Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nabór do programu „Złap deszcz” trwa. Deszczówkę można zbierać w bloku lub w kamienicy

Nadia Szagdaj
Nadia Szagdaj
W przeciwieństwie do osób fizycznych, które złożyły ponad 150 wniosków, pomioty zbiorowe wystosowały łącznie zaledwie 6, a ze względu na błędy formalne podpisano jedynie 2 umowy
W przeciwieństwie do osób fizycznych, które złożyły ponad 150 wniosków, pomioty zbiorowe wystosowały łącznie zaledwie 6, a ze względu na błędy formalne podpisano jedynie 2 umowy Jarosław Jakubczak
W ramach programu „Złap deszcz”, który ruszył we Wrocławiu w kwietniu 2021 r., można dostać od miasta dofinansowanie na zakup instalacji do zbierania deszczówki. Oprócz właścicieli domów jednorodzinnych, mogą z niego skorzystać także wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe. Chętnych jest niewiele, dlatego miasto przedłuża możliwość składania wniosków do 31 sierpnia br.

Deszczówkę zebraną przy bloku czy kamienicy można wykorzystać do tych samych celów, do jakich zbiera się ją w ogrodzie przy domu jednorodzinnym.

"Przede wszystkim, jeśli wspólnota dysponuje np. zielonym skwerem, może o niego zadbać, nie zużywając wody z zasobów miejskich" – mówi Grzegorz Rajter z magistratu.

Deszczówką można także umyć auto czy części wspólne budynku.

"Przykładem instalacji do zbierania deszczówki mogą być beczki, ogrody deszczowe, czy muldy chłonne" – wyjaśnia Małgorzata Brykarz, dyrektor biura wody i energii urzędu miejskiego we Wrocławiu.

Deszczówka nic nie kosztuje, zawiera mniej kamienia, przez co jest lepsza dla roślin, a fakt, że nie spływa do studzienek kanalizacyjnych, jej zbieranie zapobiega podtopieniom. Do tego, to czysta oszczędność zasobów naturalnych w postaci wód gruntowych.

Ile pieniędzy można dostać?

Na instalację do zbierania deszczówki wspólnota lub spółdzielnia może otrzymać z programu nawet 10 tys. złotych.

W przypadku spółdzielni decyzję o złożeniu wniosku podejmuje się na podstawie przepisów prawa spółdzielczego. We wspólnocie wniosek można złożyć jedynie na drodze uchwały. Innymi słowy, na obecność zbiornika muszą przystać wszyscy członkowie wspólnoty i dopiero wtedy można starać się o dotacje.

"Taki zbiornik, czy inna konstrukcja musi mieć swoje miejsce. Wspólnota musi gdzieś umieścić urządzenie. Na podobne zagospodarowanie przestrzeni wspólnej powinna być zgoda wszystkich mieszkańców" – mówi Marta Kalińska-Żygadło z firmy Immobili zarządzającej nieruchomościami. - "Do tego, powstaje pytanie, kto potem miałby nad tą wodą pieczę. W końcu mówimy o własności wspólnej, jaką stanowi deszczówka. Uchwała umożliwiłaby powstanie regulaminu użytkowania takiej wody".

W przeciwieństwie do osób fizycznych, które złożyły ponad 150 wniosków o dofinansowanie z programu, spółdzielnie i wspólnoty wystosowały łącznie zaledwie 6, a ze względu na błędy formalne, podpisano tylko 2 umowy.

"Nie mieliśmy pojęcia o tym programie. Natomiast chętnie przedstawiłabym taką możliwość mieszkańcom wspólnot dysponujących miejscem na zbiornik" – stwierdza Marta Kalińska-Żygadło.

Wciąż więc jest szansa na złożenie wniosku o dotacje

W związku z niewielkim odzewem miasto przedłużyło nabór wniosków od wspólnot i spółdzielni do 31 sierpnia br. Można to zrobić zarówno przez aktywny formularz PDF na stronie miasta Wrocławia, jak i przez profil ePUAP.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska