Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nasz raport. Wrocławskie biurowce w czołówce krajowej

opr. JM
Carbon Tower postawiła we Wrocławiu firma Cavatina Holding
Carbon Tower postawiła we Wrocławiu firma Cavatina Holding materiały prasowe
Wrocław jest drugim po Krakowie największym biurowym rynkiem regionalnym w Polsce, a w pierwszej połowie tego roku odnotował też trzeci najwyższy w kraju popyt na powierzchnie do pracy. W tym okresie najemcy wynajęli tu niemal 46 tys. mkw. powierzchni biurowej.

Stolica Dolnego Śląska jest ważnym ośrodkiem biznesu przyciągającym kapitał zagraniczny dzięki silnemu rynkowi pracy, rozwiniętej infrastrukturze, a także właśnie dzięki bazie biur klasy A. Miasto to jest zaliczane do najważniejszych rynków, wraz z Warszawą i Krakowem, szybko rozwijającego się u nas w kraju sektora usług dla biznesu. W stolicy Dolnego Śląska tylko w tym sektorze zatrudnionych jest ok. 52,5 tys. osób, z czego prawie 60% przypada na sektor centrów typu shared service (centrum usług wspólnych) oraz firmy z branży IT.
Warto dodać, że Wrocław uplasował się na pierwszym miejscu według subiektywnego rankingu oceniającego kilkanaście aspektów składających się na atrakcyjność miasta dla firm z sektora usług dla biznesu. Nic więc dziwnego, że to właśnie tu w budowie pozostaje dziś najwięcej, bo aż 26%, powierzchni biurowej spośród głównych miast regionalnych w kraju.

Nie ma zastoju

Jak radzą sobie firmy z branży? Na przykład Cavatina Holding realizowała i komercjalizowała inwestycje biurowe w Warszawie, Wrocławiu, Krakowie, Katowicach, Gdańsku, Łodzi i Bielsko-Białej. Od początku 2020 r. do końca marca 2021 r. podpisano umowy najmu na ponad 70 tys. mkw.
- W kolejnych miesiącach także obserwowaliśmy wzrost skali zapytań o biura, co potwierdza, że rynek powoli się normuje - mówi Patryk Czernik, Leasing Director w firmie Cavatina. - O tym, jak dobrze oceniamy potencjał Wrocławia, najlepiej świadczy nasza kolejna inwestycja w tym mieście. Po bardzo udanych projektach biurowych Diamentum i Carbon, zdecydowaliśmy się na budowę Quorum.
Dodaje, że jest to największy we Wrocławiu projekt mixed-use (obiekt wielofunkcyjny). Kompleks zaoferuje ok. 100 tys. mkw. powierzchni do pracy, życia i rekreacji. W grudniu 2020 r. Rozpoczęto prace połączone z rewitalizacją przy pierwszym budynku biurowym. Równolegle toczy się budowa wieży mieszkaniowej Resi Capital.
Nie próżnują także inne firmy. Wśród oddanych w pierwszych sześciu miesiącach tego roku budynków znalazł się m.in. wrocławski biurowiec Krakowska 35. Wśród realizowanych we Wrocławiu inwestycji znajdują się Wielka 27 i Centrum Południe.
Według szacunków ekspertów z firmy Walter Herz, czynsze wywoławcze w najwyższej klasy budynkach usytuowanych w centrum Warszawy kształtują się w przedziale 18-25 euro za 1 mkw. miesięcznie. Najwyższe stawki wśród głównych rynków regionalnych rejestrowane są we Wrocławiu 12,50-16 euro za 1 mkw. miesięcznie.

Polska atrakcyjna

- Spowolnienie procesów decyzyjnych, jakie wywołała pandemia, dotyczy zarówno najmu powierzchni, jak i budowy nowych projektów. W drugim kwartale tego roku mieliśmy jednak do czynienia z dużo większą aktywnością najemców niż w pierwszych miesiącach, szczególnie na rynkach regionalnych. Firmy wyraźnie szerzej podejmują już rozmowy na temat swojego zapotrzebowania na powierzchnię. Właściciele budynków liczą się natomiast z czasowym spadkiem popytu, ale w dłuższej perspektywie zakładają jego wzrost z uwagi na oczekiwane przenoszenie biznesu do Polski z innych lokalizacji - komentuje Bartłomiej Zagrodnik, Managing Partner/CEO w Walter Herz.
Eksperci międzynarodowej firmy doradczej Cushman&Wakefield z Wrocławia prognozują, że najemcy będą szukać przede wszystkim elastyczności.
- W najbliższym czasie proces adaptacji biurowców do nowych oczekiwań najemców i zmieniających się wymagań wynikających z pandemii COVID-19 będzie musiał przyśpieszyć - ocenia Marcin Siewierski, Dyrektor Regionalny w polskim oddziale Cushman&Wakefield.
Wyjaśnia, że zmieniają się oczekiwania związane z dbałością o zdrowie i komfort pracowników. Zdecydowanie wyżej będą oceniane biurowce oferujące udogodnienia i usługi promujące zdrowie oraz poprawę samopoczucia.
Jak wobec takich oczekiwań prezentuje się Wrocław? - Miasto nie jest już postrzegane jako „rynek wschodzący”, ale ugruntowane i dojrzałe centrum biznesowe o zróżnicowanej ofercie, które potrafi elastycznie i sprawnie reagować na sytuację rynkową - komentuje Marcin Siewierski.

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska