Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Najstarszy wrocławianin urodził się w 1907 roku. W środę skończy 113 lat!

Celina Marchewka
Celina Marchewka
Najstarszy wrocławianin 17 czerwca będzie odchodził swoje 113-ste urodziny. W całym mieście żyją obecnie 104 osoby, które ukończyły 100 lat. Na Dolnym Śląsku takich wiekowych seniorów jest natomiast 176. Liczba ta zwiększyła się w porównaniu do roku 2019.

Pan Jan, 113-letni wrocławianin jest zarazem najstarszym Dolnoślązakiem. Na środę, 17 czerwca, przypadają jego urodziny. Drugą w regionie ze względu na wiek osobą i pierwszą kobietą jest natomiast pani Helena z Trzebnicy, która ma ukończone 106 lat.

Liczba seniorów na Dolnym Śląsku rośnie z roku na rok. Obecnie ponad stulatków we Wrocławiu mieszka 104, w Wałbrzychu - 54, w Legnicy - 18, w Trzebnicy - 7, a w Oławie - 2. Łącznie w całym województwie żyje 176 osób, które liczą sobie ponad wiek.

Specjalne świadczenie dla najstarszych

Każdy senior, który ukończy 100 lat, otrzymuje specjalne, comiesięczne świadczenie honorowe. Jego wysokość zależy od kwoty bazowej, która obowiązuje w dniu setnych urodzin. Stanowi ona 100 proc. przeciętnego wynagrodzenia za rok poprzedni pomniejszonego o składki na ubezpieczenie społeczne. W tym roku każdy stulatek dostaje 4294,67 zł brutto. Rok wcześniej było to 3 731,13 zł brutto a dwa lata temu - 3 536,87 zł.

– Wysokość kwoty przeznaczonej dla stulatków jest ustalana każdego roku i obowiązuje od 1 marca do końca lutego roku następnego, dlatego w każdym roku jest różna, ale raz przyznana „dodatkowa emerytura” nie ulega zmianie i jest wypłacana do końca życia w tej samej wysokości – mówi Iwona Kowalska-Matis Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS na Dolnym Śląsku.

Aby otrzymać świadczenie honorowe wystarczy mieć 100 lat. Nie trzeba składać żadnych wniosków, ponieważ zostanie ono przyznane automatycznie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska