Najciekawsze rozwiązania sprzętowe do inteligentnych domów

artykuł sponsorowany
Udostępnij:

Rozwój nowoczesnych technologii sprawia, że możemy coraz częściej zetknąć się z innowacyjnymi rozwiązaniami, które mamy okazję zastosować w swych domach. Inteligentny dom to tylko moda czy jednak faktycznie krok ku zmianom w naszym życiu?

Obecnie elektronika użytkowa jest czymś powszechnym. Za pomocą swego smartfona jesteśmy w stanie surfować po sieci czy płacić w sklepach. Dlaczego w takim wypadku nie wykorzystywać ich także w zakresie bezpieczeństwa i wygody w domach? Producenci wychodzą nam naprzeciw i oferują systemy inteligentnych domów. Nie doczekaliśmy się jednak jeszcze czasów z filmów science-fiction, gdzie komputer z ludzkim głosem zajmuje się wszystkimi rzeczami domowymi. Chodzi tutaj bardziej o podłączenie się do domowej sieci Wi-Fi, gdzie za pomocą tabletu lub telefonu możemy sterować kilkoma funkcjami.

Możemy decydować się w każdej chwili włączać i wyłączać dane urządzenie i to bez konieczności do niego podchodzenia. Regulujemy przy tym nasłonecznienie, temperaturę w domu czy też otwieramy garaż, dbamy o względy bezpieczeństwa. Wszystko jest uzależnione od potrzeb i możliwości finansowych każdego z nas. Możemy z jednej strony zdecydować się na coś prostego i jednostkowego, jak i z drugiej strony zakupić niezwykle zaawansowany i drogi multi-system. Innych funkcji możemy potrzebować w mieszkaniu lub małym domu w mieście czy też w większym domu na wsi lub przedmieściach. Oto najciekawsze rozwiązania sprzętowe do inteligentnych domów.

Sterowanie

Sterowanie samo w sobie może mieć odmienną formę. Sporą popularnością cieszą się moduły Wi-Fi, dzięki którym możemy sterować domem za pośrednictwem oddzielnych smartfonów, tabletów. Jednak na rynku dostępne są też systemy centralnego sterowania, gdzie jedno urządzenie, panel na ścianie daje nam kontrole nad wszystkim, co posiadamy podłączone do systemu. Wszystko obsługujemy za pomocą jednego przycisku. Na rynku znajdziemy systemy bezprzewodowe, systemy typu centralnego, Vision BMS czy też KNX.

Oświetlenie

Pierwsze rozwiązania w systemach inteligentnych domów dotyczyły właśnie oświetlenia. Możemy dzięki własnym preferencjom dopasować sterowanie oświetleniem. Zazwyczaj system wyposażony jest w czujnik obecności, który sam zapali oraz zgasi światło. W wielu systemach mamy możliwość ustawienia dla siebie dyskretnej sceny świetlnej. W tym wypadku włącznik oświetlenia nie musi być przypisany do konkretnej lampy.

Rolety i żaluzje

W coraz większej ilości domów montowane są rolety i żaluzje na pilota. Jednak w inteligentnym domu obie te rzeczy również mogą być sterowane smartfonem lub poprzez panel. W zależności od własnych preferencji możemy o każdej porze dnia automatycznie lub manualnie ustawiać sobie ich ułożenie. Ponadto często w momencie naszego wyjścia z domu wystarczy jeden przycisk, by wszystkie rolety i żaluzje zostały zamknięte.

Ogrzewanie i klimatyzacja

Warto oczywiście wybrać dla siebie system ogrzewania. Da to nam niezwykle skuteczne sterowanie temperaturą. Czujniki informować będą nas o konkretnej temperaturze na zewnątrz i wewnątrz domu, a elektroniczne zawory pozwolą na automatyczne regulowanie wartości ogrzewania. Nie chodzi tu jedynie o komfort, lecz sporą oszczędność na rachunkach. W zakresie klimatyzacji i wentylacji otrzymujemy opcje sterowania systemami HVAC.

Sprzęt audio i wideo

Najnowsze systemy sterowania dźwiękiem i obrazem sprawiają, że za pośrednictwem jednego przycisku możemy od razu uruchomić muzykę w wybranym pomieszczeniu, załączyć telewizor. Da to nam o wiele szybsze stworzenie nastroju. Romantyczna randka – dwa przyciski i otrzymujemy nie tylko muzykę, lecz nastrojowe światło!

Bezpieczeństwo

Jedną z najważniejszych kwestii w inteligentnym domu jest bezpieczeństwo. Najnowsze systemy nie tylko zaopatrzone są najlepsze rozwiązania przeciwwłamaniowe, lecz też ostrzeżenia o pożarach i zalaniu. Czujniki dymu oraz czadu to podstawa. Pomocna okazać się może także wizualizacja stanu lokalu, kiedy to po wyjściu z domu będziemy mogli obserwować na swym urządzeniu, co się w nim aktualnie dzieje.

Artykuł został przygotowany przez Naszego Partnera, www.cenowe.pl - to nowa polska porównywarka cen

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Przejdź na stronę główną Gazeta Wrocławska