Najczęstsze choroby przewlekłe Polaków. Z pomocą przychodzi darmowa aplikacja

Artykuł sponsorowany Comarch Healthcare S.A.
Udostępnij:
Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego ogłosił niedawno najświeższy raport pt. „Sytuacja zdrowotna ludności Polski i jej uwarunkowania – 2020”. Wynika z niego, że Polska nadal należy do tej grupy krajów rozwiniętych, które mają wyraźny problem z przedwczesną umieralnością ludności.

Kluczem jest systematyczne monitorowanie zdrowia i kontrola nad uzbieraną przez lata dokumentacją medyczną. Teraz pomóc mogą nam w tym specjalne, przyjazne aplikacje, takie jak Comarch HealthNote.

Jakie choroby najczęściej dotykają Polaków?

Zabójca numer 1 - choroby serca

Największym zagrożeniem życia Polaków są od lat choroby układu krążenia (w 2018 r. 40,5 proc. ogółu zgonów). Choroby te są najważniejszą przyczyną zgonów mężczyzn w wieku 45-54 lat i +70, natomiast wśród kobiet dopiero w wieku powyżej 74 lat. Zdecydowanie najczęstszą przyczyną zgonów wśród chorób układu krążenia są choroby serca (59 proc.). Niepokojąco wysoka jest śmiertelność z powodu udaru mózgu (33,5 proc. w 2018 r.). Często powoduje go nieleczone nadciśnienie tętnicze, nadwaga i otyłość, a także cukrzyca.

Alergie i astma

Coraz więcej osób w Polsce dotykają alergie. Polskie Towarzystwo Alergologiczne podaje, że ponad 40 proc. Polaków cierpi na choroby alergiczne, przy czym ok. 10 proc. stanowią ciężkie jej postacie. To trudna do leczenia choroba, która rocznie zbiera żniwo w postaci około 100 przypadków ofiar wstrząsu anafilaktycznego. Eksperci przypominają, że jedyną metodą, która może wyleczyć pacjenta z alergii, jest immunoterapia alergenowa, czyli odczulanie. Leczenie polega na zwalczaniu przyczyny choroby, a nie tylko na łagodzeniu objawów. Zastosowanie immunoterapii również skutecznie zapobiega rozwojowi astmy oskrzelowej.

Światowa Organizacja Zdrowia informuje, że w Polsce choruje na astmę około 4 mln osób: 11 proc. dzieci w wieku 6-14 lat i około 9-10 proc. populacji dorosłych. Jednak są to statystyki jedynie szacunkowe, bo wiele przypadków pozostaje nierozpoznanych. Średnia liczba zgonów z powodu astmy w Polsce wynosi około 500 rocznie.

Cukier, słodki koszmar

Podstępnym zabójcą Polaków jest nadwaga i otyłość. Smacznie dla wielu z nas nadal znaczy: słodko, tłusto, jak najwięcej. Spożywamy za dużo cukru, często nie zdając sobie nawet z tego sprawy, pijąc np. słodzone napoje. Zbyt wysoka masa ciała (BMI ≥25) odpowiada w naszym kraju za 14,2 proc. zgonów rocznie (13,1 proc. mężczyzn i 15,3 proc. kobiet). Wiosną 2020 roku nadwagę miało 54 proc. Polaków, częściej byli to mężczyźni (64 proc.) niż kobiety (46 proc.).

Narodowy Fundusz Zdrowia w swojej publikacji z listopada 2019 roku pt. „NFZ o zdrowiu. Cukrzyca” podaje, że w roku 2018 na cukrzycę chorowało ponad 9 proc. dorosłych. Tymczasem część osób ma stan przedcukrzycowy (w badaniu krwi na czczo poziom glukozy 100-125 mg/dl) lub nie wie, że ma cukrzycę.

Nieleczona doprowadza do spustoszeń w organiźmie, wraz z nią rośnie ryzyko jaskry i zaćmy, niewydolności nerek, choroby niedokrwiennej serca, udaru mózgu, neuropatii (uszkodzenia nerwów). Dlatego właśnie, należy raz w roku robić najprostsze badanie krwi - morfologię. W 2016 r. z powodu cukrzycy i jej powikłań zmarło w naszym kraju ok. 32 tys. osób.

Smutne dane o depresji

Jak wynika ze statystyk NFZ, 3 proc. Polaków choruje na depresję i zaburzenia lękowe. To najmniejszy odsetek ze wszystkich krajów europejskich. Eksperci podkreślają jednak, że dane mogą być zaniżone. Najpoważniejszym skutkiem depresji jest samobójstwo. W Polsce rocznie dochodzi do kilku tysięcy samobójstw. Z badań wynika, że większość osób z depresją, które próbowały popełnić lub popełniły samobójstwo, nie było leczonych farmakologicznie i nie korzystało z pomocy psychologicznej.

Jak się nie dać chorobie?

Przede wszystkim nie warto chować głowy w piasek. Jeśli wiemy, że w rodzinie dana choroba występuje, należy skontaktować się z lekarzem i poprosić o skierowanie na badanie. Gdy okaże się, że przypadłość dotyczy także nas, trzeba jak najszybciej podjąć leczenie. W przypadku wielu chorób przewlekłych potrzebne są codzienne rytuały medyczne, takie jak:

 • monitorowanie ciśnienia i pulsu (choroby serca),
 • monitorowanie wagi i aktywności fizycznej (otyłość),
 • monitorowanie glikemii (cukrzyca),
 • monitorowanie objawów oddechowych i saturacji krwi (alergia, astma),
 • monitorowanie samopoczucia (depresja, zaburzenia lękowe).

Nie musisz zapisywać tego w notesie. Swoim cyfrowym pamiętnikiem medycznym możesz uczynić własny telefon komórkowy. Wystarczy, że zaopatrzysz go w bezpłatną aplikację Comarch HealthNote, w której będziesz mógł zapisywać swoje dolegliwości dzień po dniu, wprowadzać (za pomocą aparatu w telefonie lub np. w formacie pdf) wyniki badań: laboratoryjnych, usg, rtg, rezonansu magnetycznego, słowem - wszystkich, jakimkolwiek byś nie musiał się poddać.

Część nowoczesnych przychodni już ma możliwość przysłania wyników prosto na Twój smartfon. W aplikacji wynotujesz też listę leków, które zażywasz na co dzień. Potem wystarczy, że klikniesz dwa razy w smartfonie i odpowiesz precyzyjnie na wszystkie pytania lekarza podczas wizyty kontrolnej. Aplikacja ma wyszukiwarkę, więc nie będziesz musiał szukać jak w tradycyjnym segregatorze kartka po kartce, ale wpisując słowo-klucz.

Użytkownik może udostępnić wybrane dane (dokumentację medyczną, pomiary parametrów zdrowotnych lub wywiad medyczny) na 3 sposoby:

 • przez kod QR – w trakcie wizyty stacjonarnej lekarz otwiera stronę dladoktora.pl, a pacjent skanuje widoczny kod QR;
 • przez kod PIN – w trakcie wizyty stacjonarnej lub zdalnej lekarz otwiera stronę dladoktora.pl, a pacjent podaje kod PIN wygenerowany przez aplikację;
 • przez e-mail – w trakcie (lub przed) wizyty stacjonarnej lub zdalnej pacjent udostępnia dane na podany przez lekarza adres e-mail.

Gdyby doszło do zagrażającej zdrowiu sytuacji, lekarz szybko będzie mógł postawić trafną diagnozę, która może uratować życie.

Choroba pod kontrolą bezpłatnej apki

Najważniejsze, to zdiagnozować chorobę, potem ją leczyć i monitorować, mając nad nią jak największą kontrolęniej. Nowinki technologiczne, takie jak aplikacja Comarch HealthNote, mogą być w tym naprawdę bardzo pomocne. Aplikacja jest do ściągnięcia w internecie z AppStore lub GooglePlay.

Dane przechowywane są w bezpiecznej chmurze internetowej Comarch EHR. Dostęp do aplikacji możesz zabezpieczyć:

 • hasłem,
 • kodem PIN,
 • odciskiem palca
 • usługą rozpoznawania twarzy (face ID). 

Teraz ta aplikacja ma dwie dodatkowe funkcje: zapisywanie saturacji i pobranie glikemii z Apple Health - innej aplikacji, która współpracuje z pulsoksymetrem i glukometrem.

/></a></center><br></floki>

Materiał oryginalny: Najczęstsze choroby przewlekłe Polaków. Z pomocą przychodzi darmowa aplikacja - Głos Wielkopolski

Dodaj ogłoszenie