Nastoletni kinomani chodzą do klas filmowych

Materiał partnera zewnętrznego
Warsztaty dla wrocławskich licealistów to autorski projekt Dolnośląskiego Centrum Filmowego, bierze w nich udział 173 uczniów z sześciu klas w trzech wrocławskich liceach
Warsztaty dla wrocławskich licealistów to autorski projekt Dolnośląskiego Centrum Filmowego, bierze w nich udział 173 uczniów z sześciu klas w trzech wrocławskich liceach UMWD

Pokazy filmowe, spotkania z cenionymi twórcami, poznawanie historii oraz rozmowy o filmie jako sztuce wyższej i formie artystycznego wyrazu - tak przedstawia się program zajęć dla wrocławskich licealistów, którzy uczestniczą w projekcie Dolnośląskiego Centrum Filmowego. Może to właśnie dzięki Klasom Filmowym w przyszłości będziemy mogli pochwalić się nowym talentem na miarę reżyserów, takich jak Agnieszka Holland czy Roman Polański.

Zajęcia dla licealistów są uzupełnieniem zajęć szkolnych. Skierowane są do nastoletnich kinomanów zainteresowanych sztuką filmową. W projekcie bierze udział 173 uczniów z sześciu klas w trzech wrocławskich liceach: LO nr XII im. Bolesława Chrobrego, LO nr XV im. mjra Piotra Wysockiego oraz LO nr XVI.

Warsztaty z zakresu języka filmowego i historii kina prowadzone są przez nauczycieli, filmoznawców, a także twórców filmowych, reżyserów czy producentów. Swoimi doświadczeniami dzielą się m.in.: Jagoda Szelc, Marek, Lechki, Bartosz Kędzierski, Paweł Kosuń i Marcin Kurek. Młodzi miłośnicy kina biorą udział także w spacerach filmowych i warsztatach z animacji.

− Program dzieli się na część teoretyczną i praktyczną. Teorię realizują nauczyciele w szkołach podczas lekcji, natomiast raz w miesiącu odbywają się praktyczne zajęcia w DCF, a towarzyszą im pokazy filmowe, zajęcia warsztatowe. Wtedy też młodzi ludzie spotykają się z cenionymi twórcami - reżyserami, aktorami czy producentami filmowymi. Chodzi o to, aby młodzież miała żywy kontakt z osobami, które kształtują polskie kino - mówi Jarosław Perduta, dyrektor Dolnośląskiego Centrum Filmowego.

Projekt był konsultowany z nauczycielami z Wrocławskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli, filmoznawcami, ale też z młodzieżą, która na co dzień bywa w Dolnośląskim Centrum Filmowym. W wyniku tych rozmów powstał szczegółowy program wraz z konspektami zajęć.

− Mówimy o historii filmu, języku filmowym, o filmie jako sztuce wyższej i formie artystycznego wyrazu, który powinien być traktowany na równi z innymi dziedzinami sztuki - zaznacza dyrektor DCF.

Uczniowie, którzy biorą udział w programie, podkreślają, że dzięki takim zajęciom mają szansę zobaczyć filmy niekomercyjne, które rzadko znajdują się w repertuarach kin.

− Edukacja filmowa w szkole jest dość uboga, o filmie mówi się mało, brakuje zajęć praktycznych i spotkań z twórcami. A właśnie film jest tą dziedziną sztuki, która jest szczególnie interesująca dla młodzieży, a jest bardzo niedoceniana w programach nauczania - mówi Zosia, uczennica II klasy XII liceum we Wrocławiu.

Bożena Święch, nauczycielka i opiekun projektu w XV LO we Wrocławiu, podkreśla, że zajęcia filmowe stają się ważnym elementem w edukacji, bo z podstawy programowej w szkołach mają zniknąć zajęcia z wiedzy o kulturze.

− Liczę na to, że zajęcia filmowe mogą być ogromnym wsparciem przy edukacji humanistycznej i w przygotowaniu do matury - chodzi przecież nie tylko o to, aby obejrzeć dobry film, ale także nauczyć się wyciągać z niego wnioski, wiedzę, refleksje i wrażenia, wzbogacać słownictwo i nauczyć się o nim dyskutować - mówi Bożena Święch.

Młodzieżowy Klub Filmowy
Młodzieżowy Klub Filmowy w Dolnośląskim Centrum Filmowym to nowy cykl, wspierający pilotażowy projekt Klas Filmowych DCF. Młodzież ma okazję do spotkania i rozmów na temat filmów nowych, wchodzących właśnie na ekrany kin. MKF organizowany jest w każdy pierwszy wtorek miesiąca o godz. 17.00 szczególnie dla licealistów, a także uczniów ostatnich klas szkoły podstawowej.

O programie klas filmowych:
Zajęcia praktyczne odbywają się w Dolnośląskim Centrum Filmowym. To 10 seansów filmowych, poprzedzonych prelekcjami albo warsztatami prowadzonymi przez filmoznawcę, eksperta z zakresu sztuki filmowej lub zaproszonych twórców kina polskiego. Część teoretyczna realizowana jest w szkołach podczas minimum 30 godzin lekcyjnych prowadzonych przez nauczyciela. Nauczyciele prowadzący takie zajęcia otrzymują program merytoryczny oraz materiały edukacyjne przygotowane przez ekspertów z Dolnośląskiego Centrum Filmowego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska