Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kot, wyglądający, jak lew z bajki Disneya, może kosztować tyle co samochód. Poznajcie najdroższe rasy kotów i ile trzeba za nie zapłacić

Alina Gierak
Alina Gierak
Ceny niektórych kotów mogą przyprawić o zawrót głowy. Zobacz w galerii, o jakich rasach jest mowa >>
Ceny niektórych kotów mogą przyprawić o zawrót głowy. Zobacz w galerii, o jakich rasach jest mowa >>Wikipedia
Jutro (17.02) obchodzić będziemy Światowy Dzień Kota. To dobra okazja, by poznać rasy, za które ludzie gotowi są zapłacić krocie. I choć wielu z nas nadal przygarnia dachowce lub futrzaki ze schroniska, to coraz więcej jest miłośników kotów o niezwykłym futrze i wyglądzie. Które rasy kotów są najdroższe? Sprawdźcie w galerii.

Spis treści

Które rasy kotów są najdroższe?

Koty kochamy ze względu na ich osobowość, tajemniczość, przywiązanie, wyczuwanie naszych nastrojów. Każdy z nich ma swój charakter, niezależnie czy jest dachowcem, czy kosztował tysiące złotych.

Niektóre rasy są jednak wyjątkowo kosztowne. Na cenę wpływa liczba egzemplarzy na świecie, warunki, które trzeba spełnić, by je wyhodować, odmiany barwnej, przeznaczenia kota, a także moda na daną rasę. Kwota zależy także od tego, jakie jest drzewo genealogiczne kociaka, jakimi osiągnięciami może się poszczycić, jeśli chodzi o wystawy oraz jak trudno jest rozmnożyć tę rasę.

Na samym szczycie rankingu ras kocich znajduje się dość młoda rasa ashera, która jako jedyna została opatentowana, a jej właścicielem i wyłącznym hodowcą jest firma Lifestyle Pets. Pierwsze osobniki tej rasy pojawiły się w 2006 roku w USA a cena za jednego to nawet 500 000 zł.

Te egzotyczne koty wyglądają trochę jak coś z Króla Lwa Disneya i są bardzo lojalne wobec swojego właściciela. Ashery lubią też od czasu do czasu bawić się w aportowanie i spacery na smyczy po okolicy.

O innych drogich rasach psów dowiedz się więcej z galerii >>

Skąd się wzięły kocie rasy?

Istnieje całe mnóstwo kocich ras. Ich niesamowita różnorodność wynika po części z celowej hodowli, po części z naturalnych mutacji w procesie rozmnażania się tych zwierząt.

Kiedy na początku XIX wieku zaczęto organizować wystawy kotów, wystawiano tylko trzy rodzaje kotów.
Zwiedzający mogli podziwiać

  • europejskie koty domowe
  • koty długowłose z Azji Środkowej
  • smukłe koty z Dalekiego Wschodu.

Wszystkie obecne rasy zostały później wyhodowane z członków tych trzech rodzajów.

Najdroższe rasy kotów. Kwoty naprawdę robią wrażenie. Kliknijcie w galerię >>

Później koty zaczęły rozprzestrzeniać się na wschód w Azji. W ciepłym klimacie dobór naturalny działał na odwrót. Preferowano koty o cieńszej sierści i mniejszych kształtach ciała, więc stosunek powierzchni do masy wzrósł, co ułatwiało wytwarzanie ciepła. Koty te były szczuplejsze i dłuższe, miały gładszą i cieńszą sierść, często pozbawioną podszerstka. Takie koty nazywane są typami orientalnymi.

Ile jest ras kocich?

Mamy ponad 300 ras psów. Lista ras kotów jest mniejsza. Obecnie na świecie jest ich około stu. Nie wszystkie organizacje felinologiczne (zrzeszające hodowców kotów) rozpoznają te same rasy. International Cat Association (TICA) rozpoznaje 71 ras standaryzowanych, Cat Fanciers' Association (CFA) rozpoznaje 44, a Fédération Internationale Féline (FIFe) rozpoznaje 43 rasy.

Zobacz też:

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska