Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Najemcy magazynów zazwyczaj wybierają Warszawę, Polskę Centralną oraz Dolny Śląsk

BMK
Największym zainteresowaniem najemców cieszyły się regiony Warszawy, Polski Centralnej oraz Dolnego Śląska.
Największym zainteresowaniem najemców cieszyły się regiony Warszawy, Polski Centralnej oraz Dolnego Śląska. Materiały prasowe
– Według najnowszego raportu międzynarodowej firmy doradczej Cresa Polska „Occupier Insight Q1 2019”, pierwszy kwartał tego roku był kolejnym bardzo udanym okresem na rynku magazynowo-przemysłowym w Polsce. Zasoby istniejącej powierzchni wzrosły do blisko 16,5 mln mkw. Rynek ten utrzymuje wysoką dynamikę wzrostu, czego potwierdzeniem jest rekordowa ilość powierzchni w budowie (2,16 mln mkw.).

Od stycznia do marca 2019 r. odnotowano również doskonały wynik pod względem nowej podaży. Do użytku oddano 600 tys. mkw., a więc 8,1% więcej niż wyniosła średnia kwartalna w ostatnich 2 latach. Największym oddanym projektem był obiekt wybudowany pod Olsztynem dla potentata e-commerce, firmy Zalando (ponad 120 tys. mkw.), co potwierdza silną pozycję segmentu sprzedaży internetowej jako jednego z głównych generatorów popytu na powierzchnie magazynowe.

Poziom transakcji osiągnął poziom blisko 1 mln mkw. To więcej o ponad 6% więcej niż średnia kwartalna z ostatnich trzech lat. Największym zainteresowaniem najemców cieszyły się regiony Warszawy, Polski Centralnej oraz Dolnego Śląska.

Do największych transakcji pierwszego kwartału 2019 roku zaliczamy wynajęcie 59 000 mkw. przez Pantos Logistics w Panattoni Park Wrocław IX i umowę na 58 500 mkw. w P3 Mszczonów.

Wskaźnik pustostanów przekroczył 5%, aczkolwiek przez cały 2018 rok utrzymywał się poniżej tego poziomu i w porównaniu z czwartym kwartałem 2018 roku wzrósł o 0,4 p.p. do 5,3%. Regionami z największym odsetkiem wolnej powierzchni magazynowej jest region Białegostoku (36,0%) – jedna z najnowszych lokalizacji na mapie powierzchni magazynowej w Polsce z zasobami wynoszącymi 40 000 mkw. – oraz okolice Poznania (8,4%).

- Perspektywy rozwoju rynku wyglądają nadal bardzo obiecująco, a szanse przeważają nad potencjalnymi zagrożeniami zewnętrznymi. Obserwowany w ostatnich kilku latach wzrost kosztów realizacji inwestycji spowalnia, ale deweloperzy nieco ostrożniej podchodzą do planowania terminów oddawania do użytku nowych obiektów – mówi Tom Listowski, partner, dyrektor działu powierzchni magazynowych i przemysłowych na Europę Środkowo-Wschodnią w firmie Cresa.

- Duża dynamika rynku zachęca inwestorów z całego świata do lokowania kapitału w generujących przychody nieruchomościach magazynowo-przemysłowych w Polsce. Najlepsze stopy kapitalizacji osiągnęły już poziom 6,5%, ale mogą ulegać dalszej kompresji ze względu na silny popyt inwestycyjny na tę klasę aktywów. Przewidujemy, że dobre nastroje wśród inwestorów utrzymają się w całym 2019 roku i że podobnie jak w ubiegłym roku znaczna liczba transakcji będzie miała charakter portfelowy - mówi dr Bolesław Kołodziejczyk, dyrektor działu badań rynkowych i doradztwa w firmie Cresa Polska.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska