Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Naturalny akcent uszlachetni Twój dom

Materiały Partnera
Kupując dom chcemy, by cieszył nie tylko nasze oko, ale też odwiedzających nas gości i przechodniów. W celu uzyskania pięknego wyglądu musimy zadbać o estetykę naszej posesji. Odpowiednio wykonana nawierzchnia na podjeździe, chodniku i ścieżkach w piękny sposób ozdobi nasz dom. Bardzo trwałym materiałem jest naturalny kamień, który sprawdzi się w kompozycji z każdą architekturą. Jak wybrać mądrze materiał do wykonania ścieżek i podjazdu? Na co zwrócić uwagę poszukując brukarza?

Wybieraj materiał z głową

Zakupienie kostki z kamienia wydaje się być banalne. Nic bardziej mylnego mamy do wyboru wiele rodzajów kamienia, odcieni i kształtów. Kiedy zależy nam na korzystnej cenie możemy pokusić się o zakup kamienia z odpadów lub rozbiórki ulic. Pamiętajmy, ze cena uzależniona jest od obróbki i formy. Dlatego wybór odpowiedniego rozwiązania zacznijmy od kształtu. Najczęściej na ścieżki wybierajmy niewielką kostkę kamienną lub otoczaki. W przypadku sporej posesji możemy pokusić się o zakup płyt o regularnych lub nieregularnych kształtach. Zazwyczaj wybieramy jednak kostkę, której wielkość musimy dopasować do nawierzchni. Przy zakupie materiału na ścieżki i podjazd lepiej stosować niewielkie kostki. Warto podkreślić, że im rozmiar kostki większy, tym cena wyższa. Wybierając duże rozmiary musimy pogodzić z przymusem zakupu większej ilości materiału. Drobniejsza kostka zazwyczaj waży o wiele mniej. W przypadku płyt mamy do wyboru trzy odmiany: sortowane i przycinane, niesortowane i sortowane. Zawsze pytajmy o odmianę materiału! W przypadku kamienia niesortowanego możemy mieć nawet 30% odpadów, które nie będą mogły być wykorzystane do zrobienia nawierzchni. Mniej znanym rozwiązaniem są otoczaki czyli polodowcowe granity. Dostępne na rynku otoczaki są poddawane mechanicznej obróbce. Bardzo podobne możemy spotkać na polach, jednak ich zbieranie jest niezgodne z prawem.

Jaki kamień wybrać?

Kiedy ustalimy już jaki kształt kamienia nas interesuje warto pomyśleć o rodzaju. W zależności od wybranego będziemy mogli dobrać odpowiedni kolor. Kostki wykonane z kamienia nie muszą być nudne, na rynku mamy dostępną bogatą gamę kolorystyczną. Warto podkreślić, że wiele rodzai kamienia zmienia dodatkowo swój kolor pod wpływem wody, mowa tutaj w szczególności o wapieniach i piaskowcach. Jednak nie kolor powinien decydować ostatecznie o naszym wyborze, a trwałość danego materiału. W sprzedaży mamy rozwiązania twarde czyli bazalty, granity, marmury, sjenity. Kostki wykonane z tych skał będą bardzo solidne, odporne na ścieranie i wodę. Do miękkich rozwiązań należą piaskowce i wapienie, które są bardzo łatwe do obróbki. Ich minusem jest podatność na nasiąkanie i mała odporność na uszkodzenia mechaniczne. Pamiętajmy, że jakość wykonanej nawierzchni zależy też od gruntu. Dlatego podkład pod układaną kostkę musi być odpowiednio przygotowany. (źródło: http://www.granit-kostrza.pl/ )

Dobry brukarz to skarb

Zakup odpowiedniego materiału nie jest gwarantem pięknych ścieżek i podjazdu. Potrzebujemy jeszcze dobrego fachowca. Proces układania kamiennej nawierzchni jest bardzo pracochłonny i wymagający sporego doświadczenia. Dobry brukarz musi być bardzo staranny, kamienne kostki nie mają jednakowego kształtu co utrudnia znacząco pracę. Dlatego wygląd naszej posesji będzie w dużej mierze uzależniony do wyboru brukarza. Zawsze przed dokonaniem wyboru zwracajmy uwagę na referencje, które powiedzą nam wiele o wcześniejszych zleceniach danej firmy. Warto też obejrzeć galerię prac, która może zawierać nawet adresy, pod którymi były wykonywane. Gdy chcemy mieć pewność dobrze dobranej firmy możemy spróbować zasięgnąć opinii od poprzednich zleceniodawców. Dobrym pomysłem jest sprawdzenie danego brukarza w internecie. Bierzmy jednak poprawkę na wypowiedzi umieszczane na forach internetowych mogą być sfabrykowane przez konkurencję. Dobry brukarz nie jest tani, dlatego jeśli ktoś oferuje nam usługi w podejrzanie niskich cenach sprawdźmy go jeszcze dokładniej. Nigdy nie dogadujmy się jedynie ustnie. Zawierajmy umowy i żądajmy kosztorysów, w których dokładnie będzie wyliczony koszt usługi w przeliczeniu na metr kwadratowy. Posiadając umowę będziemy mieli prawo dochodzić swoich roszczeń w przypadku źle wykonanej usługi.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska