Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Najmniejsza wieś na Dolnym Śląsku. Pawłowice Małe pod Legnicą. Można tu kręcić horrory, to prawdziwa wieś-widmo

Mateusz Różański
Mateusz Różański
Pawłowice Małe były kiedyś całkiem prężnie funkcjonującą wsią, której mieszkańcy utrzymywali się z rolnictwa.
Pawłowice Małe były kiedyś całkiem prężnie funkcjonującą wsią, której mieszkańcy utrzymywali się z rolnictwa. Piotr Krzyżanowski / Polska Press
Najmniejsza wieś Dolnego Śląska - która miejscowość nosi to miano? Pawłowice Małe były kiedyś całkiem prężnie funkcjonującą wsią, której mieszkańcy utrzymywali się z rolnictwa. Okoliczne inwestycje sprawiły jednak, że wieś zrównano niemal z ziemią, a z danych zeszłorocznego Narodowego Spisu Powszechnego wynika, że wieś zamieszkiwała tylko jedna osoba. Obecnie nawet jej już nie ma. Z całej wsi pozostał tylko jeden budynek, który kiedyś pełnił funkcję stacji kolejowej. Co ciekawe... można wynająć tu lokal!

Spis treści

Najmniejsza wieś na Dolnym Śląsku - Pawłowice Małe pod Legnicą

Najmniejszą wsią na Dolnym Śląsku są Pawłowice Małe - tak wynika przynajmniej z Narodowego Spisu Powszechnego przeprowadzonego w ubiegłym roku. W chwili przeprowadzania spisu jedna osoba zadeklarowała, że mieszka na stałe w tej miejscowości. Co ciekawe w urzędzie gminy Krotoszyce (to do tego samorządu przynależą Pawłowice Małe) usłyszeliśmy, że żadna osoba w tej wsi zameldowana nie jest.

Zobacz też: Mały Tybet na Dolnym Śląsku

Co sprawiło, że wieś niemal wymarła? Sąsiedztwo, a dokładnie bliskie sąsiedztwo Huty Miedzi Legnica. Pod koniec lat 90. ubiegłego wieku zapadła ostateczna decyzja o tym, że Pawłowice Małe należy wysiedlić, tak aby w tzw. strefie ochronnej huty nikt nie mieszkał.

Podlegnicką wieś zrównano z ziemią

O najmniejszej wsi na Dolnym Śląsku możemy mówić tylko dlatego, że z wyburzeń ocalał jeden budynek należący do kolei. Co ciekawe od dawnych zabudowań Pawłowic Małych jest on oddalony o ponad kilometr. Właśnie to uratowało go przed wyburzeniem. Proces wysiedlania mieszkańców zakończył się w roku 2002.

Już cztery lata później kolej sprzedała lokale mieszkalne znajdujące się na terenie budynku dworca. W efekcie wyludniona przez kilka lat wieś znów ożyła. Na tyle że w czasie spisu powszechnego z roku 2011 "aż" 13 osób zadeklarowało, że mieszka w Pawłowicach Małych.

Na terenie budynku dworca znajdowały się kiedyś m.in.:

  • dwa perony,
  • kasy,
  • niewielka poczekania.

Obecnie budynek dworca kolejowego w Pawłowicach Małych należy do PKP Nieruchomości SA i w części jest wynajmowany przez PLK jako dyżurka kolejowa, która obsługuje bocznicę huty.

Fundamenty dawnych zabudowań

O tym, że kiedyś istniała taka wieś jak Pawłowice Małe przypomina nieśmiało znak drogowy znajdujący się przy drodze nr 364. Jeżeli ruszymy zgodnie z jego wskazaniem nie znajdziemy jednak żadnej wsi, a jedynie fundamenty dawnych zabudowań.

- Budynki zniszczono celowo, tak, żeby nikogo nie kusiło wracać do tej wsi. Kiedyś tu rzeczywiście dało się wyczuć charakterystyczne zapachy z huty, ale dziś już nie jest tak źle - mówi Henryk Rogowski, który kiedyś mieszkał w Pawłowicach Małych. - To była zwykła, podmiejska wieś jakich tysiące - dodaje.

Pawłowice Małe były kiedyś całkiem prężnie funkcjonującą wsią, której mieszkańcy utrzymywali się z rolnictwa.

Najmniejsza wieś na Dolnym Śląsku. Pawłowice Małe pod Legnic...

Pawłowice Małe, tu tutaj znajdowała się wieś:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska