Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nagroda Jana Nowaka-Jeziorańskiego dla rosyjskiego stowarzyszenia Memoriał

Magdalena Pasiewicz
Magdalena Pasiewicz
Stowarzyszenie Memoriał powstałe w Rosji pod koniec lat 80. otrzyma w tym roku nagrodę Jana Nowaka-Jeziorańskiego. Nagroda za "myślenie o państwie jako dobru wspólnym" ma mieć wymiar symboliczny - "może pomóc we wskrzeszeniu ducha walki, którego putinowska władza próbuje pokonać brutalną siłą".

Stowarzyszenie Memoriał zajmuje się ochroną praw człowieka w krajach byłego ZSRR oraz badaniami historycznymi, a efekty swojej pracy skupionej na ofiarach represji radzieckich udostępnia jak najszerszemu gronu odbiorców. Po latach prześladowań i aresztowań działaczy stowarzyszenia, rosyjski Sąd Najwyższy nakazał jego zamknięcie pod koniec 2021 roku.

"Putin wciąż ma władzę, lecz nie ma monopolu na suwerenność. Prędzej czy później tę batalię z własnym narodem, na który podniósł rękę, przegra" - mówi dyrektor Zakładu Narodowego im. Ossolińskich Adolf Juzwenko. - Memoriał upomina się z kolei o pamięć pomordowanych narodów w wyniku działań komunistycznego systemu".

Nagroda Jana Nowaka-Jeziorańskiego przyznawana jest od 2004 roku i została ustanowiona przez Jana Nowaka-Jeziorańskiego, miasto Wrocław, Kolegium Europy Wschodniej, Uniwersytet Wrocławski i Zakład Narodowy im. Ossolińskich.

Nagroda wręczana jest zawsze 4 czerwca. Trafia w ręce postaci, które uosabiają „myślenie o państwie jako dobru wspólnym”, a także do instytucji, które miały znaczący wkład w obalenie komunizmu, w odzyskanie przez Polskę niepodległości oraz w kształtowanie społeczeństwa obywatelskiego w krajach Europy Środkowo-Wschodniej.

W skład kapituły nagrody wchodzą: Jacek Sutryk (prezydent Wrocławia), dr Adolf Juzwenko (dyrektor Zakładu Narodowego im. Ossolińskich), dr Rafał Dutkiewicz (były prezydent Wrocławia), Jan Andrzej Dąbrowski (prezes Kolegium Europy Wschodniej), Jacek Taylor (adwokat, obrońca w procesach politycznych w PRL), prof. Przemysław Wiszewski (rektor Uniwersytetu Wrocławskiego), prof. Jerzy Zdrada (historyk) i Jan Malicki (historyk). Aż do śmierci członkiem kapituły był też Władysław Bartoszewski.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska