MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Najmłodszy zabytek we Wrocławiu. Audytorium zamknięte na cztery spusty, my zajrzeliśmy do środka!

Aneta Kolesińska
Aneta Kolesińska
Najmłodszy zabytek we Wrocławiu mieści się w samym centrum miasta. To dawne Audytorium Chemii - jego wnętrza wyglądają jak z filmu grozy. Zajrzeliśmy do środka.
Najmłodszy zabytek we Wrocławiu mieści się w samym centrum miasta. To dawne Audytorium Chemii - jego wnętrza wyglądają jak z filmu grozy. Zajrzeliśmy do środka. Neo/ Fotopolska.eu
Określane przez wielu modernistyczną perłą, audytorium chemii Uniwersytetu Wrocławskiego jest najmłodszym zabytkiem we Wrocławiu. Znajduje się w samym centrum miasta, niestety od kilku lat pozostaje nam oglądać je tylko z zewnątrz. Jak wygląda w środku? Udało

Audytorium Chemii powstało w latach 70. XX wieku według projektu Krystyny i Mariana Barskich. Oprócz bryły budynku zaprojektowali wiele szczegółów takich jak ławki, oświetlenie czy detale we wnętrzu. Budynek stoi nieczynny od wielu lat, zamknięto go w 2007 r. Niestety obiekt nie spełnia obecnych standardów architektonicznych czy przeciwpożarowych, a remont utrudnia nie tylko fakt, że jest zabytkiem, ale także wysokie koszty.

Modernistyczną bryłę w samym środku placu Grunwaldzkiego codziennie mijają setki studentów, jednak jej drzwi są zamknięte na stałe. Opuszczone korytarze pełne naukowych rupieci czy zapomniane rośliny - taki widok czeka nas gdy zajrzymy do środka.

Najmłodszy zabytek we Wrocławiu

Do rejestru zabytków Audytorium trafiło w roku 2012 dzięki ówczesnej miejskiej konserwator zabytków - Katarzynie Hawrylak-Brzezowskiej. To czyni z niego najmłodszy zabytek we Wrocławiu. Projektem modernistycznej bryły zachwycony był choćby znany wrocławski architekt, Zbigniew Maćków.

Obecnie Audytorium spełnia funkcję magazynu dla wydziału chemii Uniwersytetu Wrocławskiego. Uczelnia zdradza, że jak na razie nie ma mowy o remoncie czy przystosowaniu budynku do zajęć, głównie z uwagi na wysokie koszty.

Zobacz, jak wygląda w środku najmłodszy zabytek we Wrocławiu:

Tu znajduje się zabytkowe Audytorium Chemii:

od 12 lat
Wideo

Jak złodzieje oznaczają domy, które chcą okraść?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska