówi Marcin Krzyżanowski, wicemarszałek województwa dolnośląskiego.

Szkolenia dla nauczycieli będą odbywać się zdalnie oraz w formie warsztatów stacjonarnych. Uczestnicy będą mieli okazję dowiedzieć się m.in. co robić w momencie wystąpienia kryzysu psychicznego u dziecka oraz gdzie szukać specjalistycznej pomocy. Poznają klasyfikację występujących zaburzeń oraz zapoznają się z systemem wsparcia obowiązującym w naszym kraju. Nauczyciele nauczą się wykorzystywać narzędzia i formy wstępnej diagnozy na poziomie szkoły. Dowiedzą się również, jak stworzyć Indywidualny Program Edukacyjno-Terapeutyczny dla ucznia ze schorzeniem psychicznym i jak wdrożyć go w życie.

Do udziału w projekcie szkołę zgłasza dyrektor placówki do 28 lutego 2022 r. poprzez wysłanie karty zgłoszeniowej na adres: [email protected].

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska