Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Narzekamy na drogi i transport. Lubimy teorie spiskowe. Studenci Politechniki Wrocławskiej sprawdzili, czym zajmujemy się w internecie

Michał Perzanowski
Michał Perzanowski
Zespół z Wydziału Informatyki i Telekomunikacji Politechniki Wrocławskiej dokonał analizy tego, co przykuwa naszą uwagę oraz jakie treści w internecie podobają nam się najbardziej.
Zespół z Wydziału Informatyki i Telekomunikacji Politechniki Wrocławskiej dokonał analizy tego, co przykuwa naszą uwagę oraz jakie treści w internecie podobają nam się najbardziej. Paweł Relikowski / Polska Press
Studenci Politechniki Wrocławskiej zbadali kilka milionów postów w mediach społecznościowych. Co mówią one o nas, jako użytkownikach internetu? Z analiz wynika, że Polacy głównie narzekają na drogi czy pracę urzędów. Pozytywnie odbieramy jedynie rozrywkę. Poznaliśmy również odpowiedź na takie pytania jak "Czy gracze są toksycznymi ludźmi?" oraz "Czy umiemy rozpoznać reklamę w sieci?". Przeczytajcie poniżej.

Narzekamy na drogi i transport

– Media społecznościowe takie jak: Facebook, Twitter, Instagram, TikTok itp., stanowią potężne źródło danych dla badaczy społecznych. Mogą one dostarczyć cennych informacji na temat opinii, zachowań i preferencji użytkowników, co pozwala na lepsze zrozumienie ich postaw i działań – mówi nam prof. Tomasz Kajdanowicz, kierownik Katedry Sztucznej Inteligencji z Politechniki Wrocławskiej.

Zespół z Wydziału Informatyki i Telekomunikacji Politechniki Wrocławskiej dokonał analizy tego, co przykuwa naszą uwagę oraz jakie treści w internecie podobają nam się najbardziej.

Studenci sprawdzili m.in. na co narzekają mieszkańcy Wrocławia, Warszawy, Krakowa, Poznania i Gdańska. Okazało się, że najgorzej oceniane są drogi i transport publiczny, a pozytywnie odbierana jest jedynie rozrywka. Co ciekawe, Wrocław zebrał najlepsze oceny spośród grupy wszystkich badanych miast.

Studenci profesora Kajdanowicza sprawdzili, na co narzekają mieszkańcy miast i wyszło im, że najgorzej oceniane są drogi, transport publiczny oraz praca urzędów. Pozytywnie oceniana jest jedynie rozrywka.

- Co ciekawe, Wrocław zebrał najlepsze oceny spośród wszystkich badanych miast. To może oznaczać, że w naszym mieście narzekamy zdecydowanie najmniej – dodaje profesor.

od 16 lat

Lubimy teorie spiskowe, nie lubimy polityki

Jeden z elementów całego projektu zakładał zbadanie reakcji ludzi na poszczególne partie polityczne. Studenci nie kryli, że znalezienie treści o mocnym zabarwieniu emocjonalnym nie było trudne, ponieważ w mediach społecznościowych jest ich całe mnóstwo. Co więcej, polityka partyjna w internecie najczęściej wywołuje skrajne reakcje - od ciekawości, przez rozbawienie aż po gniew.

Jedna ze studenckich grup wykazała, że internetowa społeczność bardzo lubi teorie spiskowe, choć nie wszyscy dają im wiarę.

– Badania pokazały, że bardzo dużo ludzi wierzy w teorie spiskowe i je propaguje, jednak jest też dużo przeciwników i nie tak łatwo się na nie nabieramy – mówi nam Magdalena Kociołek, studentka 3. roku Sztucznej Inteligencji.

Inni studenci: Michał Ilski, Jan Pawłowski i Jakub Balicki wzięli pod lupę środowisko graczy.

- Z badań, które przeprowadziliśmy, wynika, że społeczności graczy różnych gatunków gier nie różnią się tak bardzo między sobą i że jest to społeczność nie tak toksyczna, jak by to się mogło wydawać z mediów – mówi Michał Ilski.

Trzeba uważać na reklamę!

W ramach zajęć wszystkie zespoły przygotowały też plakaty naukowe, na których przedstawiono cel badań, zastosowane metody i uzyskane efekty. Wygrała praca Maksymiliana Mazurkiewicza i Michała Skubka o tytule "Czy post jest $ponsorowany?". Studenci wykazali w niej, że nieoznaczone posty zyskują większą popularność niż posty oznaczone jako sponsorowane.

- Opracowali też metodę wykrywającą kryptoreklamę w postach społecznościowych, a z badań wyszło, że influencerzy ukrywają reklamy w swoich materiałach, bo te nie tracą zasięgów. Okazało się również, że pojawienie się osoby, łóżka, kanapy bądź kwiatów zwiększa popularność postów, a butelki lub filiżanki zmniejsza – mówi prof. Kajdanowicz.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska