Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Najstarsza żywa szopka w Polsce znajduje się we Wrocławiu! Są w niej kozy, kucyki i osły. Dzieci ją uwielbiają [ZDJĘCIA]

Maciej Rajfur
Maciej Rajfur
Redemptoryści podają, że w jednym sezonie zwierzęcą atrakcję odwiedza kilka, a nawet kilkanaście tysięcy osób.
Redemptoryści podają, że w jednym sezonie zwierzęcą atrakcję odwiedza kilka, a nawet kilkanaście tysięcy osób. O. Mariusz Mazurkiewicz
Przy kościele redemptorystów pw. Najświętszej Marii Panny Matki Bożej Pocieszenia działa żywa szopka. To najstarsza taka inicjatywa w Polsce organizowana nieprzerwanie od 26 lat. Dłużej robią to franciszkanie w Krakowie, ale w czasie pandemii mieli przerwę. Wrocławskich redemptorystów zaś pandemia nie zraziła.

Spis treści

Zaczęło się od państwa Gucwińskich i ojca Golca

W tym roku przy kościele redemptorystów przy ul. Wittiga we Wrocławiu spotkamy oślicę z małym osiołkiem, podobną parę kucyków, a także kilka owiec: wrzosówki i świniarki. Wszystkie zwierzęta pochodzą z wrocławskiego zoo. Można je oglądać przez całą dobę, choć późnym wieczorem zakonnicy gaszą światło, aby zwierzaki mogły odpocząć. Przez cały czas zwierzaki pozostają pod opieką pracowników ogrodu zoologicznego.

Początki żywej szopki wiążą się z bardzo dobrymi relacjami legendarnych już państwa Gucwińskich (zarządzających przez wiele lat wrocławskim zoo) z ówczesnym proboszczem o. Stanisławem Golcem. Współpraca rozpoczęta przez laty z okazji Bożego Narodzenia jest do dzisiaj kontynuowana. I, niewątpliwie, to wielka atrakcja dla całych rodzin w okresie świąt Bożego Narodzenia.

- Informacja o żywej szopce rozchodzi się błyskawicznie. Właściwie, jak tylko pojawiają się zwierzęta, od razu ściągają ludzie. Największe tłumy są w Boże Narodzenie, w Nowy Rok i uroczystość Objawienia Pańskiego, czyli Trzech Króli. Szopkę można oglądać do 8 stycznia - informuje nas o. Witold Baran, proboszcz parafii Najświętszej Marii Panny Matki Bożej Pocieszenia.

Redemptoryści podają, że w jednym sezonie zwierzęcą atrakcję odwiedza kilka, a nawet kilkanaście tysięcy osób. Przy kościele znajduje się już stała infrastruktura pod całą inicjatywę. Każdego roku należy ustawić figury (nieco młodsze nic inicjatywa żywej szopki), siano, zwierzęta oraz iluminacje.

Zakonnicy apelują, żeby nie przychodzić do szopki z psami, ponieważ płoszą one zwierzęta. Kilka lat temu z tego powodu z szopki uciekła krowa, które szukano i łapano potem na wrocławskich wałach nad Odrą.

Nie wolno również zwierząt niczym dokarmiać. 3 lata temu jedna z kóz z przejedzenia musiała przedwcześnie wrócić do ogrodu zoologicznego i przejść specjalną kurację, gdyż zachorowała.

Parafia przy Wittiga przeżywa oblężenie

Jak tłumaczy o. Witold Baran, szopka ma charakter preewangelizacyjny.

- W atmosferze zeświecczenia świąt w tym przypadku nie da się wymazać sceny narodzenia Jezusa Chrystusa. Te zwierzęta i figury, które tworzą atrakcję, chcąc nie chcąc, przenoszą zwiedzających scenerię i sytuację Bożego Narodzenia - mówi proboszcz.

Cała inicjatywa dużo zmienia w funkcjonowaniu parafii, która w tym okresie przeżywa prawdziwe oblężenie.

- Nie ukrywamy, że to mocno rozsławia parafię. Mamy bardzo wielu gości z różnych stron Wrocławia i nie tylko. Niektórzy pojawiają się u nas raz w roku właśnie z tego powodu. Rodzice z dziećmi, dziadkowie z wnukami. Część uczestniczy we mszach świętych, inni przychodzą tylko do szopki, czego żałujemy bardzo. Cieszymy się jednak odwiedzinami wszystkich - uśmiecha się o. Witold

.

Koszt utrzymania szopki to tak naprawdę koszt zapewnienia zwierzętom paszy i opieki. Oraz oczywiście rachunki - światło i woda. Za to płaci parafia, ale każdy chętny może dorzucić się do przedsięwzięcia i być niejako współorganizatorem. Przy szopce stoi skarbonka.

Zobaczcie zdjęcia:

Gdzie znajduje się żywa szopka?

WIĘCEJ INFORMACJI I PORAD NA ŚWIĘTA ZNAJDZIESZ

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska