Najlepsi sportowcy i trenerzy na Dolnym Śląsku – kto sięgał po nagrody Samorządu Województwa Dolnośląskiego w ostatnich latach

Materiał informacyjny Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego
Udostępnij:

Rozpoczął się 69. Plebiscyt Gazety Wrocławskiej na Najlepszego Sportowca i Trenera Roku na Dolnym Śląsku. Od kilku lat wydarzenie to wspiera Samorząd Województwa Dolnośląskiego. Dzięki temu laureaci plebiscytu co roku otrzymują nagrody finansowe. W poprzedniej edycji było to 10 tys. zł dla najlepszego zawodnika i 5 tys. zł dla trenera, a pula nagród ufundowanych przez władze samorządowe Województwa Dolnośląskiego wyniosła 33 tys. zł. Przypomnijmy, kto wygrywał w ostatnich latach.

2020

Wszyscy spodziewali się, że zwycięzcą plebiscytu Gazety Wrocławskiej w 2020 roku zostanie ktoś, kto przywiezie medal z Letnich Igrzysk Olimpijskich w Tokio. Igrzyska jednak w tym roku się nie odbyły, a plebiscyt wygrała przedstawicielka sportów zimowych Natalia Czerwonka. Dla pochodzącej z Lubina panczenistki to była druga wygrana w plebiscycie. Pierwszy raz triumfowała w 2014 r., gdy z igrzysk w Soczi przywiozła srebrny medal zdobyty w drużynie. Tym razem jej kartą przetargową był przede wszystkim brązowy medal w drużynowym sprincie na mistrzostwach świata 2020 w USA. Wyprzedziła Maję Włoszczowską. Na trzecim miejscu uplasował się żużlowiec Sparty Wrocław Tai Woffinden.

Wśród trenerów pierwsze miejsce zajęła Bożena Karkut – trenerka piłkarek ręcznych z Lubina. Kto wie, czy tego wyczynu nie powtórzy i teraz, bo jej dziewczyny z KGHM Metraco Zagłębia Lubin zdobyły w 2021 r. mistrzostwo Polski. Zresztą to właśnie szczypiornistki z Lubina kapituła wybrała Drużyną Roku na Dolnym Śląsku. Przypomnijmy, że to zasługa nie tylko wicemistrzostwa Polski w 2020 r., ale też zdobycia krajowego Pucharu. Za plecami Bożeny Karkut znalazł się ten, który był najlepszy rok wcześniej - Grzegorz Widanka (Juvenia Wrocław, pływanie). Trzecie miejsce przypadło Krzysztofowi Głowackiemu (szermierka, KS Wrocławianie).

2019

W 2019 roku najlepszą okazała się pływaczka Alicja Tchórz (Juvenia Wrocław), co było sporą niespodzianką. Sama przyznała, że gdy podczas gali wyczytywano mistrza świata w rzucie młotem Pawła Fajdka, to pomyślała, że nie wskoczy do dziesiątki. Wszak nominowanych było 26 naprawdę najlepszych sportowców na Dolnym Śląsku. Równie zaskoczony był wybrany najlepszym trenererem Grzegorz Widanka, który później jednak zdradził, że trochę podejrzane mu się wydawało, gdy jeszcze przed finałem kilka osób poprosiło go o wspólne zdjęcie. To pod jego opieką trenowały trzy z czterech uczestniczek pływackiej sztafety (Tchórz, Sztandera, Fiedkiewicz), która na Mistrzostwach Europy w Glasgow zdobyła wtedy złoty medal. Dla niego był to naprawdę wyjątkowy czas, ponieważ obchodził wówczas 30-lecie swej trenerskiej pracy.

2018

2018 rok to triumf siatkarza Aleksandra Śliwki i trenera Józefa Lisowskiego, który wygrał ten plebiscyt po raz drugi. Bardzo trudno było ściągnąć Olka Śliwkę do Wrocławia. Jego klub - ZAKSA Kędzierzyn.

Koźle - miała bowiem w perspektywie ćwierćfinałowy mecz Pucharu Polski ze Skrą Bełchatów. Dlatego też pierwotnie siatkarza miało nie być na gali. Rozmowy na najwyższym szczeblu sprawiły, że klub jednak zezwolił Śliwcena udział w uroczystości wręczenia nagród. Skromny, życzliwy, nikomu nie odmówił zdjęcia czy autografu. Takich idoli potrzebuje młodzież.

Związany od ponad 50 lat ze Śląskiem Wrocław trener Józef Lisowski był wyraźnie zaskoczony triumfem. Na galę przyszedł jednak z jasnym celem - chciał ze sceny zaapelować do wszystkich możliwych władz, by wreszcie we Wrocławiu wybudowano halę lekkoatletyczną z prawdziwego zdarzenia. Tego apelu słuchał m.in. jeden z członków Zarządu Województwa Dolnośląskiego. Niespełna trzy lata później na Kłokoczycach we Wrocławiu rusza budowa takiego właśnie obiektu, która zostanie dofinansowana z budżetu Województwa Dolnośląskiego i Gminy Wrocław.

2017

W 65. Plebiscyciet Gazety Wrocławskiej na Sportowca i Trenera Roku Dolnego Śląska laureatami zostali Paweł Fajdek (sportowiec roku) i Arkadiusz Rusin (trener roku). Choć na co dzień mistrz świata w rzucie młotem trenował wówczas w barwach klubu Agros Zamość, to Dolnoślązakiem jest pełnoprawnym. Pochodzi ze Świebodzic, a mieszka w Żarowie. Obok Fajdka na podium stanęli Alicja Tchórz, multimedalistka The World Games 2017 i srebrna medalistka mistrzostw Europy oraz Łukasz Kubot, najlepszy deblista świata i zwycięzca Wimbledonu.

Wybrany trenerem roku Arkadiusz Rusin nie mógł pojawić się na gali wraz ze swą mistrzowską drużyną koszykarek Ślęzy Wrocław. Zebranych na gali gości pozdrowił w materiale filmowym. - Cieszę się, że mogę być z państwem, szkoda, że nie fizycznie, bo gramy kolejny mecz i walczymy o kolejne trofea – powiedział. Tuż za nim uplasował się Tomasz Skrzypek, szkoleniowiec kickboxerów z klubu Fighter Wrocław, a trzecie miejsce przypadło w udziale Rafałowi Dobruckiemu, trenerowi srebrnej drużyny żużlowców Sparty Wrocław.

2016

Najlepszym sportowcem Dolnego Śląska w 64. edycji plebiscytu „Gazety Wrocławskiej” okazała się kolarka górska Maja Włoszczowska z zespołu Kross Racing Team. Wśród trenerów pierwsze miejsce zajął Dariusz Łoś - opiekun Roberta Sobery, mistrza Europy w skoku o tyczce z Amsterdamu.

Włoszczowska w 2016 roku swoją kolekcję medali wzbogaciła o drugi w karierze medal igrzysk olimpijskich. Jeleniogórzanka powtórzyła swój wyczyn z Pekinu (2008 rok) i sięgnęła po srebro w Rio de Janeiro.

Drugie miejsce przypadło Piotrowi Małachowskiemu, laureatowi 63. Plebiscytu „Gazety Wrocławskiej”. Dyskobol Śląska Wrocław będzie wspominał 2016 rok z małym niedosytem. Srebro IO w Rio było dla niego, co prawda, dużym osiągnięciem, jednak zarówno on, jak i wszyscy kibice liczylina złoto. Nagrodę w jego imieniu odebrał Zbigniew Stankiewicz, trener klubowy Śląska Wrocław.

Trzecie miejsce na podium zajął Jakub Tokarz złoty medalista w kajakarstwie Igrzysk Paraloimpijskich w Rio de Janeiro.

Wśród trenerów najlepszym okazał się ten, który odkrył talent Roberta Sobery. Mowa o Dariusz Łosiu, pracującym na co dzień dla klubu AZS AWF Wrocław. Drugi, podobnie jak w poprzedniej edycji plebiscytu, był Marek Rożej - opiekun m.in. Joanny Linkiewicz i Rafała Omelki. Trzecie miejsce na podium zajęła z kolei Renata Klekotko, współautorka sukcesów i jednocześnie partnerka życiowa Jakuba Tokarza.

- Plebiscyt „Gazety Wrocławskiej” to wydarzenie gromadzące najlepszych dolnośląskich sportowców, którzy zdobywali najwyższe laury sportowych imprez na całym świecie. To okazja do uhonorowania ich raz jeszcze oraz do pokazania, że doceniamy ich sukcesy i ich codzienny wysiłek wkładany w trening. Dlatego od wielu lat Samorząd Województwa Dolnośląskiego wspiera organizację i funduje nagrody w plebiscycie - mówi Cezary Przybylski, marszałek Województwa Dolnośląskiego”.

- Nasi mistrzowie są wspaniałymi ambasadorami Dolnego Śląska na całym świecie i najlepszym możliwym wzorem dla młodych sportowców. Jako region mocno inwestujemy w infrastrukturę sportową, wspieramy związki i kluby sportowe. Fundujemy stypendia i nagrody dla utalentowanych zawodników. Współorganizujemy także ważne imprezy sportowe. Takimi są z pewnością zawody rangi mistrzowskiej które odbywają się na Dolnym Śląsku, ale także wydarzenia takie jak organizowany przez Gazetę Wrocławską plebiscyt - mówi Tymoteusz Myrda, członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego”.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Przejdź na stronę główną Gazeta Wrocławska
Dodaj ogłoszenie