Nasza Loteria

Najdroższe rozwiązanie to nie walczyć ze zmianami klimatu

Gerhard Kirkamm
fot. materiały prasowe
- Istnieją wspólne działania o długiej tradycji, ale również liczne pojedyncze projekty branżowe - mówi o współpracy polsko-saksońskiej Gerhard Kirkamm z Saksońskiej Agencji Wspierania Gospodarki.

Z dr. Gerhardem Kirkammem z Saksońskiej Agencji Wspierania Gospodarki w Dreźnie rozmawia Ryszard Żabiński

W Niemczech, w tym w Saksonii, bardzo dużą wagę przykłada się do pozyskiwania energii ze źródeł odnawialnych. Możemy np. mówić o silnym rozwoju biogazowni. Z czego to wynika?
Surowce kopalne - ropa naftowa, gaz i węgiel - występują w ograniczonych ilościach. Zapotrzebowanie na energię ciągle jednak rośnie. Zmiany klimatyczne stawiają nas przed nowymi wyzwaniami, które musimy podjąć. Na tym tle niezwykle wzrosło znaczenie alternatywnych źródeł energii. Wszyscy musimy działać i reagować. Jest to odpowiedzialność globalna, ciążąca na wszystkich krajach świata. Saksonia od lat aktywnie uczestniczy w rozwiązywaniu tych problemów. Do roku 2020 udział energii odnawialnych w produkcji prądu brutto ma wzrosnąć do 24 proc. Stabilne zaopatrzenie w prąd i gaz jest zapewnione. Główną rolę, z uwagi na wydajność energetyczną, odgrywa przy tym sprzężona produkcja prądu i ciepła.
Saksonia dysponuje szeroką ofertą biomasy różnego pochodzenia. Jej wykorzystanie zapewnia ciągłe zaopatrzenie w energię. Poza tym mamy znakomitą infrastrukturę badawczo-konstrukcyjną.

Jakie są najpoważniejsze bariery w rozwoju tej dziedziny?
Z jednej strony, są to stosunkowo wysokie koszty inwestycyjne. Z drugiej, w Niemczech są komfortowe warunki kredytowania i dotowania na szczeblu federacji i krajów związkowych. Przeżywająca boom branża techniki i energetyki, związana ze środowiskiem naturalnym, wymaga specyficznego know-how, wykwalifikowanych pracowników i ustabilizowanej pozycji na rynku. Długoterminowa rentowność jest warunkiem sukcesu ekonomicznego.

Czy tzw. "zielona energia" nie jest droższa od otrzymywanej w tradycyjny sposób?
I tak, i nie. Inwestycje początkowe są stosunkowo wysokie, jednakże amortyzują się one po odpowiednio długim okresie eksploatacji. Przedsiębiorca musi sobie poradzić z tą luką finansową. Ale proszę uwzględnić, że najdroższym rozwiązaniem byłoby nie prowadzić walki ze zmianami klimatu. Wszyscy ponosimy dużą odpowiedzialność wobec gospodarki, społeczeństwa i wobec przyszłych pokoleń. Zwiększająca się świadomość ekologiczna coraz bardziej oddziałuje na rynek energetyczny. My zasadniczo faworyzujemy miks energetyczny.

Jak wygląda współpraca między Saksonią i Dolnym Śląskiem w tym zakresie?
Od 1 grudnia 2009 r. minęło 10 lat współpracy między Saksonią a Dolnym Śląskiem. Współpraca ta charakteryzuje się różnorodnymi działaniami w prawie wszystkich dziedzinach, również w gospodarce i turystyce. We wspólnej grupie roboczej Saksonia-Dolny Śląsk, do której należę, kwestie środowiska i energetyki są już od lat w centrum naszych zainteresowań.
Saksońska Agencja Wspierania Gospodarki GmbH współpracuje z takimi partnerami, jak Konsulat Generalny RFN we Wrocławiu, Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego, Polsko-Niemiecka Izba Przemysłowo-Handlowa, Dolnośląska Izba Gospodarcza, Zachodnia Izba Gospodarcza, Europaforum, uniwersytety, instytucje badawcze i przedsiębiorstwa.
Pani Anna Sikorska jako pełnomocnik Saksońskiej Agencji Wspierania Gospodarki w Polsce wykonuje swoją pracę z dużym zaangażowaniem.
Istnieją wspólne działania o długiej tradycji, ale również liczne pojedyncze projekty branżowe. Chciałbym tu wymienić VII Polsko-Saksońskie Forum Gospodarcze, które w tym roku odbędzie się 18 września w ramach targów "Denkmal" w Lipsku (Europejskie Targi Konserwacji i Restauracji Zabytków oraz Renowacji). Temat wiodący brzmi: "Technika ochrony środowiska i efektywność energetyczna".
Obiecująco zapowiada się realizowany w tym roku saksoński projekt "Umwelt - PL '10" (Środowisko - PL'10). Służy on wsparciu polskiego rynku biogazowego przy pomocy saksońskiego doświadczenia i know-how.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze 2

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

S
Skrajniak
globalne ocieplenie to jedna wielka ściema tworzona przez pseudo-zielonych, a realnie - czerwonych niby radykałów którzy nie wiedzą np. nic o historii... polecam opowieści o tzw. małych interglacjałach zachowanych m.in. w kronikach - 14 wiek - i masowa uprawa winorośli w Zielonej Górze (ZIELONEJ!!! GORZE!!!! :) ) oraz lata 1600 i zamarznięty Bałtyk... błagam... naturalna kolej rzeczy... czasem jest cieplej a czasem zimniej - taką mamy planetę... zmienną... a ekoterroryzm to tylko sposób na wyciągnięcie kasy na łatwe życie - przez ekologów i pseudo działaczy...

na koniec historyczna opowieść:
"ekolodzy są jak arbuzy - ziloni z wierzchu, czerwoni w środku" :)
N
Niniol
Czy do pana można będzie zwracać się po odszkodowanie, gdy całe to globalne ocieplenie okaże się wielką ściemą? Zagwarantuje wypłaty swoim majątkiem?
Żeby nie było - popieram korzystanie z odnawialnych źródeł energii. Ale tylko jako środek na uniezależnienie się od innych źródeł, jako rozproszenie generacji energii, jako sposób na wykorzystanie odpadów, itd.
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska