Najlepsza koszykarska młodzież gra we Wrocławiu

DF
Koszykarski Śląsk Wrocław
Exact Systems Śląsk Wrocław zdobył Młodzieżowy Puchar Polski 2022, tym samym broniąc tytułu wywalczonego przed rokiem. Turniej finałowy rozgrywany był w Lublinie, a w decydującym meczu Trójkolorowi pokonali GTK Gliwice 71:70. MVP wybrany został Wojciech Siembiga.

Drogę do zdobycia pucharu podopieczni Jacka Krzykały i Piotra Portasa rozpoczęli dwa tygodnie wcześniej w Dąbrowie Górniczej. Wrocławski zespół U19 przeszedł przez turniej półfinałowy jak burza, wygrywając wszystkie trzy spotkania. Na początek Exact Systems Śląsk pokonał gospodarzy 110:62, następnie Enea Basket Junior Poznań 84:79, a na koniec zwyciężył Asseco Arkę Gdynia 78:45. MVP turnieju wybrany został Jakub Piśla, a Bartosz Jadaś odebrał statuetkę dla najlepszego zawodnika Śląska.

Turniej finałowy rozgrywany był już w Lublinie w tym samym czasie, co Suzuki Puchar Polski. W półfinale los skrzyżował Wojskowych z rywalem zza miedzy, a więc WKK Wrocław. Zawodnicy Śląska w derbach nie pozostawili wątpliwości, kto jest lepszym zespołem, wygrywając aż 82:48. Najwięcej punktów (15) zdobył Wojciech Siembiga, a blisko double-double byli Jakub Bereszyński (9 punktów i 8 zbiórek) oraz Mikołaj Wojciechowski (11 punktów i 7 zbiórek).

Dużo bardziej dramatyczny przebieg miał mecz finałowy z GTK Gliwice. Śląsk zaczął od prowadzenia 10:3, a w połowie trzeciej kwarty wygrywał 53:33. Po trójce Mikołaja Wojciechowskiego jeszcze 5 minut przed końcem meczu Trójkolorowi prowadzili 71:56! A jednak mecz jeszcze nie był wygrany, bowiem gliwiczanie byli w stanie zaliczyć serię 14 punktów z rzędu i odrobić niemal wszystkie straty do stanu 70:71. GTK miało nawet szansę na przeprowadzenie zwycięskiej akcji, lecz Aleksander Wiśniewski bardzo niecelnie rzucił za trzy i ostatecznie to zawodnicy z Wrocławia mogli cieszyć się z obrony tytułu!

Podopieczni Jacka Krzykały i Piotra Portasa do stolicy Dolnego Śląska wrócili nie tylko z trofeum zespołowym, ale także indywidualnym wyróżnieniem. MVP turnieju został wybrany Wojciech Siembiga, który w starciu z GTK zanotował aż 22 punkty i 9 zbiórek. Double-double na swoim koncie zapisał z kolei Mikołaj Wojciechowski (15 punktów i 10 zbiórek).