Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nabór do dolnośląskiej brygady Wojsk Obrony Terytorialnej ruszy lada tydzień. Na razie trzystu chętnych

Marcin Rybak
Marcin Rybak
Jeśli nie skończyłeś jeszcze 55 roku życia będziesz mógł zostać żołnierzem Wojsk Obrony Terytorialnej.
Jeśli nie skończyłeś jeszcze 55 roku życia będziesz mógł zostać żołnierzem Wojsk Obrony Terytorialnej. Fot. Janusz WóJtowicz / Polskapresse
Jeśli nie skończyłeś jeszcze 55 roku życia będziesz mógł zostać żołnierzem Wojsk Obrony Terytorialnej. W najbliższym czasie ma się zacząć formowanie dolnośląskiej brygady WOT. We wrocławskiej Wojskowej Komendzie Uzupełnień zapisało się już 300 osób chętnych na ten rodzaj służby wojskowej. Do powstania brygady potrzeba dziesięć razy więcej ochotników.

Obrona terytorialna przez złośliwych nazywana jest „weekendowym wojskiem”. To ochotnicza służba wojskowa, którą można pogodzić z pracą w cywilu czy nauką. Żołnierze WOT mają pomagać podczas klęsk żywiołowych a w razie wojny wspierać regularne wojsko na swoim terenie. „Weekendowe wojsko” bo żołnierze obrony terytorialnej mają wojskowe zajęcia przed jeden weekend w miesiącu. Nie licząc szesnastodniowego wstępnego szkolenia. Raz do roku będą też czternastodniowe ćwiczenia „podsumowujące” to czego żołnierz nauczył się w ciągu roku. Pełniący służbę w Obronie Terytorialnej dostawać będą „uposażenie” - miesięcznie 320 zł za gotowość do służby i dodatkowe pieniądze za wyjazdy na weekendowe ćwiczenia.

Dolnośląska brygada WOT powstaje jako jedna z ostatnich. Kilka miesięcy temu wojsko szukało w naszym regionie miejscowości, w których będą mogły stacjonować jednostki brygady. Potrzebne są siedziby dowództwa brygady i wchodzących w jej skład batalionów. Przedstawiciele dowództwa WOT odwiedzali Jelenią Górę, Kłodzko, Głogów, Legnicę, Wałbrzych. Rozmawiali z miejscowymi władzami i szukali miejsc na koszary.

Jak powiedział nam rzecznik WOT podpułkownik Marek Pietrzak do szefa MON przekazano już rekomendacje co do miejsc, które wojsko upatrzyło sobie na swoje siedziby w naszym regionie. Ale wykaz tych miejsc ogłosi ministerstwo. Kiedy? Zgodnie z harmonogramem tworzenia obrony terytorialnej powinno się to wydarzyć przed końcem 2018 roku. Choć możliwe, że wszystkiego dowiemy się w styczniu. Wtedy też poznamy dowódcę dolnośląskiej brygady. Wtedy też oficjalnie ruszy nabór do brygady.

Kandydat do służby w Obronie Terytorialnej przejdzie badania lekarskie i jeśli zostanie dopuszczony do służby otrzyma powołanie na kurs podstawowy, zakończony przysięgą. Żołnierzem obrony terytorialnej można być do sześciu lat z możliwością przedłużenia. Cały cykl szkolenia żołnierza tej formacji trwa trzy lata.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska