Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Na Dolnym Śląsku żyje wiele osób, których ojcowie, dziadkowie, pradziadkowie zginęli w Katyniu. Zobacz listę zamordowanych polskich oficerów

Hanna Wieczorek-Ferens
Hanna Wieczorek-Ferens
Zdjęcie z wystawy poświęconej oficerom pomordowanym w Katyniu, Charkowie i Twerze w Sanktuarium Golgoty Wschodu przy Kościele Ojców Redemptorystów przy ul. Wittiga 10 we Wrocławiu
Zdjęcie z wystawy poświęconej oficerom pomordowanym w Katyniu, Charkowie i Twerze w Sanktuarium Golgoty Wschodu przy Kościele Ojców Redemptorystów przy ul. Wittiga 10 we Wrocławiu Archiwum Gazety Wrocławskiej
W piątek dowiedzieliśmy się, że Rosjanie grożą zniszczeniem Polskiego Cmentarza Wojennego w Katyniu (polski cmentarz wojskowy w Gniezdowie wzniesiony w latach 1999–2000), na którym spoczywa spoczywa 4 421 oficerów i podchorążych Wojska Polskiego, jeńców wojennych z obozu w Kozielsku zamordowanych w 1940 przez NKWD. Nieco wcześniej dotarły do nas informacje, że rosyjskie bomby uszkodziły Cmentarz Ofiar Totalitaryzmu w Charkowie (cmentarz wojskowy w Charkowie, w rejonie kijowskim, na Piatichatkach, wzniesiony w latach 1999–2000), na którym pochowano 4 302 oficerów Wojska Polskiego i polskich cywili zamordowanych w 1940 przez NKWD. Obie nekropolie powstały z inicjatywy Federacji Rodzin Katyńskich. O zbrodni katyńskiej w PRL przez wiele lat właściwie tylko szeptano. Zaczęto o niej głośno mówić w roku 1980 roku. Na cmentarzach całej Polski 1 listopada zapłonęły znicze stawiane przez rodziny pomordowanych w Katyniu, Charkowie i Miednoje. Krążyły listy jeńców obozów w Starobielsku, Kozielsku i Ostaszkowie. Musiało jednak minąć dziewięć lat, by wdowy po pomordowanych, ich dzieci i wnuki zaczęły się ze sobą kontaktować, zawiązywać komitety dla upamiętnienia ofiar. Te nieformalne początkowo kontakty doprowadziły do powstania stowarzyszenia Rodzina Katyńska. Jedną z największych w kraju Rodzin jest nasza - Dolnośląska.

Kiedy 12 lat temu przygotowywałam tekst o Dolnośląskiej Rodzinie Katyńskiej słyszałam, że na początku siłą napędową Dolnośląskiej Rodziny Katyńskiej były wdowy po pomordowanych. Dla nich jednym z najważniejszych celów było postawienie we Wrocławiu Pomnika Ofiar Katynia. Trzeba było sześciu lat, żeby monument stanął w parku Juliusza Słowackiego. Odsłonięto go w 2000 roku - w 60. rocznicę zbrodni katyńskiej.

Najbardziej wzruszające były jednak opowiadania, dojrzałych już wtedy, dzieci o swoich ojcach. Nieżyjąca wrocławska dziennikarka
Zofia Frąckiewicz mówiła tak: Ojcowie koleżanek wracali z wojny. My czekaliśmy na swoich tatusiów. Patrzyliśmy w okno i wierzylismy, że za chwilę zobaczymy ich w drzwiach. Nadzieja umierała powoli. Musiało minąć pięćdziesiąt lat, by można było pojechać na ich groby i głośno mówić o bólu i stracie

Jedną z osób, która opowiedziała mi wówczas swoją historię była Hanna Gucwińska.

– Byłam na wyspie Stołobnyj, zanim jeszcze dotarli tam inni, na początku lat dziewięćdziesiątych – opowiadała Hanna Gucwińska. – Mieliśmy przyjaciół Rosjan, przyrodników. Poprosiłam jednego z nich, żeby zawiózł mnie do Ostaszkowa.

Jednego dnia przejechali 800 kilometrów. Ostaszków, mała miejscowość, gdzie każdy obcy wzbudzał zainteresowanie, nie była ostatecznym celem podróży. Szukali monastyru, w którym więziono polskich policjantów, oficerów żandarmerii wojskowej, wywiadu, KOP, księży, prawników i osadników wojskowych.

Wiedziałam, jak jechać

– Najpierw trafiliśmy do zupełnie innego klasztoru – mówiła Hanna Gucwińska. – Ja mówię, że to nie tutaj. Tam przecież było jezioro, grobla i wyspa. Skąd wiedziałam? Może ojciec pisał? Ta droga stała mi przed oczami, mówiłam, jak jechać.

Monastyr Nilowa Pustynia na jeziorze Seliger robił z zewnątrz monumentalne wrażenie. W środku stały jeszcze prycze.

– A na ścianach były napisy zrobione przez naszych ojców – wspominała Hanna Gucwińska. – Widziałam to na własne oczy. Na wyspie było zimno. Wiał przeraźliwy, lodowaty wiatr. Oni ich tam karmili rybami z tego jeziora, z tym całym błotem.

Potem pojechała do Miednoje. – Posadzili las, żeby ukryć ślady zbrodni – mówiła. – A oni tam cały czas byli. W osobnym dole zakopali ich mundury. Powiem coś pani. Byłam przy ekshumacjach, przywiozłam szczątki zamordowanych w Miednoje. Teraz stoją w urnie w kościele przy Wittiga.

Musieliśmy milczeć

Zofia Frąckiewicz, kiedy usłyszała „Katyń" podeszła do głębokiej szuflady wypełnionej wycinkami.

– Co pani chce wiedzieć? – zapytała cicho.

Najbardziej chyba boli, że przez tyle lat trzeba było milczeć.

– Moja starsza siostra Barbara koniecznie chciała zostać lekarzem. Tak jak tato – opowiadała Zofia Frąckiewicz. – Na egzaminie był tak zwany czynnik społeczny, okazało się, że to felczer, który dobrze znał naszego ojca. Zapytał Basię, co się z nim dzieje, a ona mówi: zamordowali go Rosjanie w Katyniu. Ten się zerwał i krzyczy: won, dla takich jak ty nie ma tu miejsca.
Barbara nie skończyła medycyny. Wyszła za mąż i studiowała ekonomię. Jej młodsza siostra była już mądrzejsza, we wszystkich papierach w rubryce „ojciec” wpisywała tylko: zginął na wojnie.

Kiedy przyszedł rok 1991 wiedziała, że musi pojechać do Starobielska, gdzie ostatnie miesiące życia spędził jej ojciec. I do Charkowa, gdzie go zamordowano.

– W Starobielsku trzymali ich w cerkwi. Wielkiej, nawet prycze były 12-piętrowe – wspominała. – A dla generałów były oddzielne domki.

Potem pojechała do Charkowa, wdziała budynek, w którym zamordowano jej ojca.

– Kiedy wywożono ich ze Starobielska, nie wiedzieli, że idą na śmierć. Wierzyli, że wracają do rodzin, do domów. Szli z pieśnią na ustach – łamał się jej głos.

Zofia Frąckiewicz z uśmiechem opowiadała, że była córeczką tatusia.

– Nie chciałam się z nim rozstać ani na chwilę – wspominała. – Jak jechał do pacjentów, to ja siedziałam w samochodzie i czekałam na niego. Tato był bardzo religijny. Zawsze w niedzielę szliśmy do kościoła, a potem na spacer, na lody. Kiedy poszedł na wojnę najbardziej brakowało mi tych niedziel – smutnieje.

Zabili ich

Po wybuchu wojny Hanna Gucwińska dotarła z matką i siostrą do Gorlic. A tam okazało się, że ich willę zajęli Niemcy, na kasyno dla oficerów. Pozwolili młodej kobiecie z dwójką dzieci mieszkać w oficynie, domku dla ogrodnika.

– Czekałam, aż tato wróci. Suszyłam nawet chleb i uciekałam z domu, żeby go szukać – opowiadała. – Mama dostawała listy, a potem nagle kontakt się urwał, ale wierzyła, że mąż żyje. Ze Szwajcarii przyszła paczuszka z sardynkami, migdałami, rodzynkami. Kto mógł ją wysłać, jak nie ojciec? Wiara zgasła w 1943 roku. Wtedy Niemcy przynieśli jej gazetę z wiadomościami o Katyniu. Pamiętam, że krzyknęła: Zabili ich.

Zofia Frąckiewicz w 1950 roku straciła matkę. – Po tacie zostały pamiątki, zdjęcia i list, który napisał zanim pojechał na wojnę. Zamknął się wtedy w gabinecie na kilkadziesiąt minut i zostawił kopertę dla każdego ze swoich dzieci. Na wszelki wypadek. Wierzył przecież głęboko, że wróci.

Moje Najukochańsze Dziecko! Moja Najmilsza Zosieńko! Wojna się zaczęła z największym, odwiecznym naszym wrogiem – Niemcem, który napadł naszą ukochaną Ojczyznę. Moje Dzieciętko – Twój Tatko jako oficer armii polskiej – staje w szeregach obrońców Ojczyzny. Ty moja Mała i Najmilsza Córuchno, z którą zawsze jest mi tak dobrze, najwięcej odczujesz mój brak.
Da Bóg, że rozstanie nasze będzie przejściowe, lecz gdyby los zrządził inaczej, i Twój Tatko już by więcej nie powrócił, pomyśl sobie, że Twój Tatko, jest żołnierzem i poległ na polu chwały w obronie naszej ukochanej Polski, której przez całe życie niezmiennie służył. I Ty Moja Córuchno wyrośnij na dzielną Polkę, która zawsze te same ideały będzie w życie wpisywała, co Twój Tatko, a ja będę patrzeć na Ciebie z góry i błogosławić Cię na całej drodze życia. Twój zawsze Cię kochający i myślą przy Tobie w ostatniej chwili, Tatko Staś.

  • Ukraińska Lista Katyńska: wykaz 3435 aresztowanych w 1940 r. na Ukrainie polskich obywateli. Zostali oni prawdopodobnie zamordowani w Kijowie, jednak do dzisiaj nie mamy dokumentów na poparcie tej tezy. Listę 5 maja 1994 r. władzom RP przekazał zastępca szefa Służby Bezpieczeństwa Ukrainy gen. A. Chomicz.
  • Białoruska Lista Katyńska: wykaz 3870 Polaków aresztowanych w 1940 roku na Białorusi. Prawdopodobnie zostali oni zamordowani w Mińsku. Do dzisiaj nie odnaleziono BLK oraz dokumentów potwierdzającyh miejsce kaźni.
  • Katyń: wymordowano tam 4410 jeńców z obozu kozielskiego. Konwoje były organizowane od 3 kwietnia do 12 maja. Zamordowanych pochowano na miejscu.
  • Charków: w siedzibie obwodowego NKWD przy pl. Dzierżyńskiego wymordowano 3739 jeńców z obozu starobielskiego. Konwoje organizowane były od 5 kwietnia do 12 maja. Pomordowanych pochowano pod Charkowem, 1,5 km od wioski Piatichatki.
  • Twer (ówcześnie Kalinin): mordu dokonano w siedzibie obwodowego NKWD przy ul. Sowieckiej 5. Zastrzelono tam 6314 jeńców z obozu ostaszkowskiego. Konwoje z obozu były organizowane od 4 kwietnia do 16 maja. Ofiary zostały pochowane w Miednoje.

Dwanaście lat temu opublikowaliśmy W Gazecie Wrocławskiej Dolnośląską Listę Katyńską: listę zamordowanych polskich oficerów, których rodziny związały się z naszym regionem. Dzisiaj przypominamy ją:

A

kpt Stefan Adamiecki
kpt Stefan Adamiecki Archiwum Gazety Wrocławskiej

kapt. Adamiecki Stefan, ur. 1897, oficer WP, artlerzysta, 12 pal, kawaler orderu Virtuti Militari
por. Adamski Feliks (Kozielsk), ur. 1897r., oficer WP
por. Allery Antoni (Kozielsk), ur.1915 r., oficer zaw. WP
rotmistrz Andrzejewski Witold (Starobielsk), ur. 1897 r., dowódca szwadronu 25 płk. ułanów - Gorzów Wkl.
Antosiak Jakub (Ostaszków), ur. 1892 r., przodownik PP posterunek PP w Garwolinie,
ppor. rezerwy Arentowicz Kazimierz (Starobielsk), ur. 1907 r., nauczyciel w Grudziądzu, ostatni przydział DOK
Grudziądz
ppor. Augustowski Karol (Kozielsk), ur. 1903 r., inżynier mechanik zakł. Ostrowiecki w Warszawie, 7 baon Grodno
(korespondencja I.40r.)

B

funkcj. PP Bętkowski Mieczysław (Ostaszków), ur. 1902 r. policjant - Opole
starszy posterunkowy Baczyński Sabin (Ostaszków), ur. 1891 r., policjant
porucznik PP Balcer Jan (Ostaszków), ur. 1905 r., mgr praw, wydział śledczy w Białymstoku (korespondencja
XII.39r.)
porucznik Banach Czesław (Kozielsk), ur. 1901 r., nauczyciel w Zagościu pow. Pińczów, 4 pułk piechoty kieleck.
(korespondencja I.40r.)
por. Banaszewski Wacław (Kozielsk),ur. 1894 r., kierowca autobusu w Warszawie (korespondencja II.40r.)
funkcj. PP rez. Bańkowski Aleksander (Ostaszków), ur. 1899 r., zawód masarz, służba w PP Muchawice pow.
Krzemieniec
Barancewicz Roman (Równe-Kijów 1939/1940 r.), ur. 1890 (1892 r.), leśnik
funkcj. PP Brylak Józef (Ostaszków), ur. 1896 r., policjant w Światyniu komendant
funkcj. PP Barylewicz Jan (Ostaszków), ur. 1892 r., policjant sł. w Kołodnym pow. Krzemieniecki
por. rez. Batożyński Jan (Starobielsk), ur. 1909 r., nauczyciel w Palczyńcach, 6 dyon taboru
plut. PP Bąk Wojciech (Ostaszków), ur. 1894 r., policjant - Opole
funkcj. PP Bąk Michał (Ostaszków), ur. 1900 r., funkcjonariusz w Czernichowcach pow. Zbaraż - Opole
st. post. PP Bednarz Piotr (Ostaszków), policjant w Kutach pow. Kosów woj. stanisławowskie
st. przod. PP Bednarz Wojciech (Ostaszków), ur. 1895 r., policjant w Borysławiu, komisariat
Bek Józef (Ostaszków), ur. 1908 r., straż więzienna w Drohobyczu, Brygitki
kap.rez. Belohlavek Roman (Kozielsk), ur. 1892 r., doktor praw we Lwowie (korespondencja II.40r.)
major kawalerii Berg Leopold, (Starobielsk), ur. 1894 r., oficer zawodowy - Opole
plutowy PP Bernat Stanisław, (Ostaszków), ur. 1896 r., przodownik PP w Uhornikach woj. stanisławowskie
(korespondencja II.40r.)
policjant PP Białkowski Jan (Ostaszków), ur. 1892 r., policjant Brześć n/Bugiem, komendant
funkcj.PP Białomyzy Wincenty (MN), ur. 1887 r., policjant w Pińsku - PP - wydział śledczy
ppor. Bielejewski Wacław (Starobielsk), ur.1896, bankowiec emerytowany, Państwowy Bank Rolniczy w Poznaniu,
zam. Wieluń n/Notecią, ostatni przydział Kraśnik 15 lub 17 pułk ułanów Poznań
por. Bieńkowski Kazimierz (Kozielsk), ur. 1905 r., 45 Pułk Piechoty Strzelców Kresowych Równe
starszy post. PP Biliński Eugeniusz (Ostaszków), ur. 1899 r., policjant w Tarnopolu
Biłozur (Biełozur) Władysław, lista ukraińska, ur. 1904 r., kierownik szkoły w Gawlikach pow. Kamionka Strumiłowa
por. Błaszczakiewicz Władysław (Kozielsk), ur. 1889 r., farmaceuta w Pińczowie zmobbiliz. do Przemyśla
por. Błażewicz Aleksy (Kozielsk), ur. 1911 r., oficer zawodowy - koszary 78 pp Baranowice, dowódca plutonu 5
kompanii
kpt. Błądek Michał (Starobielsk), ur. 1891 r. dr praw w Warszawie, ostatni przydział twierdza brzeska
por. Błecki Bolesław (Kozielsk), ur. 1904 r., v-ce prokurator w Stargardzie powołany do Małkini
mjr. Błoch Teodor (Starobielsk), ur. 1895 r., oficer zawodowy
por. Błociszewski Stanisław (Kozielsk), ur. 1906 r., oficer zawodowy Stryżew gm. Gołąbki pow. Łuków
st. post. PP Bobrowski Stanisław (Ostaszków), ur. 1910 r., kierowca komendy pow. PP w Chrzanowie
funkcj. PP Bochenek Michał (Ostaszków), ur. 1901 r., policjant w Podegrodzie k. Nowego Sącza, komendant post.
Bojarski Wiktor (Starobielsk), ur. 1898 r., oficer rezerwy, ostatni przydział 6 płk. artylerii lekkiej w Bronowicach k.
Krakowa
ppor. rezerwy Bończa-Bonczewski Zygmunt (Kozielsk) ur. 1906 r., ziemianin rolnik
kap. Borczynski Wiktor Edmund (Kozielsk), ur. 1906 r., oficer zawodowy we Włodzimierzu Wołyńskim, wykładowcy
w szkole podchorążych
kap.Bordziak Leonard (Kozielsk), ur. 1895 r., oficer zawodowy w Równem 21 płk ułanów nadwiślańskich
posterunkowy PP Brokowski Jan (Ostaszków), policjant w Klecku pow. Nieśwież
funkcj. PP Bracichowicz Michał (Ostaszków), policjant dzielnicowy Kowel
por. rez. Broch Maurycy (Starobielsk), ur. 1886 r., dr praw - adwokat
por. Bryłka Tadeusz (Kozielsk), ur. 1911 r., oficer zawodowy 45 Pułk Piechoty Strzelców Kresowych Równe,
ośrodek zap 13 DP
ppor. Brzezicki Mikołaj (Kozielsk), ur. 1894 r., urzędnik w gminie Młynów
kap. Brzostek Aleksander (Kozielsk), ur. 1892 r., dr medycyny w Kielcach, szpital nr 9 w Przmyślu
por. Bucko Jan (MN), ur. 1891 r., PKP Skrzybowce k. Lidy
por. Buczkowski Marian (Starobielsk), ur. 1899 r., urzędnik w ZUS Lwów, wykształcenie wyższe
starszy post. PP Buczyński Piotr (Ostaszków), ur. 1896 r., policjant starostwo w Tarnopolu
ppor. Budziński Jan (Starobielsk), ur. 1905 r., lekarz weterynarii w Darkowie zdr. pow. Frysztat, Zaolzie, ostatni
przydział szef sanitarny Kraków
ppor. Budzyn Julian Mieczysław (Kozielsk), lekarz weterynarii zatrudniony w majątku własnym
plutonowy PP Budzyń Ludwik (Kołyma łagier), ur. 1903 r., policjant
Bugajski Jan (Ostaszków), ur. 1897 r., policjant, komendant posterunku w Hoszczy pow. Równe

C

ppor. Czaykowski Zenon Włodzimierz (Starobielsk),ur.1914r., oficer zawodowy WP
Centkowski Czesław (Ostaszków), ur. 1905 r., urzędnik państwowy, oficer zawodowy, Warszawa II o Sztabu
Głównego, w ochronie Marszałka Polski do Brześcia n. Bugiem
funkcj. PP Chaja Stanisław (Ostaszków), funkcj. PP w Wiśniowcach pow. Krzemieniec, powołany do XII płk.Ułanów
Podolskich
por. Chechłowski Karol (Starobielsk), ur. 1907 r. inż. chemik w Rawie Ruskiej
por. Chechłowski Tadeusz Marian (Kozielsk), ur. 1902 r., nauczyciel w Brześciu n. Bugiem, powołany do 30 PAL 30
dywizji
funkcj. PP Choja Julian (Ostaszków), ur. 1893 r.
por. Chołociński Tadeusz Maciej (Starobielsk), ur. 1910 r., technik młynarski, właściciel ziemski na
Sandomierszczyźnie, wojsko: broń pancerna, ostatni przydział: zmotoryzowana kawaleria
ppor. Chruściel Zdzisław, ur. 1910 r., oficer zawodowy 5 Pułk artylerii lekkiej Lwów
por. rez. Chwedkowski Karol Kazimierz (Starobielsk), mgr farmacji w Ostrołęce, ostatni przydział: służba sanitarna
kpr. straży granicznej Ciesielski Jan (Ostaszków), ur. 1900 r., straż graniczna Śniatyń
plut. Cieślik Piotr, ur. 1892 r.,woźny w sądzie grodzkim Bóbrka
st. sierżant Ciupak Roman, ur. 1902 r., żołnież zawodowy w Hołosku Wielkim
funkcj. PP Cymbalista Jan (Kozielsk), oficer rezerwy - dowódca I kompanii piechoty w Brzeżanach
kpt. Cywiński Alfons (Starobielsk), ur. 1896 r., Centrum Wyszkolenia Saperów - Modlin
por. rez. Czarnecki Czesła (Starobielsk), ur. 1902 r.
ppor. Czeglik Jan (Kozielsk), ur. 1912 r.
funkcj. PP Czerwiński Eugeniusz (Ostaszków), ur. 1900 r., policjant w Maniewiczach

D

por. Dambski-Godziemba Bronisław Roch (Kozielsk), ur. 1898 r., ppor. rez. w Stolinie, woj. polsekie
funkcj. PP Dereczyk Włodzimierz (Ostaszków), ur. 1905 r., st. śledczy w Sokółce, komisariart
funkcj. PP Dębski Józef (Ostaszków),ur. 1908 r., posterunkowy Częstochowa
por. rez. Doboszyński Jarosław (Kozielsk), ur.1899 r., inż. rolnik
wachmistrz Dobrucki Kazimierz (Ostaszków), ur. 1902 r., 6 dywizjon żandarmerii
kpt. Domaradzki Kazimierz (Starobielsk), ur.1903 r., oficer zawodowy WP
por. Downarowicz Kazimierz (Kozielsk), ur. 1897 r., mierniczy, osadnik wojskowy
Dragan Feliks, (Starobielsk), ur. 1893 r., dr nauk medycznych, z-ca Wojskowego Szpitala IX DOK w Brześciu
n/Bugiem
kpt. Drozd Andrzej (Starobielsk), ur. 1893 r., oficer zawodowy - kancelista pułku w Łowiczu, ostatni przydział 10PP
Łowicz
kpt. Dubiński Jan (Starobielsk), ur. 1896 r., 7 PP Chełm Lubelski, ostatni przydział: 16 PP Tarnów
funkcj. PP Duchan Józef (Ostaszków), ur. 1898 r., komendant posterunku w Rawie Ruskiej pow. Lwów
ppor. Dulębowski Adam Maciej (Kozielsk), ur. 1904 r., prof. gimnazjum we Lwowie, przydział 26 PP w Złoczowie (?)
mjr. Duval Wacław (Starobielsk), ur. 1892 r., lekarz weterynarii w Brześciu n/Bugiem, ostatni przydział Modlin

E

kpt. Eifler Bronisław (Starobielsk), ur. 1905 r. oficer zawodowy w Bielsku-Białej
przod. Eliaszewski Stefan, ur. 1899r., komendant PP w Wsiliszkach
kpt. Engel Adolf (Abraham) (Kozielsk), ur. 1886 r., lekarz medycyny, kapitan w stanie spoczynku, po mobilizacji mjr
w Łodzi, 408 Szpital Wojskowy w Łodzi
por. rez. Eysymontt Witold (Kozielsk), ur. 1897 r., inż. architekt w Dyrekcji Lasów Państwowych w Poznaniu, 1 Baon
Panc. Poznań

F

ppor. Feiner Franciszek (Starobielsk), ur. 1897 r., nauczyciel w Liceum we Włodzimierzu Wołyńskim zmob. w
Równem
ppor. rez. Fijałek Leon (Starobielsk), ur. 1908 r., inżynier ze Lwowa
st. przod. PP Fijołek Zygmunt (Ostaszków), ur. 1899 r., ppor. PP w Częstochowie
Florkiewicz Piotr Paweł (Ostaszków), ur. 1900 r., policjant, Komenda Wojewodzka Policji w Stanisławowie
por. Fliegiel Tadeusz (Kozielsk), ur. 1907 r., oficer zawodowy
kpt. Fox Teodor (Starobielsk), ur. 1899 r., oficer zawodowy Dow. Okręgu Korpusu VII Poznań
kpt. rez. Frąckiewicz Stanisław (Starobielsk), ur. 1889, lekarz medycyny - Ubezpieczlnia w Pabianicach, ostatni
przydział: Brześć n/Bugiem, Szpital Wojskowy

Stanisław Frąckiewicz (najmłodsza to Zofia Frąckiewicz). Zdjęcie z wystawy poświęconej oficerom pomordowanym w Katyniu, Charkowie i Twerze w Sanktuarium
Stanisław Frąckiewicz (najmłodsza to Zofia Frąckiewicz). Zdjęcie z wystawy poświęconej oficerom pomordowanym w Katyniu, Charkowie i Twerze w Sanktuarium Golgoty Wschodu przy Kościele Ojców Redemptorystów przy ul. Wittiga 10 we Wrocławiu Archiwum Gazety Wrocławskiej

przod. PP Frenszczak Leon (Ostaszków), przodownik PP w Przemysłu
por. Fuchs (Fuks) Leon (Kozielsk), ur. 1896r., lekarz medycyny wŁodzi
por. Furowicz Marek (Ostaszków), ur. 1900 r., oficer zawodowy

G

st. posterunkowy PP Gaik Feliks (Ostaszków), ur. 1907 r., st. posterunkowy, Korszów pow. Kołomyja
funkcj. PP Gajc Marceli (Ostaszków), ur. 1890 r., PP w Regimiu pow. Ciechanów
kpt. Gajewski Włodzimierz Ryszard (Kozielsk), ur. 1898 r.,leśnik w Państwowej Agencji Drzewnej w Wilnie
ppor. Gajlewicz Kazimierz (Starobielsk), ur. 1907 r., oficer zawodowy w Grodnie, 81 pp
ppor. rez. Garbowicz Józef (Starobielsk), ur. 1898 r. nauczyciel w Leduchowie poczta Poczajew
ppor. rez. Gawina Kazimierz (Starobielsk), ur. 1908 r., lekarz weterynarii w Świsłoczy (Wołyń), ostatni przydział:
Kadra zapasowa piechoty w Grodnie (koresp. 7 IV 40r.)
ppor. rez. Gawron Marian (Kozielsk), ur. 1899r., urzednik w Bugaju pow. Miłosław (korespondencja I 40r.)
por. PP Gawurski Kazimierz (Ostaszków), ur. 1898 r., por. policji w Brześciu n/Bugiem (korespondencja 4.IX.39r.)
Gąsowski Roman (Ostaszków), ur. 1881 r., sędzia Lwów
por. rez. Geneja Kazimierz (Kozielsk), ur. 1907 r., Lekarz medycyny w Radomyślu n/Sanem, 10 Szpital Okręgowy w
Przemyślu (korespondencja 6.III.40r.)
st. przod. PP Getman Michał (Ostaszków), ur/ 1892 r., komistariat w Kołomyi woj. stanisławowskie (korespondencja
XII.39r., III.40r.)
st. przod. Głowacki Feliks (Ostaszków), ur. 1890 r., policjant w Warszawie
PP Głowacki Michał (Ostaszków), ur. 1904 r., policjant w Dunajowie pow. Podhajce woj. tarnopolskie
kpt. Głowacki Stanisław, (Starobielsk), ur. 1902 r., oficer zawodowy, kpt. dyplomowany 38 PP w Przemyślu, szef
kompanii szkolnej (ost. korespondencja 27.IV.40r.)
por. rez. Godula Władysław Józef (Kozielsk), ur. 1911 r., nauczyciel w Horbowie pow. Równe (korespondencja
II.40r.)
sierżant Gorczyński Dionizy Sylwester, ur. 1905 r., sierżant KOP
pro. rez. Godlewski Marian (Starobielsk), ur. 1901 r., nauczyciel w szkole podstawowej w Rutce-Tartaku
ppłk. Goździewski Stanisław (Kozielsk), ur. 1886 r., dr medycyny, oficer zawodowy w Tarnowie, szef korpusu
sanitarngo DOK 10 Przemyśl (korespondencja XII.39r.)
por. rez. Górecki Czesław (Starobielsk), ur. 1912 r., nauczyciel w Mołodecznie (korespondencja wiosna 40r.)
ppor. Górecki Stefan, ur. 1915 r.,
kapr. podchorąży Górski Józef (tzw. Ukraińska Lista Katyńska), ur. 1911r., rolnik w Przemiołówkach pow. Żółkiew,
ostatni przydział żandarmeria wojskowa we Lwowie
mjr. Grabiński Felicjan Ignacy (Kozielsk), ur. 1896 r., wykładowca w Szkole Piechoty w Komorowie, ostatni
przydział: Wilno IV PP Legionów (korespondencja XII.39r.)
przod. PP Grała Antoni (Ostaszków), ur. 1898 r., policjant
sierż.PP Gronkiewicz Edward (Ostaszków), ur. 1896 r., policjant

H
mjr. Hajzik Antoni (Kozielsk), ur/ 1895 r., oficer zawodowy, major piechoty (korespondencja XI.39r.)
ppor. rez. Hanusiewicz Marian (Kozielsk), ur. 1910 r., lekarz weterynarii w Szczuczynie pow. nowogródzki
(korespondencja II.40r.)
ppor. rez. Herduś Jan (Kozielsk), ur. 1895r., nauczyciel w Stachlewie, ostatni przydział: Armia Łódź, 4 kom.
strzelców (korespondencja I.40r.)
ppor. rez. Hęćka Stanisław (Starobielsk), ur. 1902 r., nauczyciel w Parczewie pow. Ostrów Wielkopolski, ostatni
przydział: 25 D.P. oddział zapasowy Kielce (korespondencja 9.III.1940r.)
kpt. Hopfen Czesław (Starobielsk), ur. 1899 r., oficer zawodowy w Lidzie
aspirant PP Hornowicz Brosnisław (Ostaszków), ur. 1906 r., policjant w Białymstoku (korespondencja IV lub V.40r.)
por. Hryhorowicz Józef (Starobielsk), oficer zawodowy (korespondencja XII.39r.)
funkcj. PP Husak Marek (Ostaszków), ur. 1890 r., st. posterunkowy w Bogdnaówce woj. tarnopolskie
(korespondencja XI.39r., I.40r., II.40r.)

I

ppor. rez. Igielski Tadeusz (Kozielsk), ur. 1905 r., urzędnik PZU Nowy Targ
kpt. Irzyński Aleksander Adam (Kozielsk), ur. 1906r., oficer zawodowy, wykładowca szybownictwa w
SzkolePodchorążych Piechoty w Komorowie (korespondencja II.40r.)

J

funkcj. PP Jabłoński Stanisław (Ostaszków), ur. 1909r., posterunek PP Dąbrowica, później Rokitno
(korespondencja I.40r.)
sierż. KOP Jach Antoni (Ostaszków), ur. 1898 r., posterunek graniczny Moczulanka (korespondencja XII.39r.)
kpt. Jacko Karol (Kozielsk), ur. 1904 r., lekarz weterynarii w Garadinie, pułk strzelców konnych Garwolin (dwa listy)
płk. Jakubowski Wszechwład (Wsiewołod) (Ukraińska Lista Katyńska), ur. 1883 r., inżynier, majątek Sadów
kapral PP Janas Bolesław (Ostaszków), ur. 1901 r., posterunek w Maczkach, gm.Okulsko
funkcj. PP Janicki Zygmunt (Ostaszków), ur. 1901 r., policjant
ppor. Janowski Edward (Starobielsk), ur. 1910, dca pl., 27 p. uł.
Janus Wincenty (Starobielsk), ur. 1909 r.
st. przod. Jarocki Jan (Ostaszków), ur. 1897 r., komendant posterunku w Korcach pow. Równe (korespondencja
II.40r., III.40r.)
por. rez. Jaroń Józef (Kozilsk), ur. 1900 r., nauczyciel
kpt. Jarosiewicz Marian Aleksander (Starobbielsk), ur. 1897 r., oficer dyplomowany V PAL Kwów (korespondencja
III.40r.)
oficer rez. Jastrzębski Zygmunt (MN), ur. 1898 r., nauczyciel w Lubaczewie
ppor. Jaszek Antoni (Starobielsk), ekshumowany w 1996 r. (korespondencja I.40r.)
funkcj. PP Jeleniewski Bronisław (Ostaszków), ur. 1896 r., rolnik w Lubaczach pow. nowgórdek
funkcj. PP Jermołajew Koronat (Ostaszków), ur. 1901 r., posterunkowy PP
ppor. rez. Jerzykiewicz Walerian (Starobielsk), ur. 1898 r., urzędnik w Kamieńcu k. Kościana, ostatni przydział:
Batalion Obrony Narodowej w Koscianie (korespondencja II.40r., III.40r.)
kpt. Jeszke Tadeusz (Kozielsk), ur. 1894 r., urzędnik Ministerstwa Przemysłu i Handlu w Warszawie, ostatni
przydział: 5 pp Leg.. (korespondencja XI.39r.)
kpt. rez. Jeż Piotr (Kozielsk), dr fizyki, nauczyciel w Warszawie
st. post. Jędrzejewski Marceli (Ostaszków), ur. 1900, policjant KW PP w Tarnopolu
ppor. rez.Joch Antoni (Kozielsk), ur. 1891 r., nauczyciel w seminarium nauczycielskim w Tarnopolu
funkcj. PP Johanson Satnisław (MN), policjant w Tłumaczu, woj. stanisławowskie
mjr. Jost Michał (Kozielsk), inż. bud. dróg i mostów, Dowództwo Szefostwa Budownictwa i Fortyfikacji "Cytadela"
Grudziądz (korespondencja III.40r.)
sierż. PP Jóźwiak Stanisław (Ostaszków), ur. 1889 r., posterunkowy w Pleszewie (korespondencja XII.39r.)
kpt. PP Jurczak Piotr (Ostaszków), ur. 1894 r., kpt. PP w Myślenicach k. Krakowa, dowódca grupy PP

K

funkcj. PP Kacprzyński Aleksander (Ostaszków), ur. 1900 r., komendant posterunku w Wielkorycie k. Brześcia
n/Bugiem
ppor. Kaczmarek Stanisław (Kozielsk), ur. 1916 r., pilot wojskowy w Kaliszu
podoficer żandarmerii Kaklin Józef (Ostaszków), ur. 1918 r. (korespondencja II.40r.)
szer. Kaliczyński Józef, ur. 1902 r.
PP Kalaga Stanisław (Ostaszków), ur. 1909 r.
ppor. rez. Kalstein-Stoliński Tadeusz Jacek (Starobielsk), 1904 r., bankowiec w Poznaniu ostatni przydział: Wlk.
Bryg. kawalerii 7 PM sztrzel. kom. (korespondencja XI.39r., IV.40r.)
kpt. Kamiński Henryk (Starobielsk), ur. 1895 r., inżynier geodeta, of. zaw. Wojskowy Instytut Geograficzny w W-wie,
kierownik grupy triangulacyjnej nr 11 (korespondencja IV.40r.)
ppor. rez. Kamiński Jan (Kozielsk), ur. 1914 r., urzednik skarbowy w Nisku woj. rzeszowskie, 5 pułk strzelców
podhalańskich (korespondencja II.40r., III.40r.)
kpt. Kamiński Józef Jerzy (Starobielsk), ur. 1899 r., topograf w Wojskowym Instytucie Geograficznym w W-wie
(korespondencja II.40r., III.40r.)
kapral żandarmerii Kaniewski Stanisław (Ostaszków), ur. 1910 r., rolnik, policja wojskowa
Kapelko Tadeusz (Ostaszków), ur. 1910 r., policjant
kpt. Kapuściński Alfons (Starobielsk), ur. 1896 r., oficer zawodowy, korpus kadetów we Lwowie (korespondencja
II.40r.)
ppor. rez. Karp Aleksander (Kozielsk), ur. 1895 r., nauczyciel w Putkowicach pow. Bielsk Podl., ppor. artylerii
(korespondencja II.40r.)
por. Karpowski Tadeusz Teodor (Kozielsk), ur. 1897 r., oficer zawodowy w Hrubieszowie, II p. strz. konnych w
Hrubieszowie
por. Kasperkiwicz Kazimierz (Starobielsk), ur. 1912 r., oficer zawodowy, ekshumowany w 1996 r.
st. sierż. PP Kasperkiewicz Adolf (MN), ur. 1898 r.
ppor. rez. Kasprzyk Józef (Kozielsk), ur. 1913 r., technik rolnik
st. sierż. PP Kasprzyk Józef (Tockoje), ur. 1888 r.
kpt. Kawa-Kawicki Edward (Starobielsk), ur. 1902 r., dr medycyny w Nowym Dworze Mazowieckim, ostatni
przydział: Modlin, 1 pac (korespondencja II.40r., III.40r.)
por. rez. Keczur Piotr (Kozielsk), ur. 1896 r., nauczyciel w Iwanówce (korespondencja XI.39r., I.40r., II.40r.)
ppor. rez. Kenner Edward (Starobielsk), ur. 1913 r., nauczyciel woj. tarnopolskie
kpt. Kiernożycki Józef (Starobielsk), ur. 1899 r.
post. Klementowicz Władyslaw (MN), ur. 1907 r., posterunkowy PP Lwów
funkcj. PP Klinik Józef (Ostaszków), ur. 1890 r.
st. post. PP Kluz Józef (Ostaszków), ur. 1903 r., posterunek w Kopyczyńcach woj. tarnopolskie (korespondencja
IV.40r.)
ppor. rez.Kłopotowski Stanisław (Kozielsk), ur. 1907 r., ekonomista w Baranowicach, ostatni posterunek: KOP
Iwieniec (korespondencja I.40r.)
st. post. Kmiotek Józef (MN), komenda policji w Brzuchowicach (więzienie we Lwowie - Brygidki)
por. rez. Knopp Cezary (Kozielsk), 1891 r., urzędnik Wydziału Inspekcji Handlowej w Zarządzie m. Stołecznego
Warszawy, ostatni przydział: Bydgoszcz Armia Pomorze
funkcj.PP Kolbusz Stanisław (Ostaszków), ur. 1912 r., policjant w Zabrzu
funkcj. PP Kołakowski Ignacy (Ostaszków), ur. 1901 r., rolnik i policjant pow. Równe (korespondencja XI.39r.)
mjr Komenda Józef (Starobielsk), ur. 1894 r., oficer zawodowy, mjr piechoty w Warszawie
przod. PP Kopieć Bolesław (MN), ur. 1893 r., policjant w Kostrzyniu woj.poleskie
funkcj. PP Kopeć Wojciech (Ostaszków), ur. 1890 r.
kpt. Kornacki Antoni (starobielsk), ur. 1906 r., oficer zawodowy Białystok, 42 (korespondencja IV.40r.)
PP Korycki Michał (Ukraińska Lista katyńska), ur. 1895 r., funkcjonariusz PP
PP Korzelski Bronisław (Ostaszków), ur. 1897 r., policjant w Białymstoku
ppor. rez. Korzelski Franciszek (Kozielsk), ur. 1895 r., sędzia sądu grodzkiego w Kamieńcu
kpt. Korzelski Karol (Starobielsk), ur. 1890 r., osadnik wojskowy, II OK
kpt. rez. Korzyński Kazimierz (Kozielsk), ur. 1895 r., dr medycyny w szpitalu w Sochaczewie, kier. pociągu
sanitarnego (korespondencja XII.39r.)
kpt. Kosiba Marian Alojzy (Starobielsk), ur. 1907 r., lekarz, ordynator oddziału chirurgii Szpital OW w Wilnie
(korespondencja III.40r.)
rotmistrz Kowalewski Stanisław Marian (Starobielsk), ur. 1903 r., oficer zawodowy KOP w Olkienicach, ostatni
przydział dowódca szwadronu KOP (korespondencja III.40r.)
przod.PP Kowalski Tomasz (Ostaszków) ur. 1903 r., policjant w Brześciu n/Bugiem
Kowerczyk Teodor (MN),ur. 1904 r., gajowy w Iwieńcu
por.rez. Kozakiewicz Zdzisław Eugeniusz (Kozielsk), ur. 1899 r., inż.mechanik w Chorzowie, Państwowa Fabryka
Związków Azotowych, zmoblizowany do Przmyśla (korespondencja II.40r.)
funkcj.PP Kozerski Marcin (Ostaszków), ur. 1893 r., policjant w Brześciu n/Bugiem
szer. Kozłowski Stanisław (Ukraińska Lista Katyńska), ur. 1910 r., kowal, szer. rez.
of. rez. Kozłowski Tadeusz (Starobielsk), ur. 1908 r., nauczyziel w Wyszogrodzie, kierownik szkoły (korespondencja
40r.)
por. rez. Kozłowski Teodor (Kozielsk), ur. 1906 r., mgr praw w Bielsku Podlaskim (korespondencja II.40r., III.40r.)
st. postr. Krakowiak Stanisław (Ostaszków), ur. 1900 r., posterunek w Koninie (korespondencja XII.39r)
wachmistrz Krasucki Filip (Ostaszków),ur. 1899 r., wachmistrz żandarmerii w Suwałkach
plut. Karsuski Marian (MN), ur. 1906 r., podoficer zawodowy 83 pp - kancelaria dowództwa pułku
funkcj.PP Krawczyk Czesław (Ostaszków), ur. 1904 r., policjant w Przasnyszu woj. warszawskie (korespondencja
III.40r.)
por. Krystyniak Mieczysław (Starobielsk), ur. 1898 r., oficer zawodowy 71 pp Zambrów
kpr. PP Kryszałowicz Konstanty (Ostaszków), ur. 1900 r., posterunek Rubieżewicze (korespondencja II.40r., III.40r.)
por. rez. Kubicki Antoni (Starobielsk),ur. 1912 r., kierownik chłodni w Grudziądzu (korespondencja IV.40r.)
szer. Kuczyński Jan (Ostaszków), ur. 1894 r., rolnik, szer. KOP
kpt. Kühnel Oskar Rudolf (Kozielsk), ur. 1897 r., oficer zaw. 10 PAL Łódź (korespondencja 40r.)
przod. PP Kukiz Marian (MN),ur. 1897 r. komenda powiatowa w Zborowie woj. tarnopolskie
przod. PP Kukuła Adam (Ostaszków), ur. 1912 r., policjan w Zawałowie pow. Podhajce (korespondencja X i XI.39r.)
plut. Kulenty józef (Ostaszków), ur. 1896 r., przodownik straży więziennej w Siedlcach
ppor. rez. Kulikowski Eugeniusz (Starobielsk), ur. 1905 r., nauczyciel w Mostach Wielkich k/Żółkwi (korespondencja
XII.39r.)
funkcj. PP Kupiński Franciszek (Ostaszków), ur. 1893 r., komendant PP w Częstochowie
ppor. Kuszyński Stanisław (MN)
st. posterunkowy Kuźma Antoni (Ostaszków), ur. 1901 r., policjant Ostróg n/Horyniem

L

st. wachmistrz żandarmerii Lachowski Antoni (Ostaszków), ur. 1895 r., żandarmeria w Kosowie woj.
Stanisławowskie (korespondencja I.40r.)
st. sierż. PP Latawiec Czesław (Ostaszków), ur. 1899r., komendant posterunku w Hujczy pow. Rawa Ruska
(korespondencja XII.39r.)
ppor. Latyński Włodzimierz (Starobielsk), ur. 1915 r., oficer zawodowy (korespondencja II.40r.)
por. rez. Lebensart Leon (Katyńska Lista Ukraińska), ur. 1900 r., nauczyciel w szkole podstawowej w Podchajcach
st. post. PP Lech Stefan (Ostaszków), ur. 1893 r., policjant w Bogdanówce woj. tarnopolskie (korespondencja
II.40r.)
ppor. rez. Leszczyński Stanisław (Kozielsk), ur. 1897 r., urzędnik w Lublinie
ppor. rez. Lewandowski Tadeusz (Ostaszków), prawnik, ZUS Poznań, powołany do żandarmerii (korespondencja
XII.39r.)
por. rez. Lewiński Kazimierz (Kozielsk), ur. 1911 r., nauczyciel w Grabowie, woj. kaliskie
ppor. rez. Libicki Janusz (Kozielsk), ur. 1902 r. doc. dr habilitowany Uniwersytet Poznański
por. rez. Libura Józef (Starobielsk), ur. 1906 r., nadleśniczy Krasne-Lipsk nad Biebrzą
asp. Lisicki Kazimierz (Ostaszków), ur. 1900 r., słuzba więzienna w Stanisławowie
st. przod. PP Lis Bronisław (Katyńska Lista Ukraińska), ur. 1889 r., policjant
por. rez. Lisowski Stefan Romuald (Starobielsk), ur. 1908 r., inż. leśnik w Nowogródku (korespondencja I.40r.)
przod. PP Lulka Michał (Ostaszków), ur. 1903 r., komenda PP w Brześciu n/Bugiem (korespondencja I.40r.)
por. rez. Lutyński Józef (Starobielsk), ur. 1905 r., urzednik skarbowy w Głębokiem k. Żywca, ostatni przydział KOP
Żywiec (korespondencja IV.40r.)
ppor. rez. Łambucki Gundysław Stanisław (Kozielsk), ur. 1901 r., urzędnik skarbowy w Tomaszowie Lubelskim,
ostatni przydział: prochownia Wrotków k. Lublina (korespondencja II.40r.)
kpt. Łobza Władysław (Starobielsk), dr medycyny w USB Wilno
st. post. PP Łukomski Wincenty (Katyńska Lista Ukraińska), ur. 1890 r., komisariat Łuck
kpt. Łunkiewicz Czesław (Kozielsk), ur. 1897 r., oficer zaw., lekarz weterynarii, 4 psk z Łączyckiej (korespondencja
XII.39r., I.40r.)
pro. rez. Łyżwa Stefan (Starobielsk), ur. 1905 r., mierniczy w Skarżysku, ostatni przydział Wojskowy Instytut
Geografii (korespondencja XII.39r.)

M

ppłk. Madejski Felicjan (Starobielsk), ur. 1890 r., komisarz miasta Kraków
ppor. rez. Majewski Franciszek (Kozielsk), ur. 1911r., nauczyciel w Tarnawce pow. Przeworsk, 3 pp Leg. Jarosław
(korespondencja XI.39r.)
funkcj. PP Majewski Józef (MN), ur. 1901 r., policjant w Wysokich Litewskich
por. Makowski Edward (Starobielsk),ur. 1901 r., of. zaw. por. artylerii 11 PAL Kołomyja (korespondencja XII.39r.,
IV.40r.)
funkcj. PP Makutra Roman (Ostaszków), ur. 1899 r., policjant w Zaleszczykach
por. rez. Malczewski Jan (Kozielsk), ur. 1909 r., aplikant sądowy w Łucku, ostatni przydział CKM w Łucku
(korespondencja III.40r.)
ppor. Malczewski Stanisław (Kozielsk), ur. 1914 r., of. zaw. we Włodzimierzu Wołyńskim, artyleria Lekka
(korespondencja XII.39r.)
mjr. rez. Malewicz August (Starobielsk), ur. 1889 r., dr medycyny, szpital powiatowy w Sierpcu, ostatni przydział:
komendant szpitala polowego w Równem
ppor. rez. Małecki Jan (Starobielsk), ur. 1911 r., inżynier mierniczy
rezerwista KOP Małecki Kazimierz (Ostaszków), ur. 1901 r., woźny szkolny
st. post. Marchewka Błażej (Ostaszków), ur. 1898 r., posterunek PP w Pacanowie woj. kieleckie
ppor. rez. Marynowski Jan (Starobielsk), ur. 1901 r., nauczyciel w Polsnej k. Gorlic (korespondencja IV.40r.)
asp. PP Maternowski Stanisław (Ostaszków), ur. 1910 r.
sierż. Mazurek Wacław (MN), ur. 1888 r.
por. rez. Mączyński Antoni (Kozielsk), ur. 1891 r., pracownik Wojskowego Instytutu przeciwgazowego W-wa
kpt. rez. Mękarski Włodzimierz (Kozielsk), ur. 1900 r., nauczyciel w Równem
por. Miachczyłowicz-Wolski Kazimierz (Starobielsk), ur. 1905 r., oficer zaw. 3 pułk szwoleżerów Suwałki
funkcj. PP Miazga Hieronim (Ostaszków), ur. 1899 r., posterunek w Ciepielowicach
przod. PP Michalkiewicz Filip (Ostaszków), ur. 1893 r.
por. rez. Michaniak Jan Kanty (Kozielsk), ur. 1902r., piechota 13 pp
ppor. Mielecki Tadeusz (MN), ur. 1913 r., oficer zawodowy Lwów, 19 pułk
por. rez. Mijal Franciszek (Kozielsk), ur. 1898 r., nauczyciel
ppor. Mikucki Władysław (Starobielsk), ur. 1902 r., geodeta
plut. PP Mikulski Wojciech (Ostaszków), ur. 1895 r. (korespondencja II.40r.)
ppor.Mińczakowski Tadeusz (Starobielsk), ur. 1913 r., 28 pp Łódź
st. post. PP Miraś Jakub (Ostaszków), ur. 1896 r., policjant w Garbatce, woj. radomskie (korespondencja XI.39r.)
mjr. Młynarski Franciszek (Kozielsk), ur. 1894 r., of. zaw. we Włodzimierzu Wołyńskim
ppor. Monkiewicz Antoni (Starobielsk), ur. 1910 r., oficer zaw. 4 pp w Wilnie
kpt. Monkiewicz Alfred (Starobielsk), ur. 1881 r., oficer zawodowy w stanie spoczynku
kpt. Morawski Tadeusz (Kozielsk), ur. 1906 r., inż. leśniczy-weterynarz k. Grodna
st. przod. PP Morżało Aleksander (MN), policjant
funkcj. PP Możejko Kazimierz (Ostaszków), ur. 1898 r., rolnik, policjant w Uzdrychołowiczach (korespondencja
XII.39r.)
PP Mudryk Stanisław, syn Kazimierza, (Ostaszków) ur. 1898 r., PP przodownik, 2009 mianowany na st. aspiranta
policji,
pro. rez. Muchowski Władysław (Starobielsk), ur. 1903 r., leśniczy, ekshumowany w 1996 r.
post. Myśliński Marian (Ostaszków), ur. 1901 r., policjant w Bielsku Podlaskim
funkcj. PP Nickel Aleksy (Ostaszków), policjant w Borszczowie

N

ppłk. Niedźwiecki Kazimierz (Uchta), ur. 1887 r.
por. rez. Noga Walenty (Kozielsk), ur. 1914 r., inż. budow., 27 pp
kpt. rez. Nossowicz Henryk (Kozielsk), ur. 1889 r., PKP Wilno, zmobilizowany W-wa Sztab Gł. (korespondencja
X.39r.)
por. Nowacki Stefan (Starobielsk), 1895 r., KOP garnizon w Budsławiu
ppor. rez. Nowak Franciszek (starobielsk), ur. 1909r., technik
kpt. Nowakowski Bronisław (Starobielsk), ur. 1898 r., 25 PAL w Kaliszu (korespondencja 40r.)
of. rez. Nowakowski Edward (MN), ur. 1904 r., komornik sądu rejonowego w Brześciu
plut. PP Nowicki Jan (Ostaszków), ur. 1910 r., IV komisariat PP w Białymstoku, ostatni przydział: transport tajnych
dokuemntów z W-wy na Polesie (korespondencja III.40r.)

O

kpr. rez. Ochmański Tomasz (Ostaszków), ur. 1904 r., robotnik, kapral rezerwy Zbaraż
kpt. Olejniczak Jan (Kozielsk), ur. 1906 r.
kpt. Olejnik Albin (Kozielsk), ur. 1894 r., kpt. w stanie spoczynku, 2 dyw. pociąg pancenry w Niepołomicach
(korespondencja II.40r.)
por. rez. Olszowy Józef Aleksander (Kozielsk), ur. 1901 r. nauczyciel w woj wileńskim (korespondencja III.40r.)
of. zaw. Omiliańczyk Bolesław (MN), ur. 1906 r.
funkcj. PP Orlikowski Szymon (Ostaszków), st. posterunkowy 17 komisariat Warszawa
kpt. Osmolak Tadeusz (Starobielsk), ur. 1905 r., dca komp., pp rez.

Zdjęcie z wystawy poświęconej oficerom pomordowanym w Katyniu, Charkowie i Twerze w Sanktuarium Golgoty Wschodu przy Kościele Ojców Redemptorystów przy
Zdjęcie z wystawy poświęconej oficerom pomordowanym w Katyniu, Charkowie i Twerze w Sanktuarium Golgoty Wschodu przy Kościele Ojców Redemptorystów przy ul. Wittiga 10 we Wrocławiu Archiwum Gazety Wrocławskiej

przod. PP Osóbka Jan (Ostaszków), ur. 1899 r., komendant posterunku w Szreniewicach pow. rawa Ruska
(korespondencja II.40r.)
ppor. rez. Osuch kazimierz (Kozielsk), ur. 1908 r., urzednik notarialny - nauczyciel Zambrów, 71 pp Zambrów
por. rez. Otecki Wilhelm (Starobielsk), ur. 1901 r., urzędnik w sądzie okręgowym w Tarnopolu,ostatni przydział: 12
PAL Złoczów (korespondencja III.40r.)
przod. PP Owczarek Wojciech (Ostaszków), komendant komisariatu w Krzemieniecku (korespondencja IV.40r.)
ppor. rez. Ozga Tadeusz Michał (Kozielsk), ur. 1906 r., lekarz wteerynarii w Barszczewie pow. Tarnopol

P

st. post. Pająk Marian (Ostaszków), ur. 1895 r., policjant
mjr. Paluch Zygmunt (Starobielsk), ur. 1892 r., Wojskowy Instytut Geograficzny Warszawa, ostatni przydział: oficer
namiarowy w pułku artylerii (korespondencja IV.40r.)
przod. PP Panachida Jakub (Katyńska Lista Ukraińska), ur. 1892 r., policjant w Tłumaczu woj. stanisławowskie
przod. PP Panasik Piotr (Ostaszków), ur. 1894 r.
sierż. PP Panaszek Józef (Katyńska Lista Ukraińska), ur. 1896 r.
Patkowski Tomasz (Ostaszków), ur. 1900 r., strażnik więzienny w Drohobyczu
funkcj. PP Pauch Franciszek (Ostaszków), ur. 1897 r., policjant we Frysztacie na Zaolziu
por. rez. Perschke Karol (Starobielsk), ur. 1887 r., inspektor Ministerstwa Skarbu
por. rez. Peszkowski Roman Marceli (Kozielsk), ur. 1898 r., inspektor LOPP w Brześciu n/Bugiem, kadra zapasowa
szpitala okręgowego DOKP w Brześciu n/Bugiem (korespondencja III.40r.)
mjr. Peszyński Konstanty (MN), ur. 1892 r., major służby czynnej, prawnik, wiceprokurator Sądu Okręgowego w
Wilnie
chorąży Piątek Antoni (Ostaszków), ur. 1895 r., odznaczony krzyżem Virtuti Militari
por. Pietraszkiewicz Jan Franciszek (Kozielsk), ur. 1886 r., KOP, garnizon Mołodeczno, II oddział Sztabu Gł.
kpr. PP Pietrzak Władysław (Ostaszków), ur. 1908 r., policjant w Uhornikach woj. Stanisławowskie
kapral Pigoń Piotr (Ostaszków), ur. 1898 r., rolnik
ppor. rez. Piotrowicz Karol (Starobielsk), ur. 1901 r. dyr. Biblioteki PAN Kraków
ppor. rez. Pitek Władysław (Ostaszków), ur. 1898 r.
funkcj. PP Podgórski Edward (Katyńska Lista Ukraińska), ur. 1904 r.
st. przod. PP Podkówka Stefan (Ostaszków), ur. 1897 r., policjant w Jarosławiu
ppor. rez. Podolak Henryk (Katyńska Lista Ukraińska), ur. 1907 r., nauczyciel w Wysoko-Wyżne woj. lwowskie
chorąży Pogonowski Stanisław (Kozielsk), ur. 1891 r., kwatermistrz garnizonu w Równem (korespondencja IV.40r.)
ppor. rez. Połatyński Kazimierz Mieczysław (Starobielsk), ur. 1907 r., mgr praw, sędzia w sądzie okręgowym w
Kaliszu, ostatni przydział 25 pp (korespondencja III.40r.)
ppor. rez. Połujan Józef (Kozielsk), ur. 1910 r., inż. bud. wod. w Łucku, ostatni przydział: jednostka saperska
(korespondencja I.40r.)
por. rez. Pomorski Stanisław (Starobielsk), ur. 1908 r., nauczyciel szkoły podstawowej w Worochcie pow. Sokal
chor. KOP Popławski Franciszek (Kozielsk), ur. 1900
Prorok Marian (Ostaszków), ur. 1901 r., strażnik więzienny w Ostrogu na Wołyniu
kpt. Przydatek Adam (Kozielsk), ur. 1893 r., 3 pułk Ułanów Śląskich, Tarnowskie Góry, kwatermistrz
(korespondencja I.40r.)
ppor. Przystupiński Aleksander (Starobielsk), ur. 1916 r., 30 PAL w Brześciu (korespondencja III.40r.)
kpt. Pysz Jan (Kozielsk), ur. 1894 r., 63 pp Toruń (korespondencja I.40r.)

R

Racilewicz Franciszek (Katyńska Lista Ukraińska), ur.1898 r., Łuck - PKU Wilejka
plut. PP Raczko Józef (MN), posterunek w Krewie woj. wileńskie
funkcj. PP Ratuszyński Adam (Ostaszków), ur. 1887 r., policjant w Sosnowcu
sierż. PP Ratuszko Wilhelm (Ostaszków), ur. 1898 r., posterunek Chinocze na Wołyniu (korespondencja III.40r.)
por. rez. Roguski Henryk (Kozielsk), ur. 1903 r., inż. rolnik - majątek własny w Pogajczach gm. Wojciechowice pow.
Opatów, ostatni przydział: 20 PTk Ułanów im. Króla Jana III Sobieskiego (korespondencja I.40r.)
ppor. rez. Romański Józef Tadeusz (Ostaszków), ur. 1882 r., prawnik, prezes PZU we Lwowie, (korespondencja
II.40r.)
st. kpr. Roszkiewicz Feliks (Ostaszków), ur. 1906 r., służba graniczna polsko-czeska

S

kpt. Samołyk Mieczysław Jan (Starobielsk), ur. 1890 r., korpus kadetów Lwów
por. rez. Sakłak Stanisław (Starobielsk), ur. 1907 r., dr praw, inspektor KKO na woj. śląskie
por. Schmidt Edward (Kozielsk), ur. 1902 r., 6 pułk lotnictwa Lwów, komendant portu lotniczego
ppor. rez. Seredyński Michał Marian (Starobielsk), ur. 1904 r., dr filozofii, nauczyciel w gimnazjum w Tarnopolu
(korespondencja III.40r.)
ppor. rez. Seweryn Kazimierz (Kozielsk), ur. 1908 r., ekonomista w Równem (korespondencja III.40r.)
ppor. rez. Sienicki Stanisław (Starobielsk), ur. 1904 r., geodeta k. Grodna (korespondencja III.40r.)
mjr. Siewiński Aleksander (Starobielsk), ostatni przydział: V dywizjon tab. w Bochni, DOKP Kraków
(korespondencja III.40r.)
kpt.Sikora Bronisław (Starobielsk), ur. 1902 r., mgr geografii Wojskowy Instytut Geograficzny W-wa
(korespondencja III.40r.)
gen. bryg. w stanie spoczynku Sikorski Franciszek Józef (Starobielsk), ur. 1890 r., Politechnika Lwowska, ostatni
przydział: dowódca obrony Lwowa (korespondencja IV.40r.)

Generał Franciszek Sikorski w otoczeniu oficerów. Zdjęcie z wystawy poświęconej oficerom pomordowanym w Katyniu, Charkowie i Twerze w Sanktuarium Golgoty
Generał Franciszek Sikorski w otoczeniu oficerów. Zdjęcie z wystawy poświęconej oficerom pomordowanym w Katyniu, Charkowie i Twerze w Sanktuarium Golgoty Wschodu przy Kościele Ojców Redemptorystów przy ul. Wittiga 10 we Wrocławiu Archiwum Gazety Wrocławskiej

st. post. Sikorski Franciszek PP (Ostaszków), ur. 1900 r., komendant posterunku PP w Złotej pow. Pińczów
plut. Siodło Wincenty (Ostaszków), ur. 1900, prawnik Podkawień k. Brodów (korespondencja II.40r.)
ofic. Skarbiński Michał (Katyńska Lista Ukraińska), ur. 1891 r.
funkcj. PP Skiba Stefan (Ostaszków), ur. 1882, pracownik umysłowy
ppłk. dyplomowany Skrzydlewski Jerzy (Starobielsk), ur. 1896 r.. 13 Pułk Ułanów, ostatni przydział" szef sztabu
Wileńskiej Brygady Kawalerii (korespondencja II.40r.)
kpt. rez. Skrzydlewski Tadeusz (Starobielsk), ur. 1895 r., inż. rolnik, urzędnik w Stargardzie Gdańskim (komendant
wojskowy m. Stargard Gd.), ostatni przydział: 7 dywizjon artylerii konnej w Poznaniu (korespondencja II.40r.)
st. post. PP Skubała Piotr (Ostaszków), ur. 1896 r., posterunkowy w kolonii Adamkowo Brześć n/Bugiem
(korespondencja II.40r., III.40r., w V.40r. wrócił list wysłany do Ostaszkowa z adnotacją "wybył")
por. rez. Skucha Edward Antoni (Starobielsk), ur. 1911 r., wykształcenie wyższe, mieszkał w Warszawie, ostatni
przydział: Grodno
ppor. rez. Skwara Józef (Kozielsk), ur. 1900 r., nauczyciel w Sarnowej pow. Rawicz, ostatni przydział: 55 pp -
uzupełnienie
przod. PP Słomiński Leon (Ostaszków), ur. 1892 r., sierżant PP
por. Słoński Jan (Kozielsk), ur. 1908 r., oficer zawodowy, zam. Słonim, ostatni przydział: 79 pp (korespondencja
X.39r.)
kpt.w stanie spoczynku Sobolewski Czesław (Kozielsk), ur. 1898 r.
kpt. KOP Sochacki Tadeusz Karol (Kozielsk), ur. 1905 r., KOP garnizon w Leonpolu
funkcj. PP Sokołowski Piotr (Ostaszków), posterunkowy
ppor. rez. Sołtysik Stanisław (Starobielsk), ur. 1907 r., lekarz wterynarii, Rychwałd na Zaolziu, ostatni przydział:
Kraków (korespondencja III.40r.)
funkcj. PP Sosna Wincenty (Ostaszków), ur. 1893 r., komenda powiatowa policji w Tarnowskich Górach
funkcj. PP Sowiński Adam (Ostaszków), ur. 1905 r., policjant w Krasnej Woli na Polesiu
ppor. rez. Spojda Marian (Kozielsk), ur. 1901 r.
st. przod. PP Stachowski Andrzej (Ostaszków), ur. 1889 r. (korespondencja I.40r.)
ppor. rez. Stankiewicz Michał (Kozilsk), ur. 1905 r., magister praw w Wilnie (korespondencja XII.39r..)
st. sierż. Stawicki Józef (Ostaszków), ur. 1901 r., KOP
por. rez. Stawski Walerian (Starobielsk), ur. 1897 r., kupiec w Ostrzeszowie, ostatni przydział: Ostrów Wielkopolski
st. post. PP Stebnicki Józef (Ostaszków), ur. 1895 r.
of. PP Steiffer Franicszek (Ostaszków), kier. komisariatu w Płocku (korespondencja XII, 39r., I.40r.)
funkcj. PP Stolarski Roman (Ostaszków), ur. 1898 r., policjant w Wadowicach
ppor. rez. Struzikiewicz Teofil (Starobielsk), ur. 1916 r., mgr filologii polskiej, nauczyciel w szkole podstawowej w
Busku Zdr., ostatni przydział: 5 pułk strzelców podhalańskich (korespondencja I.40r., II.40r.)
por. rez. Szałabski Leon (Starobielsk), ur. 1902 r., lekarz medycyny, szpital w Piotrkowie Trybunalskim
ppor. rez. Szczerba Marian (Kozielsk), ur. 1909 r., technik elektryk, PKP, Kraków
kpt. Szkotnicki Tadeusz (Starobielsk), ur. 1900 r., KOP garnizon Bardnowicz (korespondencja XII39r., I.40r.)
por. rez. Szmidt Zbigniew Czesław (Starobielsk), ur. 1908 r., architekt we Lwowie, ostatni przydział: 5 PAL Lwów
(korespondencja I.40r., II.40r.)
por. rez. Szmoniewski Stanisław (Kozielsk), ur. 1903 r., nauczyciel w szkole podstawowej w Szydłowcu
ppor. rez. Szołomicki Michał (Kozielsk), ur. 1897 r., inż. rolnik, własny majątekw pow. Pińsk
mjr. Szpinko Wacław (Starobielsk), ur. 1897 r., ostatni przydział: Batreia Elektrotechniczna w Nowym Dworze
Mazowieckim (korespondencja III.40r.)
por. rez. Sztark Edward Alfons (Kozielsk), ur. 1898 r., ekonomista w Kaliszu, ostatni przydział: 29 pp Kalisz
(korespondencja XI.39r.)
funkcj. PP Sztyliński Maksymilian (Ostaszków), ur. 1883 r. (korespondencja II.40r., III.40r.)
funkcj. PP Szubert Władysław (Ostaszków), policjant w Kostopolu
plut. PP Szymanek Jan (Ostaszków), komisariat w Brześciu n/Bugiem (korespondencja I.40r., II.40r.)
przod. PP Szymaniak Antoni (Ostaszków), ur. 1886 r.
kpt. Szymański Tomasz (Kozilsk), ur. 1896 r., 52 pp w Złoczowie
ppor. rez. Szytz Wiktor (Starobielsk), ur. 1915 r., pracownik banku

Ś

ppor. rez. Ścibor Rylski Juljan (Katyńska Lista Ukraińska), ur. 1910 r., mgr inż. rolnik, administrator rodzinnego
majątku, ostatni przydział: 9 pu
por. rez. Ściślewski Kazimierz (Kozielsk), lekarz weternarii w Mińsku Mazowieckim, ostatni przydział: 6 PAL w
Ostarowie Maz. (korespondencja II.40r.)
ppor. rez. Śladkowski Jerzy (Ostaszków), ur. 1909 r., ekonomista 74 pp w Lublinie
ppor. zaw. Śleszyński Tadeusz (Kozielsk), ur. 1898 r., nauczyciel w Wołkowysku, 80 pp Słonim (korespondencja
III.40r.)
kpt. rez. Świerczewski Mieczysław (Starobielsk), ur. 1900 r., inż. leśnik, starostwo Tarnów

T

mjr. Targowski Stanisław (Starobielsk), ur. 1893 r., major broni pancernej
str. posterunkowy PP Tarnowski Bronisław (Katyńska Lista Ukrainska)
sierż. Teller Roman (MN), ur. 1901 r. KOP
plut. PP Tężycki Stefan (Ostaszków), ur. 1898 r., posterunek Skałat woj. tarnopolskie
ppor. rez. Tokarski Władysław (Kozilsk), ur. 1906 r., urzednik w Urzędzie Skarbowym w Sokółce woj. Białystok,
ostatni przydział: 42 pp w Białymstoku (korespondencja III.40r.)
ppor. Tomaszewski Witold (Ostaszków), ur. 1912 r., 6 ps Lwów
Tomaszewski Franciszek (MN), ur. 1893 r., policjant, rencista
por. Tomaszewski Zygmunt (Kozilsk), ur. 1907 r., 9 pal Włodzimierz
por. rez. Topolewski Stefan (Kozielsk), ur. 1909 r., nauczyciel w Łaszy k. Grodna, ostatni przydział 33dp Grodno
por. Trepka Nekanda Gustaw (Kozielsk), ur. 1884 r., oficer techniczny 8 dyonu samochodowego Bydgoszcz
st. post. PP Treter michał (Ostaszków), ur. 1895 r., policjant w Zdołbunowie pow. Kowel
st. przod. PP Trocewicz Albin (Ostaszków), ur. 1896 lub 1898 r., policjant w Białymstoku, konwojent archiwum
(korespondencja XII.39r.)
ppor. rez. Tyczewski Stanisław (Starobielsk), ur. 1907 r., kier. szkoły w Jeżowie pow. Gostyń, ostatni przydział: 70pp
Leszno

U

Urban Stanisław (Kozielsk), ur. 1899 r., ppor. rez., pracownik zarządu gminy Wodzisław woj. kieleckie

W

of. rezerwy Wabiszczewicz Piotr (Kozielsk), ur. 1904 r., inż. w Stolinie
por. rez. Walkiewicz Władysław (Starobielsk), ur. 1896 r., prof. weterynarii Uniwersytet Warszawski
funkcj. PP Warcholak Adam (Ostaszków), ur. 1894 r., policjant w Posadzie Nowowiejskiej, komenda PP w
Wołczynie k. Brześcian/Bugiem (korespondencja II.40r.)
Wasiejko Nikodem (Katyńska Lista Ukraińska), ur. 1898 r.
funkcj. PP Wawer Andrzej (Ostaszków), ur. 1889 r.
por. rez. Wąskowski Jan (Starobielsk), ur. 1898 r., mierniczy przysięgły w Nowogródku, ostatni przydział 18pp
Słonim (korespondencja III.40r.)
funkcj. PP Wesołowski Jan (Ostaszków), policjant w Klikowie k. Tarnowa
por. Węgrzyn Jan (Kozielsk), ur. 1901 r., ostatni przydział: 83 pp w Kobryniu, kapelmistrz
st. wachmistrz Wieczorek Radosław Jakub (Ostaszków), ur. 1896r., zamieszkały w Lidzie (korespondencja I.40r.)
ppor. rez. Wierzyński Stefan (Kozielsk), ur. 1903 r., mgr praw, prokurent bankowy w Równem
funkcj. PP Wisłocki Jan (MN), ur. 1890 r., kapral, komendant posterunku w Kapuścince pow. Zbaraż
funkcj. PP Wisniewski Jan (Ostaszków), ur. 1903 r., policjant w Łodzi
funkcj. PP Włodarczyk Bolesław (Ostaszków), ur. 1891 r., ppolicjant w Parszce pow. Wieluń
ppor., rez. Wojciechowski Franciszek (Kozielsk), ur. 1907 r., nauczyciel w Kabakach pow. Prużan
kpt.rez. Wojciechowski Jerzy (Starobielsk), ur. 1902 r., lekarz w Stanisławowie
kpt. Wojciechowski Roman (MN), ur. 1888 r.
funkcj. PP Wojtaś Stanisław Franciszek (Ostaszków), komenda policji w Łodzi
ppłk. Woleński Tadeusz, ur. 1896 r.
funkcj. PP Wolski Konstanty (Ostaszków), ur. 1891 r., policjant w Jabłonowie Panerskim
ppor. rez. Wolski Roman (Starobielsk), ur. 1907 r., nauczyciel
por. rez. Wołowski Teofil (MN/lista satrobielska), urzędnik, kawalerzysta
por. PP Wożnicki Władysław (Ostaszków), zca. komendanta w Lubyczy Królewskiej
ppor. rez. Woźniczka Władysław (Kozielsk), ur. 1910 r., nauczyciel w Warszawie, ostatni przydział: NOwogródek
ppor. rez. Wójcik Marian (Starobielsk), ur. 1907 r., nauczyciel gimnazjalny
st. post. Wójtowicz Jan (Ostaszków), ur. 1882 r., policjant
mjr. Wróbel Feliks (Katyńska Lista Ukraińska), 38 pal, dowódca II dywizjonu Lida
ppor. rez. Wyciechowski Jan (MN), technik, zatrudniony w więziennictwie, Pińsk
st. szer. PP Wyszyński Adam (Ostaszków), ur. 1900 r., rolnik, pracownik posterunku w Moczulance pow. Kostopol
(korespondencja 40r.)

Z

st. post. PP Zacharewicz Walerian (MN), ur. 1897 r., komenda policji Suwałki, urzednik
kpt. Zacharjasiewicz Teodor Augustyn (Starobielsk), ur. 1899 r., oficer zaw. w Równem, 13 bat. art. plotn.
(korespondencja III.40r.)
prod. PP Zacierka Mikołaj (Katyńska Lista Ukraińska), ur. 1896 r., komendant posterunku Pieniaki pow. Brody
płk. Zagórski Karol (Starobielsk), ur. 1886 r., II Pułk Podhalański, Bielsko-Biała
mjr. rez. Zagórski Stefan (MN), ur. 1893 r., oficer w stanie spoczynku, Lwów
kpt. Zając Bolesław Stefan (Starobielsk), Intendentura O.K VI Rzeszów (korespondencja 40r.)
sierż. PP Zając Franciszek (Ostaszków), technik, policjant w Grodnie (korespondencja I.40r.)
funkcj. PP Zajda Józef (Ostaszków), ur. 1899 r., policjant
mjr. Zakrzewski Henryk (Starobielsk), ur. 1900 r., oficer zaw., ekshumowany w 1996 r.
kpt. rez. Zaleski Ryszard (Starobielsk), ur. 1889 r., prawnik
ppor. Zajączkiewicz Zbigniew (Starobielsk), ur. 1914 r., artylerzysta
funkcj. PP Zawadzki Bronisław (Ostaszków), ur. 1900 r., policjant w Lidzie
por. Zielenkiewicz Bolesław (Kozielsk), ur. 1907 r., 42 pp zgrup. Narew-Białystok
por. rez. Zienkiewicz Jan (Kozilsk), dr med. lekarz pediatra, dyrektor sanatorium "Rodzina kolei" w rabce Zdr.
(korespondencja XII.39r., II.40r.)
post. PP Zimostrad Jakub (Ostaszków), ur. 1897 r., policjant w Horodzieju
post. PP Zjawin Franciszek (MN), ur. 1898 r., posterunkowyw Złoczowie woj. tarnopolskie
płk. Zołotoj Michał (Ostaszków), ur. 1897 r.,pułkownik w stanie spoczynku, urzędnik sądowy
kpt. Zwojszczyk Stanisław (Kozielsk), ur. 1894 r., dowódca kompanii w baonie KOP "Kleck"
ppor. rez. Żarczyński Jan (Kozielsk), ur. 1909 r., leśniczy, dyrekcja Lasów Państwowych w Łucku, ostatni przydział:
Kowel

Ż

st. przod. Żuliński Romuald (Ostaszków), ur. 1900 r., zca. komendanta posterunku w Mikaszewiczach pow.
Łuminiec, woj. poleskie

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska