Na lewicy dogadują listy kandydatów na wybory. Kto z SLD, kto z Wiosny, a kto z Razem we Wrocławiu?

Andrzej ZwolińskiZaktualizowano 
Liderzy lewicy - Adrian Zandberg, Robert Biedroń, Włodzimierz Czarzasty<br>
Liderzy lewicy - Adrian Zandberg, Robert Biedroń, Włodzimierz Czarzasty brak
Wciąż nie wiedzą czy pójdą jako koalicja, czy pod szyldem jednego ugrupowania. Ujawniają jednak kandydatów. Kto będzie „jedynką” we Wrocławiu?

- Platforma Obywatelska abdykowała, im się nie chce walczyć z PiS-em, nie wierzą w zwycięstwo - ocenił Włodzimierz Czarzasty. Szef SLD zapowiedział w TOK FM, że teraz o listach wyborczych rozmawiać będzie tylko z liderami innych lewicowych ugrupowań. Od dolnośląskich działaczy Sojuszu usłyszeliśmy, że to, że Sojusz Lewicy Demokratycznej do wyborów parlamentarnych pójdzie wspólnie z Wiosną Biedronia i z Razem jest już przesądzone, a układanie wspólnych list potrwa co najmniej do końca przyszłego tygodnia.

Marek Dyduch, przewodniczący dolnośląskich struktur SLD, dopytywany przez nas, kto mógłby dołączyć do tej trójki, wskazał między innymi Unię Pracy, PPS (partia decyzją Rady Naczelnej zdecydowała o przystąpieniu do koalicji), ale też kobiece organizacje na lewicy czyli Strajk Kobiet i Inicjatywę Feministyczną.

- Wciąż negocjujemy z Zielonymi, a oni dostali też propozycję od Grzegorza Schetyny, przystąpienia do Koalicji Obywatelskiej. My jesteśmy w stanie zaproponować im znacznie więcej niż PO, ale z drugiej strony, to ona ma jednak w sondażach wyższe poparcie. Na razie rozmowy trwają, zobaczymy – mówi przewodnicy.

Zaznaczył też, że wciąż dogadywana jest formuła startu w wyborach. - Nie wiemy jeszcze czy to będzie koalicja czy start pod jednym z partyjnych szyldów poszerzonym o pozostałych członków. Konsultujemy to teraz z Państwową Komisją Wyborczą i od jej stanowiska zależy też w jaki sposób pójdziemy do wyborów – wyjaśnia Marek Dyduch.

Nie chciał jednak wskazać czy tym głównym szyldem bloku lewicowego będzie SLD, a na pytanie czy, to nie za późno na kreowanie nowych nazw, odpowiedział: z doświadczenia wiem, że ta prawdziwa kampania wyborcza i walka o głosy zazwyczaj zaczyna się na miesiąc przed wyborami, a ich termin póki co nie został wyznaczony. Pamiętajmy też, że duża część wyborców ostateczna decyzje podejmuje przy urnie wyborczej.

Pięć procent poparcia czy dwa razy więcej?

Notowania w sondażach lewicowych ugrupowań w porównaniu z największymi konkurentami nie wyglądają dla nich zbyt optymistycznie. Przypomnijmy, że ostatnie badania pokazują, że PiS i Zjednoczona prawica może liczyć na poparcie na poziomie od 39 do 42 proc. Na drugim miejscu jest Koalicja Obywatelska, w skład której wchodzą PO, Nowoczesna i Inicjatywa Polska. Ta formacja mogłaby zebrać od 25 do 27 proc. głosów. O próg wyborczy ocierają się Kukiz15 i PSL. Z ugrupowań lewicowych jedynie Wiosna Roberta Biedronia może liczyć na przeskoczenie progu wyborczego. SLD, Razem, Zieloni i pozostałe ugrupowania na lewicy pozostają zdecydowanie pod kreską.

Marek Dyduch, ale też przewodniczący SLD Włodzimierz Czarzasty dobrze pamiętają poprzednie wybory i potknięcie się o 8 proc. próg wyborczy przez ówczesną lewicową koalicję. Co prawda od działaczy Sojuszu słyszę, że dla nich celem jest osiągnięcie 9-10 proc. poparcia, ale z drugiej strony przyznają, że najbezpieczniej byłoby dla nich wystartowanie w wyborach pod szyldem jednego ugrupowania.

Tutaj na przeszkodzie może stanąć nie tylko PKW, ale też otwartym pozostają kwestie finansowe i ambicjonalne szczególnie ze strony liderów Wiosny. Jeżeli chodzi o pieniądze, to w przypadku koalicji ewentualna subwencja budżetowa jest dzielona zgodnie z umową zawartą pomiędzy tworzącymi ją partiami. Przy opcji jednego szyldu partyjnego, taka subwencja popłynie wtedy na konto jednego ugrupowania. Jeżeli chodzi o kwestie ambicjonalne, to Robert Biedroń, który swoje ugrupowanie zbudował zaledwie przed kilkoma miesiącami sporo ryzykuje wizerunkowo nie startując w wyborach pod swoim szyldem, a jedynie umieszczając działaczy na listach lewicowego bloku. Z drugiej strony jednak musi pamiętać, że Wiosnę mocno osłabiły ostatnie poważne potknięcia, choćby oskarżenia o mobbing przez jednego z działaczy i brak szybkiej reakcji ze strony liderów. Przypomnijmy też kłopotliwe milczenie Roberta Biedronia w sprawie zrzeczenia się euromandatu. Zadeklarował to przed wyborami, by w końcu go zatrzymać.

Co znajdzie się na sztandarach lewicowej koalicji?

Działacze poszczególnych partii wskazują kwestie obyczajowe – czyli usankcjonowanie związków partnerskich, budżetowe finansowanie zabiegów in vitro, rozszerzone pakiety socjalne, zniesienie opodatkowania emerytur i rent – to propozycja SLD,a Wiosna proponuje 1600 złotych nieopodatkowanej emerytury, oraz podtrzymanie lub stworzenie nowych programów wspierających budownictwo, szczególnie dla młodych ludzi. Wszystkie maja w swoich programach proekologiczne postulaty w tym wyeliminowanie węgla z energetyki, wszystkie są także za zachowaniem programu 500 plus na dzieci w obecnym wymiarze.

Kto pojawi się na listach?

Zarówno konieczność konstruowania koalicyjnych list czy pójście pod jednym partyjnym szyldem wymusza na poszczególnych ugrupowaniach duże kadrowe ograniczenia. Wiemy, że pewnikami na listach SLD będą Joanna Senyszyn, Marek Dyduch, Jerzy Jaskiernia i Krzysztof Janik. Od dolnośląskich działaczy Sojuszu usłyszeliśmy, że maja już pewnych pięciu kandydatów, na przykład Marek Dyduch najprawdopodobniej wystartuje w Wałbrzychu. Kto więc zostanie liderem wrocławskiej, lewicowej listy? Nieoficjalnie wskazywana jest Małgorzata Sekuła-Szmajdzińska, która w ostatnich wyborach do Parlamentu Europejskiego, startując z list Koalicji Europejskiej zdobyła ponad 63 tysiące głosów.

Sojusz Lewicy Demokratycznej mogłaby też wysoko reprezentować – być może nawet jako wrocławska jedynka - Lidia Geringer de Oedenberg. Trzykrotnie z powodzeniem kandydowała do Parlamentu Europejskiego, osiągając bardzo wysokie poparcie, co prawda nie należy już do SLD, ale wciąż mocno kojarzona jest z tym środowiskiem, a poza tym jej kadencja wygasła i jest „do wzięcia”.

Jeżeli chodzi o pozostałych „pewniaków”, to pozycja Krzysztofa Śmiszka, wicelidera Wiosny i partnera Roberta Biedronia wydaje się nie zagrożona. Poza tym na liście lewicy we Wrocławiu mogliby się znaleźć: Michał Syska, a w przypadku dogadania się z Zielonymi – Julia Rokicka. Pełne listy kandydatów poznamy najwcześniej na początku sierpnia.

polecane: Flesz - Co piąta transakcja będzie wymagać użycia PIN-u

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 18

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Sabat bol-szewikow

G
Gość

Tak dogadują utopię

G
Gość

Gdzie reklama konfederacji? Jest pomijana bo jest zagrożeniem dla PiS?

G
Gość
2019-07-26T06:57:19 02:00, Gość:

żadna lewica SLD to spadkobierca PZPR - czyli gówna, dzięki któremu jesteśmy tak zacofani, a wpuszczenie tego spadkobierców gówna do Sejmu to wielki błąd. Jeżeli w tym roku się nie dostaną to przestaną istnieć

Chodzi ci o to zacofanie objawiające się umiejętnością czytania i pisania, dostępem do lekarzy, wyjściem ludzi z zabłoconych wsi, w których żyło 70% Polaków?

T
Tak się składa, że wiem
2019-07-26T08:59:42 02:00, Hutnik:

Tym którzy tęsknią za komuną i popierają lewaków chcę uświadomić, że w Okrąglaku na Placu Nowym było jedyne miejsce w Krakowie gdzie mogłem kupić dla mojego synka cielęcinę za duże pieniądze. Były lata 80te (2ga połowa) , byłem po studiach i nie było mnie stać kupić tam mięso dla całej rodziny. W sklepach nic nie było, jedzenie na kartki, albo komitety kolejkowe (np po AGD czy RTV) gdzie trzeba było pełnić dyżury i każdego dnia być na sprawdzaniu listy. Na benzynę do Malucha (ojca) był przydział benzyny na miesiąc 3x8l, po którą stałem kilkanaście godzin w ogromnej kolejce ( często cała noc). W tym czasie Pan Czarzasty zapisał się do PZPR (oni meli wtedy swoje sklepy i talony na auta). To były dla Polaków koszmarne (stanowczo za długie) czasy.

Przypominam , że za komuchów kartki na jedzenie (mięso, cukier, czekoladę, wódkę, mleko w proszku itd) były ok 10 lat.

Tym, którzy nie tęsknią za "komuną" chcę uświadomić, że gdyby nie "komuna", to ich rodzice z dużym prawdopodobieństwem byliby niepiśmienni, a leczyliby się u znachora. No i mięso widywaliby w niedziele, a i to nie wszystkie. Może, ale tylko może Wy i dopiero teraz, już mielibyście normalniej. Wojskowa junta rządząca Polską przedwojenną nie za bardzo się przejmowała społeczeństwem, dopóki nie zaczynało protestować. A wtedy wyprowadzała na ludzi wojsko i zabijała ich.

H
Hutnik

Tym którzy tęsknią za komuną i popierają lewaków chcę uświadomić, że w Okrąglaku na Placu Nowym było jedyne miejsce w Krakowie gdzie mogłem kupić dla mojego synka cielęcinę za duże pieniądze. Były lata 80te (2ga połowa) , byłem po studiach i nie było mnie stać kupić tam mięso dla całej rodziny. W sklepach nic nie było, jedzenie na kartki, albo komitety kolejkowe (np po AGD czy RTV) gdzie trzeba było pełnić dyżury i każdego dnia być na sprawdzaniu listy. Na benzynę do Malucha (ojca) był przydział benzyny na miesiąc 3x8l, po którą stałem kilkanaście godzin w ogromnej kolejce ( często cała noc). W tym czasie Pan Czarzasty zapisał się do PZPR (oni meli wtedy swoje sklepy i talony na auta). To były dla Polaków koszmarne (stanowczo za długie) czasy.

Przypominam , że za komuchów kartki na jedzenie (mięso, cukier, czekoladę, wódkę, mleko w proszku itd) były ok 10 lat.

J
Jan Stańczyk

Polski matrix , komunistyczna , gnębiąca partyjka , która dawno powinna zniknąć z życia politycznego Polski panoszy się w najlepsze . Ale to wina Polaków że głosują na Coś takiego !!!!!!!!!!!!!!!!

W
W-w

SLD KGB

O
Obswerwator

Idzie przyszlosc - Dyduch,Jaskiernia, Czarzasty... Jak mozna na to szambo glosowac? Obroncy demokracji? Niezly kabaret i chichot Historii.

J
Janina

Ten zakrwawiony facet , widać że spadł z roweru na '' pysk ''. Artykuł nie jest podpisany . Dlaczego ?????????????????????

G
Gość
2019-07-25T22:04:04 02:00, Gość:

Omijać to towarzystwo z daleka, kogokolwiek tam zapodadzą. Lewicowość w aktualnym wydaniu wyłącza krytyczne myślenie nie wspominając o zdolnościach analitycznych, ot takie popierdułki. Marks to był przy was gigant.

>>>Omijać to towarzystwo z daleka, kogokolwiek tam zapodadzą. Lewicowość w aktualnym wydaniu wyłącza krytyczne myślenie nie wspominając o zdolnościach analitycznych, ot takie popierdułki. Marks to był przy was gigant.

W sumie dobrze gada, ale mu się światopoglądy pomyliły - co ta tania wódka i sterydy robi z człowiekiem. Powinno być:

Omijać to towarzystwo z daleka, kogokolwiek tam zapodadzą. Prawicowość w aktualnym wydaniu wyłącza krytyczne myślenie nie wspominając o zdolnościach analitycznych, ot takie popierdułki. Dmowski to był przy was gigant.

Btw, *popierdÓłki* łysy baranie bez matury, piszemy przez "Ó". Kolejny polaczek-katoliczek-nacjonalista zawsze i wszędzie półanalfabeta. Żałosne.

G
Gość

Omijać to towarzystwo z daleka, kogokolwiek tam zapodadzą. Lewicowość w aktualnym wydaniu wyłącza krytyczne myślenie nie wspominając o zdolnościach analitycznych, ot takie popierdułki. Marks to był przy was gigant.

P
Pewnik

Pitu, pitu, listy układane będą w Warszawie. Wiem, nie powiem.

G
Gość

KAWIOROWA LEWICA

G
Gość

POstkomuna?, stop komunistom.

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3