Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Na Uniwersytecie Przyrodniczym ruszają pierwsze w Polsce studia piwowarskie

Adriana Boruszewska
Adriana Boruszewska
Profesor Joanna Kawa-Rygielska i profesor Józef Błażewicz podczas badania piwa
Profesor Joanna Kawa-Rygielska i profesor Józef Błażewicz podczas badania piwa Fot. Tomasz Ho£Od / Polska Press
Od października na Uniwersytecie Przyrodniczym 30 osób ma szansę zgłębiać tajniki technologii produkcji piwa na pierwszych w Polsce podyplomowych studiach piwowarskich.

Pierwsze w Polsce podyplomowe studia piwowarskie kierowane są do absolwentów szkół wyższych. Szczególnie kierunków związanych z technologią żywności i pokrewnych, pasjonatów, potencjalnych właścicieli i pracowników browarów. Planuje się przyjąć 30 osób, które będą studiowały dwa semestry. Program edukacyjny realizowany będzie przez pracowników naukowych oraz specjalistów w zakresie technologii produkcji piwa, analizy instrumentalnej i sensorycznej, projektowania, ekonomii oraz prawa.

ZOBACZ TEŻ: Rekrutacja na studia: Oto najbardziej oblegane kierunki

- W tej chwili piwowarstwo to nie tylko zawód, to musi być pasja - podkreślają naukowcy z Uniwersytetu Przyrodniczego.

Podczas studiów przewidziano 200 godzin na zajęcia z piwowarstwa. Absolwenci będą przygotowani do podjęcia pracy w browarze, zgłębią wiedzę z zakresu charakterystyki i oceny surowców stosowanych w browarnictwie oraz technologii produkcji piw górnej i dolnej fermentacji, a także piw specjalnych. Poznają też prawne i ekonomiczne aspekty produkcji piw, a także sposoby oceny jakości surowców oraz produktów finalnych.

Profesor Joanna Kawa-Rygielska z Katedry Technologii Rolnej i Przechowalnictwa Uniwersytetu Przyrodniczego tłumaczy, że decyzja o powstaniu studiów zrodziła się z potrzeby rynku.

- Obserwujemy, że obecnie w Polsce powstaje bardzo dużo małych browarów rzemieślniczych i restauracyjnych. Na rynku pracy brakuje piwowarów, dlatego zareagowaliśmy i chcemy wykorzystać właśnie te pięć minut. Propozycja utworzenia kierunku jest wynikiem współpracy pracowników Zakładu Technologii Fermentacji z przemysłem piwowarskim.

Pijemy piwo głównie z uwagi na jego walory smakowe. Jednak często nie jesteśmy świadomi jego właściwości zdrowotnych czy żywieniowych. Piwo uważa się zwykle za napój alkoholowy. A jest również cennym źródłem wartości odżywczych.

- Piwa, szczególnie te niefiltrowane, mają wysoką zawartość substancji odżywczych, tj. białka, aminokwasy, węglowodany, błonnik, związki mineralne oraz antyoksydanty. Piwo to produkt izotoniczny, który łatwo gasi pragnienie. Zawiera całe bogactwo witamin z grupy B, pochodzących głównie z drożdży. Piwo, dzięki składnikom zawartym w chmielu takim jak ksantohumol, ma też właściwości prozdrowotne - wylicza prof. Kawa- Rygielska.

I dodaje, że obecnie trwają prace nad wytworzeniem piwa bezalkoholowego zawierającego równie cenne substancje.

Prof. Józef Błażewicz z Uniwersytetu Przyrodniczego twierdzi, że wszystkie substancje zawarte w piwie są bardzo łatwo przyswajalne i wchłaniane przez organizm. Kaloryczność piw jest też niewielka, porównywalna z kalorycznością np. soku owocowego.

Na rynku funkcjonuje około 180 browarów, a co roku przybywają kolejne.

Pracownicy Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu piwowarstwem zajmują się nie od dziś. - W 1995 roku kilka polskich uczelni, w tym nasza, otrzymały środki z Unii Europejskiej na zorganizowanie transferu wiedzy piwowarskiej z uczelni do przemysłu. Ten program nadal funkcjonuje w postaci tzw. szkół technologii fermentacji – podkreśla profesor Józef Błażewicz.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska