Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Na Wyspie Słodowej do lekarza za darmo i bez skierowania. Tłumy chętnych! (ZDJĘCIA)

Marcin Walków
Dziś na wyspie Słodowej spotkamy lekarzy specjalistów, a także psychologów, pedagogów, logopedów, dietetyków i fizjoterapeutów. Eksperci udzielą nam darmowych porad oraz odpowiedzą na pytania z zakresu chorób sercowo – naczyniowych, cukrzycy, leczenia uzależnień, chorób nowotworowych, żywienia dzieci.

Ekspertów można odwiedzać od godz. 12 do 17 dziś oraz jutro od godz. 14 do 17. W programie jest również nauka pierwszej pomocy, pokaz kulinarny i degustacja, trening zumby oraz pokaz doświadczeń chemicznych. Wstęp na wrocławskie dni promocji zdrowia jest wolny.

VIII Wrocławskie Dni Promocji Zdrowia pod hasłem "Więcej zdrowia, więcej życia" rozpoczęły się przejazdem peletonu rowerowego. Ponad 700 cyklistów o godz. 11 wyruszyło z Parku Południowego, by punktualnie w południe dotrzeć na Wyspę Słodową.

- Zapakowaliśmy rowery na dach auta i przyjechaliśmy do Wrocławia, a z Parku Południowego już rowerami, całą rodziną - mówią państwo Maja i Remigiusz Rutkowscy z Kędzierzyna Koźla. Na rowerach towarzyszyli im Igor, Martyna i Kazio. To już drugi rok, gdy biorą udział w peletonie rowerowym.

Na co dzień rowerem do pracy jeździ Filip Matusiak, wrocławianin. To około 4 kilometrów w jedną stronę. - Rowerem jestem zawsze na czas. W ten sposób na co dzień robię coś dla zdrowia - mówi pan Filip. W foteliku na rowerze jechał z nim Leon. Pan Filip, choć młody jest już po zawale. - Rower pomaga mi dbać o serce - dodaje.

Tomasz Sorbian, nauczyciel w-f z Prywatnej Integracyjnej Szkoły Amigo we Wrocławiu w peletonie wziął udział ze swoimi uczniami: Przemkiem, Michałem, Ksawerym, drugim Michałem i Kubą.
- Spędzamy sobotę aktywnie, nie przed telewizorem. Pogoda jest świetna - mówi Tomasz Sorbian. - I będzie jeszcze szóstka z wuefu! - dodaje jeden z uczniów. - Tak, zasługują na to - zapewnia nauczyciel.

Około 50 stoisk przygotowali organizatorzy i partnerzy VIII Wrocławskich Dni Promocji Zdrowia. Można degustować prozdrowotne i ekologiczne produkty, zapoznać się z ofertą wrocławskich programów promocji zdrowia i organizacji pozarządowych. I przede wszystkim - skorzystać z bezpłatnych badań profilaktycznych.

Niedaleko sceny w namiocie Lady Fitness Club można stanąć na specjalnej wadze, która pokazuje nie tylko ilość kilogramów. - Analizuje skład naszego ciała. Ile mamy tkanki tłuszczowej, ile mięśni - mówią trenerki fitness. Przeanalizują wynik i podpowiedzą, jaką formę aktywności oraz dietę wybrać, by zadbać o formę i linię.

- Zbadałam sobie już skład ciała, teraz idę na pomiar ciśnienia - mówi Elżbieta Dołęga. Na Wyspę Słodową również przyjechała rowerem, wraz z grupą uczniów Szkoły Podstawowej nr 118. - Tu na wyspie wszystkich specjalistów mam w jednym miejscu. Od razu zrobię podstawowe badania i upewnię się, że wszystko w porządku. Raz w roku każdy powinien się zbadać - mówi pani Elżbieta.

Pana Zdzisława spotykamy w namiocie Dolnośląskiego Centrum Chorób Serca Medinet. Leży na leżance, pielęgniarki podpinają mu elektrody. Będzie miał robione badanie aktywności elektrycznej serca, czyli EKG.
- To nie boli, krótko trwa, a panie są bardzo miłe. Przed namiotem zebrała się już kolejka, ale czeka się w niej o wiele przyjemniej i krócej niż w przychodni - mówi pan Zdzisław. Z wynikami podejdzie do stolika obok, gdzie czeka lekarz kardiolog. Popatrzy na wynik i powie, czy z sercem wszystko w porządku.

- Profilaktyka to najtańsze lekarstwo, pomaga zachować nam zdrowie i w porę reagować, jeśli dzieje się coś niepokojącego - mówi dr hab. med. Krzysztof Wronecki, kardiochirurg z Medinetu. Lekarze zaledwie w 10 procentach mają wpływ na nasze zdrowie. Ponad 50 procent zależy od nas samych, reszta to geny i czynniki środowiskowe.

- Koniecznie trzeba wykonywać proste badania takie jak poziom glukozy, cholesterolu i pomiar ciśnienia tętniczego krwi. - Nadciśnienie tętnicze to epidemia XXI wieku i cichy zabójca - ostrzega kardiochirurg. Nieleczone podnosi ryzyko m.in. wylewu, chorób serca, zaburzeń pracy nerek.

Każdy chętny może się nauczyć podstaw pierwszej pomocy. Kobiety - samobadania piersi. A mężczyźni - dowiedzieć się, jak ważne jest badanie jąder.

- Pomaga wykryć niepokojące zmiany. Nieleczony rak jąder powoduje śmierć młodych mężczyzn. Powinni oni badać jądra tak, jak kobiety badają piersi. A w razie zauważenia czegoś nieprawidłowego, nie bać się skonsultować z lekarzem urologiem - mówi Bartłomiej Pawlaczyk z Dolnośląskiego Centrum Psychoonkologii i Rehabilitacji we Wrocławiu.

W ten weekend na Wyspie Słodowej badania i konsultacje specjalistów są bezpłatne i udzielane bez skierowania. Wchodząc na teren wyspy, warto pobrać specjalną ulotkę - za wykonane badania zbiera się punkty, które później można wymienić na nagrody i gadżety.

Dziś z badań można korzystać do godz. 17. Jutro w godz. 14-18.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska