Na Wyspie Słodowej będzie można legalnie pić piwo? [SONDA]

Adriana Boruszewska
Adriana Boruszewska

Wideo

Zobacz galerię (1 zdjęcie)
Młodzi aktywiści z Wrocławia proszą prezydenta Wrocławia, by pozwolił na picie alkoholu na Wyspie Słodowej. A to wszystko zgodnie nowym z prawem, które właśnie zostało zatwierdzone przez polski sejm.

- Uważamy, że objęcie obszaru Wyspy Słodowej jako miejsca, na którym obowiązywać będzie odstępstwo od zakazu spożywania napojów alkoholowych, będzie miało pozytywny oddźwięk społeczny. Zaproponowana lokalizacja już od lat jest miejscem, w którym spożywane są napoje alkoholowe, jednak nie prowadzi to do rażącego zakłócenia bezpieczeństwa i porządku publicznego - apelują w petycji do Rafała Dutkiewicza aktywiści z Młodzi .Nowocześni Dolny Śląsk i Stowarzyszenia "Nowy Wrocław" i dodają, że wszystko będzie się odbywać zgodnie z prawem.

- Zgodnie z nowelizacją ustawy o wychowaniu w trzeźwości prawo dopuszcza, by rada gminy wprowadziła w drodze uchwały w określonym miejscu publicznym na terenie gminy odstępstwo od zakazu spożywania napojów alkoholowych - zaznacza Mateusz Jędrachowicz ze Stowarzyszenia "Nowy Wrocław" i pokazuje petycję, którą dziś złoży w ratuszu.

Zdaniem aktywistów legalne spożywanie alkoholu na Wyspie Słodowej nie wpłynie ani na pogorszenie bezpieczeństwa w tym rejonie, ani na czystość na Wyspie Słodowej. - Można postawić dodatkowe śmietniki, które będą częściej opróżniane. Poza tym służby porządkowe wiedząc o tym, że w miejscu będzie spożywany alkohol, będą odpowiednio przygotowane - zaznacza Paweł Czuliński z Młodzi .Nowocześni.

Aktywiści podkreślają jednak, że pozwolenie na legalne spożywanie alkoholu na Wyspie Słodowej nie oznacza, że na tym terenie nie będzie obowiązywać prawo. - Po prostu mandaty za picie alkoholu nie byłyby wystawiane - dodaje Czuliński.

Swój pomysł aktywiści chcą poddać konsultacjom społecznym.

Petycja do Rafała Dutkiewicza

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej na 55. posiedzeniu uchwalił nowelizację1 ustawy z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi (Dz. U. z 2016 r. poz. 487). Zgodnie z nowelizacją ww. ustawy (nr druku 1988, 1988-A), art. 14 ust. 2a otrzymał brzmienie: "Zabrania się spożywania napojów alkoholowych w miejscu publicznym, za wyjątkiem miejsc do tego przeznaczonych". Jednocześnie dodany został art. 2b w brzmieniu: “Rada gminy może wprowadzić, w drodze uchwały, w określonym miejscu publicznym na terenie gminy odstępstwo od zakazu spożywania napojów alkoholowych, jeżeli uzna, że nie będzie to miało negatywnego wpływu na odpowiednie kształtowanie polityki społecznej w zakresie przeciwdziałania alkoholizmowi, o której mowa w art. 2 ust. 1, i nie będzie zakłócało bezpieczeństwa i porządku publicznego”. Rada gminy (miasta) na mocy nowych przepisów ustawy, otrzymała możliwość wyznaczania miejsc publicznych na których obowiązywać będzie odstępstwo od zakazu spożywania napojów alkoholowych.
Niewątpliwie najbardziej popularnym miejscem we Wrocławiu wśród młodzieży i studentów, w szczególności w okresie letnim jest Wyspa Słodowa. Na terenie Wyspy Słodowej odbywa się wiele wydarzeń, imprez i eventów, w tym także do 2014 roku była ona miejscem organizacji Juwenaliów, czyli tzw. “święta studentów”, w trakcie którego odbywa się szereg imprez kulturalnych, sportowych oraz muzycznych. Wyspa Słodowa już na stałe wpisała się na mapę miejsc spotkań najchętniej odwiedzanych przez wrocławską młodzież i studentów.
W związku z powyższym, na podstawie art. 241 kodeksu postępowania administracyjnego, w związku z art. 14 ust. 2a i 2b ww. ustawy, wnioskujemy o wskazanie obszaru Wyspy Słodowej jako miejsca publicznego na terenie miasta Wrocławia na którym obowiązywać będzie odstępstwo od zakazu spożywania napojów alkoholowych.
Uważamy, że objęcie obszaru Wyspy Słodowej jako miejsca na którym obowiązywać będzie odstępstwo od zakazu spożywania napojów alkoholowych, będzie miało pozytywny oddźwięk społeczny. Zaproponowana lokalizacja już od lat jest miejscem w którym spożywane są napoje alkoholowe, jednak nie prowadzi to do rażącego zakłócenia bezpieczeństwa i porządku publicznego. Ponadto, warto zaznaczyć, iż wyznaczenie konkretnych miejsc w których obowiązywać będzie odstępstwo od zakazu spożywania napojów alkoholowych, ułatwi pracę służb takich jak Policja czy Straż Miejska, ponieważ pozwoli zgromadzić dużą ilość osób w jednym miejscu, dając tym samym służbom możliwość szybkiej reakcji w razie ewentualnego zagrożenia, zakłócenia bezpieczeństwa lub porządku publicznego, niż w momencie rozproszenia grup osób po terenie całego miasta Wrocławia.

Komentarze 134

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

K
Krzysiek

"...szczaja wszędzie.." - a psy wyprowadzane na Wyspę Słodową "nie szczają", a odchody są oczywiście zabierane przez Takich właścicieli jak Ty. Nie ma szans, aby usiąść na trawie, bo wszędzie załatwiają się psy takich marud jak powyżej.

P
Patrolowaty

Ustawa zabrania, ale pozwala miastom/gminom etc wyznaczać dodatkowe strefy niepicia. Wyspy, czy wały nie są nielegalnymi miejscami na piwo domyślnie, przez ustawę, ale picie tam jest nielegalne, bo tak mówi miasto:P

A
Anonimowy

Ludzie tam siedzą i piją od lat. Więc skoro, to co chcemy zalegalizować i tak funkcjonuje "nielegalnie" to o co ten ból d***? Mandaty wcale nie odstraszają od przychodzenia w to miejsce. Argumentowanie, że o poranku jest tam syf, nie jest dla mnie argumentem. Syf powstaje wszędzie, gdzie jest dużo ludzi (a nawet lepiej, że śmieci leżą na jednym obszarze, niż po większości parków, podwórek etc. itd Łatwiej to posprzątać służbom za jednym zamachem. Wytaczające się chmary podpitych wesołków też mnie nie przekonuje, równie dobrze wytaczają się z tzw. "domówek" czy z lokali tak samo nawaleni, tak samo głośni.

Bezpieczeństwo osób siedzących na słodowej. W tym miejscu są kamery i jako stały bywalec widziałem nie raz, że podczas przepychanek, awantur, rozróby po 5 minutach jak nie szybciej przyjeżdżała policja i doprowadzała wszystko do porządku.

Niemniej jednak jestem za obstawieniem wyspy przez jeden, dwa patrole policyjne, a ich zadaniem byłoby szybkie reagowanie i zwykłe utrzymywanie porządku na okolicznych terenach wyspy słodowej.

Podsumowując. Zakazy picia w miejscach, gdzie ludzie i tak się zbierają i piją mija się z celem. Jak pokazuje zwykła obserwacja zwolenników jest więcej niż przeciwników. Wyznaczenie stref, gdzie wolno pić ułatwiłoby życie tak naprawdę wszystkim. Każdy znalazłby swoje miejsce. W parkach powstają place dla psów, ławeczki dla spacerujących osób starszych, dlatego też muszą powstać strefy dla pijących, trochę odseparowane od reszty, coby nie demoralizować dzieciaczków przekleństwami. Dodam na odchodne, że kultura picia wśród osób młodych jest na coraz wyższym poziomie. Z roku na rok coraz więcej ludzi myśli o tym, żeby zwyczajnie posprzątać po sobie.

A
Anonimowy

Na wyspie jest zakaz wprowadzania psów. Myk i już dzwonimy do prokuratury!

L
Liz jaja lamusie

Liz jaja lamusie

c
co?

Zasrani milionerzy piwo za 5zł w pubie piją, a uczciwi ludzie jeszcze mandaty dostają.

B
Biały Pan

Jak będzie można pić na wyspie,napije się z każdym z osobna z radości.

J
Js

A chlejcie sobie gdzie chcecie na chacie albo w ogródku jak chcecie, ale z dala od normalnej cywilizacji.

f
fika

przeciez mozesz napic sie w knajpie 5x przeplacajac :)

j
jfjf

A sprzątasz chociaż po tym psie?

G
Gość

Na brak argumentów najlepszy atak? To takie typowe dla tępaków.Podstawówkę każdy musi skończyć niedorajdo życiowa

1978

Nie widzisz MATOLE że ona już tu nie wchodzi????, po co się pod nią podszywasz???, jak masz problem to się lecz, skończ pierdolić.

S
Sylwia

Juz piliśmy legalnie na wyspie, był super klimat, grill, piwko, ludzie integrowali się wspólnym graniem na gitarze. Było względnie czysto, toalety były czynne. Tylko nagle komuś się przestało podobać i zabronili,,teraz pewnie jakiś urzędas znów chce się na premie załapać i historia się powtórzy.

P
Paweł L

Zadne picie na Wyspie tam nie ma spokoju pełno pijanych debili, pełno syfu, szczaja wszędzie , nie ma szans nawet z psem spokojnie nie można wyjść....ZADNA WYSPA i żadne picie WYPIERDALAĆ!

M
Maro

Ustawa wskazuje o ulicach, placach, parkach i skwerach, a Wyspa Słodowa to i park i skwer.

Dodaj ogłoszenie