Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Na parkingu pod NFM za darmo będą mogli parkować tylko urzędnicy

Andrzej Zwoliński
Andrzej Zwoliński
Zmiana dzierżawcy parkingu pod Narodowym Forum Muzyki oznacza podwyżki dla kierowców.
Zmiana dzierżawcy parkingu pod Narodowym Forum Muzyki oznacza podwyżki dla kierowców. Fot. Tomasz Ho£Od / Polska Press
W umowie z nowym operatorem największego parkingu w centrum Wrocławia nie ma mowy o darmowych godzinach dla wszystkich kierowców. Są za to darmowe miejsca dla pracowników miejskiej spółki i Forum.

- Skandalem jest, to, że tuż po drastycznej podwyżce cen za parkowanie w mieście, magistrat wybierając nowego administratora parkingu pod Narodowym Forum Muzyki nie zagwarantował zachowania darmowego parkowania dla wszystkich, a tylko dla swoich urzędników – mówi Robert Grzechnik, wrocławski radny.

W umowie, która ma być zawarta z wybraną w przetargu firmą Interparking Polska nie ma ani słowa o zachowaniu pierwszych darmowych godzin dla parkujących pod Forum. Zawarto w niej jednak klauzulę o 10 darmowych miejscach postojowych dla przedstawicieli NFM oraz 20 miejsc postojowych bez pobierania opłaty dla pracowników Wrocławskich Inwestycji - jednej z miejskich spółek.

- Nie zamierzam piętnować tego, że darmo będą parkować pracownicy Forum, ale dlaczego aż tyle miejsc za darmo mają mieć zagwarantowane urzędnicy i to zaraz po tak drastycznych podwyżkach opłat za parkowanie w mieście. Wybudowany za publiczne pieniądze parking miał przecież służyć wszystkim i stanowić dostępną cenowo alternatywę dla likwidowanych miejsc postojowych w centrum Wrocławia – komentuje Robert Grzechnik, który zwrócił uwagę na niekorzystne dla mieszkańców zapisy zawarte w umowie.

Przywileje dla urzędników, a co dla innych?

Przedstawiciele Wrocławskich Inwestycji odpowiadając na te zarzuty tłumaczą, że umowy jeszcze nie podpisano i że w sprawie darmowych dla nich miejsc postojowych nic nie jest jeszcze przesądzone. - Wyłączenie miejsc dedykowanych pod działalność spółki nadzorującej inwestycje na terenie miasta jest jedynie opcją. Jeżeli do zastosowania zapisów dojdzie z miejsc będą korzystać inspektorzy – tłumaczy Bartosz Nowak w Wrocławskich Inwestycji.

Podkreślił, że nowy dzierżawca został zobligowany do wprowadzenia programu Nasz Wrocław, a co z a tym idzie do zniżek dla uczestników programu (rozliczających PIT-y we Wrocławiu). Jednak żadnych konkretów w tej sprawie nie przedstawiono. Jak usłyszeliśmy, wysokość zniżek będzie dopiero ustalona.

Na otarcie łez darmowe parkowanie przez cała dobę do końca kwietnia

Na otarcie łez kierowcom, którzy stracą darmowe pierwsze godziny parkowania, zaoferowano możliwość parkowania bez opłat przez cała dobę do 30 kwietnia. Pozostawić auto pod NFM za darmo będzie można od nocy z soboty na niedzielę (17/18 kwietnia). Do dyspozycji kierowców będą 662 miejsca postojowe. Od 1 maja parking już będzie w pełni płatny. O cenniku zdecyduje nowy dzierżawca parkingu, czyli Interparking Polska. Firma będzie miesięcznie płacić miastu czynsz w wysokości 170 tys. złotych miesięcznie. Jest też zobowiązana do zainstalowania stanowisk do ładowania aut elektrycznych. Zawarte już umowy abonamentowe z parkującymi pod Forum będą zachowane do końca ich obowiązywania. Później będą podpisywane na nowych warunkach.

Teraz kierowcy parkujący pod placem Wolności, jeśli opuszczą parking przed upłynięciem godziny, nie płaca ani złotówki. Naliczanie opłat zaczyna się dopiero od drugiej godziny. I tak w kolejnych godzinach obowiązuje cennik: 4 zł z naliczaniem co 15 min, czyli 1 zł za każde rozpoczęte 15 min (przy wykupieniu papierowego biletu) oraz cena promocyjna - 2,50 zł za godzinę parkowania dla wnoszących opłatę przez aplikację moBilet lub sms-em. Ceny miesięcznych abonamentów, zależnie od wybranej opcji, wahają się od 220 do 750 złotych.

Skontaktowaliśmy się z nowym dzierżawcą, który już zarządza dużymi parkingami we Wrocławiu – pod Wroclavią i obok Hali Ludowej - i zapytaliśmy, jakich podwyżek możemy się spodziewać za parkowanie pod NFM. Usłyszeliśmy, że trwają właśnie prace nad cennikiem, który być może zostanie ogłoszony jeszcze w tym miesiącu i że można się spodziewać podobnych cen, jak na innych ich parkingach we Wrocławiu. To oznacza likwidację darmowej, pierwszej godziny i naliczania po 1 zł za każdy rozpoczęty, kolejny kwadrans. Wprawdzie godzina parkowania na parkingu pod Wroclavią kosztuje 4 złote, ale już przy Hali Ludowej – 6,50 zł. Jak usłyszeliśmy od przedstawicieli Interparkingu, prawdopodobne jest, że ceny na parkingu pod NFM będą podobne do tych przy Hali.

od 7 lat
Wideo

iPolitycznie - Radosław Fogiel

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska