Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Najpiękniejsza wieś na Dolnym Śląsku w roku 2023. Zachwycające Sokołowsko z prestiżowym wyróżnieniem

Konrad Bałajewicz
Konrad Bałajewicz
Sokołowsko to dolnośląska perła, która powoli zaczyna wracać do czasów swojej świetności. Wieś urzeka przepiękną architekturą, układem urbanistycznym, znakomitym klimatem i magiczną atmosferą jaka tam panuje. Na miejscu możemy pysznie zjeść i zwiedzić cały region. Są tutaj hotele i magiczna zakątki.
Sokołowsko to dolnośląska perła, która powoli zaczyna wracać do czasów swojej świetności. Wieś urzeka przepiękną architekturą, układem urbanistycznym, znakomitym klimatem i magiczną atmosferą jaka tam panuje. Na miejscu możemy pysznie zjeść i zwiedzić cały region. Są tutaj hotele i magiczna zakątki. Paweł Gołębiowski / Polska Press
Sokołowsko to najpiękniejsza wieś na Dolnym Śląsku. Sokołowsko położone jest w województwie dolnośląskim, w powiecie wałbrzyskim, w gminie Mieroszów. Turystów zachwyca nietuzinkową architekturą, pięknymi widokami i niezwykle ciepłymi mieszkańcami, którzy uśmiechem obdarzają gości. Kliknij w zdjęcie i poznaj uroki Sokołowska, z kolei poniżej garść historii tej niezwykłej miejscowości.

Sokołowsko - Piękna Wieś Dolnośląska

- Konkurs organizowany jest już po raz piętnasty i ma na celu wsparcie aktywności mieszkańców obszarów wiejskich naszego regionu oraz promowanie wzorców działalności społeczności lokalnych w ramach inicjatywy Odnowa Dolnośląskiej Wsi - informuje Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego, organizator konkursu.

Zobacz też: Polska Toskania - kliknij i zobacz przepiękną miejscowość na Dolnym Śląsku

Zobacz też:

Te miejscowości już wcześniej sięgały po tytuł najpiękniejszych wsi na Dolnym Śląsku:

 • Mościsko w gminie Dzierżoniów - Laureat "Najpiękniejszej Wsi" w 2009 r.
 • Jaszkowa Górna w gminie Kłodzko - Laureat "Najpiękniejszej Wsi" w 2010 r.
 • Dobków w gminie Świerzawa - Laureat "Najpiękniejszej Wsi" w 2011 r.
 • Pęgów w gminie Oborniki Śląskie - Laureat "Najpiękniejszej Wsi" w 2012 r.
 • Goworów w gminie Międzylesie - Laureat "Najpiękniejszej Wsi" w 2013 r.
 • Spytków w gminie Zgorzelec - Laureat "Najpiękniejszej Wsi" w 2014 r.
 • Czaple w gminie Pielgrzymka - Laureat "Najpiękniejszej Wsi" w 2015 r.
 • Chełmsko Śląskie w gminie Lubawka - Laureat "Najpiękniejszej Wsi" w 2016 r.
 • Niedźwiedzice w gminie Chojnów - Laureat "Najpiękniejszej Wsi" w 2017 r.
 • Uciechów w gmnie Dzierżoniów - Laureat "Najpiękniejszej Wsi" w 2018 r.
 • Opawa w gminie Lubawka - Laureat "Najpiękniejszej Wsi" w 2019 r.
 • Konradówka w gminie Chojnów - Laureat "Najpiękniejszej Wsi" w 2020 r.
 • Sulistrowice w gminie Sobótka - Laureat "Najpiękniejszej Wsi" w 2021 r.
 • Międzygórze w gminie Bystrzyca Kłodzka - Laureat "Najpiękniejszej Wsi" w 2022 r.

Zobacz też:

Sokołowsko - śląskie Davos

Najpiękniejsza Wieś na Dolnym Śląsku ma przebogatą historię. To właśnie tutaj zapoczątkowano nowatorskie metody leczenia gruźlicy, znane później w całej Europie. Budynek dawnego sanatorium to dziś jedna z pereł tamtego okresu.

Początki wsi sięgają średniowiecza, pierwsze wzmianki o niej zanotowano w 1357 r. Początkowo należała do benedyktynów z Broumova, a później przechodziła z rąk do rąk. Swojego czasu właścicielami była rodzina Hochbergów, która główną siedzibę rodu miała w Książu pod Wałbrzychem.

Przełomowym momentem w historii Sokołowska (Görbersdorf) był XIX wiek. Dolnośląską wieś odwiedziła wówczas hrabina - Maria von Colom. Urzekł ją piękny krajobraz, ukrytej w dolinie wioski. Namówiła swojego szwagra, Hermanna Brehmera do założenia tutaj w 1854 r. pierwszego w Europie sanatorium przeciwgruźliczego.

Po stworzeniu tu jednego z najnowocześniejszych sanatoriów w Europie, w Sokołowsku narodziła się nowatorska metoda leczenia gruźlicy za pomocą odpowiedniej diety i miejscowego klimatu.

Najpiękniejsza wieś Dolnego Śląska przyciągała możnych ówczesnego Świata

Wieść o nowych metodach leczenia gruźlicy lotem błyskawicy obiegła Europę. Sokołowsko momentalnie znalazło się w centrum uwagi osób poszukujących sanatoriów. Medycy z innych miast Europy zaczęli stosować praktyki Brehmera. Zainspirowane Sokołowskiem było słynne sanatorium w Davos, w Szwajcarii. Działa ono do dzisiaj, oferuje leczenie astmy i alergii oraz prowadzi badania naukowe.

Skąd taka nazwa? Sokołowsko wywodzi się od Polaka, Alfreda Skołowskiego, bliskiego współpracownika Brehmera. Sokołowski przyczynił się też m.in. do popularności Otwocka i Zakopanego jako miejscowości uzdrowiskowych.

Po wynalezieniu leku na gruźlicę, budynek sanatorium przy ul. Różanej 2 w Sokołowsku zaczął popadać w ruinę. Przyczyniła się do tego zarówno mniejsza ilość pacjentów, jak i brak modernizacji oraz pożar w 2005 r., który pochłonął część obiektu. Teraz budynek byłego uzdrowiska jest remontowany i stanowi siedzibę Międzynarodowego Laboratorium Kultury. Odbywają się tutaj koncerty, festiwale, rozmowy, konferencje, pokazy teatralne i filmowe.

Zabytki Sokołowska na Dolnym Śląsku

Bogata historia oznacza niezwykłe zabytki. Tak właśnie jest w Sokołowsku. Przy ul. Unisławskiej znajdziemy m.in. zabytkową, niewielką cerkiew św. Michała Archanioła. Wybudowana została w latach 1900–1901 z błogosławieństwa metropolity petersburskiego Palladiusza. Sokołowsko odwiedzało wielu Rosjan, stąd ta świątynia. Cerkiew udostępniona jest zwiedzającym od rana do zmierzchu.

Oprócz tego w Sokołowsku znajdziemy m.in.:

 • drewnianą zabudowę ulicy Głównej;
 • zameczek Friedenstein wybudowany w XIX i XX w.;
 • zespół dawnego Sanatorium dr Brehmera, z drugiej połowy XIX w.

Najpiękniejsze wsie na Dolnym Śląsku

I miejsce zajęła wieś Sokołowsko z Gminy Mieroszów
II miejsce zajęła wieś Biały Kościół z Gminy Strzelin
III miejsce zajmuje wieś Kłonice z Gminy Paszowice

Sokołowsko - to tutaj znajduje się najpiękniejsza wieś na Dolnym Śląsku:

Sokołowsko to dolnośląska perła, która powoli zaczyna wracać do czasów swojej świetności. Wieś urzeka przepiękną architekturą, układem urbanistycznym, znakomitym klimatem i magiczną atmosferą jaka tam panuje. Na miejscu możemy pysznie zjeść i zwiedzić cały region. Są tutaj hotele i magiczna zakątki.

Najpiękniejsza wieś na Dolnym Śląsku w roku 2023. Zachwycają...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska