Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Najpiękniejsze przedwojenne restauracje na Dolnym Śląsku. Przepych i stylowe wnętrza we Wrocławiu, Wałbrzychu i Jeleniej Górze

Justyna Orlik
Justyna Orlik
Jedna z piękniej położonych przedwojennych restauracji w Jeleniej Górze gwarantowała gościom nieprawdopodobne widoki z tarasu.
Jedna z piękniej położonych przedwojennych restauracji w Jeleniej Górze gwarantowała gościom nieprawdopodobne widoki z tarasu. fotpolska.eu
Restauracje w miastach Dolnego Śląska zachwycały przed wojną. Stylowe lokale znajdowały się nie tylko we Wrocławiu, ale i w Legnicy, Wałbrzychu, Głogowie oraz Jeleniej Górze i mniejszych miastach, takich jak Bolesławiec czy Leśna. Niektóre były wyposażone w hotele pokojowe czy kręgielnię, a inne miały przed wejściem staw, po którym pływano łódkami. Zobaczcie zachwycające wnętrza i budynki na zdjęciach.

Spis treści

Jak wyglądała przedwojenna niemiecka kuchnia? Prosta i smaczna

Saksońska kuchnia jest dość popularna w całej Europie oraz na świecie. Region słynie również z dobrego piwa, które ważone jest we wschodnich Niemczech od stuleci oraz wyśmienitego wina. Bratwursty, czyli dania z kiełbasą, można znaleźć w niemal każdej knajpie po drugiej stronie Odry i Nysy Łużyckiej, choć wbrew stereotypom nie były serwowane w nich "od zawsze". Dziś najczęstszymi dodatkami do nich są:

  • frytki
  • sałatka ziemniaczana
  • sałatka makaronowa
  • sos curry

Kuchnia saksońska bogata jest w produkty mączne, takie jak kluski oraz produkty ziemniaczane. Dawniej podawane były z tradycyjną pieczenią marynowaną, czyli Sauerbraten. Dużą popularnością cieszyła się także Kartoffelsuppe, czyli zupa ziemniaczana podawana z boczkiem, a także zupa piwna i chlebowa oraz kwaśne ziemniaki.

Saksonia słynęła z kawy i deserów. Wschodnie Niemcy słodkościami stały

Sporym zaskoczeniem dla wielu może być fakt, że to właśnie w Saksonii powstały pierwsze kawiarnie, specjalizujące się w serwowaniu najlepszych kaw oraz deserów. Pionierski był lokal w Lipsku, który szybko stał się popularny, a wraz z nim powstały następne, co bardzo wpłynęło na rozwój gospodarczy miasta. Śladem największego miasta Saksonii poszły inne, nawet te najmniejsze. Wkrótce w każdej restauracji do kawy dołączano tradycyjny deser:

  • sernik drezdeński - trzywarstwowe ciasto o nazwie Eierschecke, do którego poza sernikiem dodaje się również budyń;
  • drożdżową struclę - ciasto pełne bakalii, orzechów i cukru pudru;
  • placuszki Quarkkeulchen - płaskie placki z twarogiem i oryginalnie posypywane cukrem;
  • saksońskie pierniki - pierniki z miasta Pulsnitz, których tradycja sięga XVI wieku.

Jak wyglądały przedwojenne restauracje? Przeglądamy stare zdjęcia

Niektóre były luksusowe, inne stanowiły podmiejskie gospody, gdzie goście mogli napić się lokalnego piwa i najeść się do syta. Wiele z nich nie przetrwało do czasów współczesnych, a inne zostały zaadaptowane na do innych celów. Zobaczcie je na zdjęciach >>

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Śmieciowe jedzenie zabiera pamięć

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska