MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Na środku Wrocławia stanął głaz, krasnal i tablica. Fantastyczna inicjatywa mieszkańców!

Jerzy Wójcik
Jerzy Wójcik
Uroczyste otwarcie skweru na środku Wrocławia
Uroczyste otwarcie skweru na środku Wrocławia Janusz Wójtowicz
Gdzie jest geometryczny środek Wrocławia? Na Popowicach, w pobliżu trzepaka przy ulicy Rysiej. Wiedzieliście o tym? Jeśli nie, to nic takiego. Wszak zielonego pojęcia o tym fakcie nie mieli nawet ludzie mieszkający w pobliskich blokach, mający widok z balkonu na wspomniany trzepak. Na Popowicach głośno o sprawie zrobiło się po naszym tekście, który opublikowaliśmy na portalu GazetaWroclawska.pl w marcu zeszłego roku. Pokazaliśmy jak wyznacza się geometryczny środek i potwierdziliśmy, że znajduje się on właśnie w pobliżu ul. Rysiej. Mieszkańcy sami przyznają, że to natchnęło ich do działania. Efekt jest naprawdę imponujący.

Oczywiście jeśli ktoś spodziewał się, że w geometrycznym środku Wrocławia powstanie efektowna budowla czy wielki pomnik, może czuć się rozczarowany. Ale w tym wypadku zupełnie nie o to chodziło. Mieszkańcy Popowic chcieli pokazać, że dzięki lokalnej inicjatywie uda się wspólnie uporządkować teren i poinformować mieszkańców i przyjezdnych o fakcie, że to tutaj, przynajmniej w teorii, jest centrum Wrocławia. I to od 1973 roku, czyli od ostatniej zmiany granic stolicy Dolnego Śląska.

Udało się zrobić nawet więcej niż zakładano. Jest tablica informacyjna z tłumaczącą wszystko mapą, jest nowa ścieżka i skwer z głazem i krasnalem Popowicjuszem. Nazwę dla niego wymyślił uczeń pobliskiej szkoły wygrywając w konkursie.

W działania zaangażowało się tyle osób, że nie sposób wymienić wszystkich, by ktoś nie poczuł się pominięty. Spółdzielnia mieszkaniowa "Popowice", zarówno mieszkańcy jak i zarząd, pracownicy i uczniowie z pobliskich szkół oraz dyrekcja i nauczyciele. Na czwartkowej uroczystości otwarcia skweru pojawiło się blisko 200 osób, choć był to środek zwykłego dnia pracy.

Mieszkańcy zapewniali, że będą dbać o to miejsce i chwalić się nim, bo jest czym. - Zaczynamy przenosić centrum Wrocławia na Popowice, Rynek niech się schowa - żartowali. My gratulujemy mieszkańcom Popowic konsekwencji w działaniu i pomysłu. Nie czekali aż ktoś za nich coś zrobi i nie narzekali, że "nic się nie dzieje", tylko sami zakasali rękawy. To wielka wartość w lokalnej, osiedlowej społeczności. Cieszymy się, że po naszym tekście osiedlowy skwer stał się piękniejszy, a ludzie którzy tu trafią dowiedzą się czegoś nowego.

TAK WYZNACZAMY GEOMETRYCZNY ŚRODEK
Jak wytyczany jest geometryczny środek miasta, kraju czy kontynentu? Podstawą do jego wyznaczenia są najdalej wysunięte na północ, południe, wschód i zachód punkty we Wrocławiu. Z przebiegających przez te punkty równoleżników i południków powstaje czworokąt.
Z jego narożników prowadzimy następnie przekątne. Miejsce ich przecięcia to geometryczny środek. Stosując taką metodologię, przekątne w przypadku Polski przecięły się w miejscowości Piątek, w przypadku Wrocławia - w pobliżu ulicy Rysiej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska