Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Najstarszy wrocławski fryzjer idzie na emeryturę

Kinga Mierzwiak
Kinga Mierzwiak
Franciszek Kułacz ma 93 lata i od ponad 50 lat prowadzi zakład fryzjerski przy ul. Tkackiej 2. Teraz idzie na zasłużoną emeryturę.

Franciszek Kułacz był świadkiem wielu historycznie ważnych wydarzeń, przetrwał zsyłkę na Syberię. Jego matka też pracowała jako fryzjerka. Jego zakład klimatem wciąż przypomina lata 60. Oprócz nożyczek i innych narzędzi fryzjerskich znajdziemy tam szachownice, bo pan Franciszek jest nie tylko dobrym fryzjerem, ale też dobrym szachistą.

- Wychowywałem się na Syberii. Miałem wtedy 13 czy 14 lat. Gdyby nie wojna, to nigdy bym nie wrócił do Polski i zapewne wymordowaliby mnie Ukraińcy. Tam była rzeź - wspomina Franciszek Kułacz. - Na fryzjera uczyłem się od 1945 roku. Tutaj zacząłem pracować razem z kolegą w 1954 roku. Na początku było tu nas czterech, teraz nie ma już tyle pracy co kiedyś. Nigdy nie sądziłem, że dożyję tylu lat.

Pan Franciszek pracował również w zakładzie fryzjerskim w Rynku - w miejscu, gdzie wcześniej mieścił się sklep rybny. Teraz dalej z powodzeniem strzyże swoich stałych klientów.

- U mnie klienci zawsze mówili, że będę dobrym fryzjerem. Ale wie pani, jak wyglądają początki. Kiedyś tak namydliłem komuś głowę, że woda za koszulę poszła - śmieje się pan Franciszek. - Ale szef mnie wyuczył i od razu pozwolił ćwiczyć się w sztuce fryzjerstwa.

Teraz pan Franciszek, po 70 latach pracy w zawodzie, opróżnia swój zakład na Tkackiej. Mimo że to ostatnie dni, to wciąż zaglądają do niego klienci. W zakładzie będzie pracował do końca stycznia i można go jeszcze spotkać w pracy.

ZOBACZ TEŻ:

Wrocławski ogród botaniczny uczy jak radzić sobie ze smogiem. Powstała tu antysmogowa strefa odpoczynku.Stojąca na półce paprotka, czy zwisający z parapetu bluszcz może pomóc w walce ze smogiem. - Warto je trzymać nie tylko ze względów estetycznych, ale także ze względów ekologiczno-zdrowotnych. Rośliny mają umiejętność neutralizowania szkodliwych substancji, potrafią wbudowywać je w swoje tkanki. Główną rolę w oczyszczaniu powietrza odgrywają mikroorganizmy znajdujące się w ich strefie korzeniowej - mówi Karolina Sokołowska, opiekun roślin tropikalnych z wrocławskiego ogrodu botanicznego.Rośliny radzą sobie zarówno ze szkodliwymi substancjami chemicznymi, jak i unoszącym się w powietrzu pyłem. Dodatkowo zwiększają wilgotność powietrza w mieszkaniu. Jakie rośliny są najlepsze do walki ze smogiem? Podpowiadamy.Przejdź dalej strzałkami na klawiaturze bądź gestami na ekranie.

Oto antysmogowe rośliny do twojego domu. Pomagają oczyszczać powietrze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska