Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Najstarszy dom we Wrocławiu. Czy go znasz?

Katarzyna Kaczorowska
Dom Panien Trzebnickich
Dom Panien Trzebnickich Fot. Tomasz Hołod / Polska Press
Codziennie przechodzą obok niego setki ludzi, nie wiedząc, że galeria fotograficzna to Dom Panien Trzebnickich, najstarszy dom w mieście.

Trzebnickie cysterki budynkiem przy pl. Nankiera władały od XIII wieku. Pierwsza wzmianka o nim w miejskich kronikach pojawiła się już w 1208 roku, a siostry, wiele razy zlecające przebudowę budynku, ostatecznie przestały być jego właścicielkami w 1810 roku, po kasacji zakonu w Prusach.

O ten najstarszy, częściowo zachowany budynek mieszkalny we Wrocławiu, los upomniał się w drugiej połowie lat 60. ubiegłego stulecia. Wtedy odtworzono częściowo bryłę domu według projektu architekta Henryka Dziurli, łącząc gotyckie mury i sklepienia z żelbetonowym dachem i przeszklonym akcentem architektonicznym. Swoją siedzibę znalazła tu galeria fotograficzna Ośrodka Kultury i Sztuki. Przez pewien czas działała tu słynna wrocławska galeria Foto Medium Art. Obecnie swoją siedzibę ma Galeria Foto-Gen Ośrodka Kultury i Sztuki we Wrocławiu.

I to z inicjatywy dyrektora OKiS-u Igora Wójcika, radnych sejmiku dolnośląskiego i historyków zadbano o dziedzictwo historyczne. Igor Wójcik przypomina, że budynek do 1945 roku nazywano Domem Panien czy Dworem Mniszek Trzebnickich. Po jego odbudowie władze partyjne zdecydowały, że o Pannach Trzebnickich trzeba jednak zapomnieć i wymyślono nazwę Domek Romański.

Tablica, która tuż przed świętami zawisła na ścianie budynku, przypomina teraz przechodniom dziedzictwo śląskich Piastów, którzy cysterki do nas sprowadzili.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska