Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Na Dolnym Śląsku zniknie prawie 6 tysięcy ton szkodliwego azbestu

Bartłomiej Łata
Piotr Krzyżanowski
Do akcji usuwania rakotwórczych odpadów przystąpiło 113 samorządów.

Dolnośląskie gminy łącznie zawnioskowały o dotacje w kwocie ponad 3 milionów zł. To o 700 tysięcy zł więcej niż w ubiegłym roku. Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu ogłosił wyniki naboru na dofinansowanie usuwania odpadów w naszym regionie.

– Akcja jest wspiera finansowo już od 7 lat. W jej efekcie na Dolnym Śląsku usunięto ponad 21 tysięcy ton tego odpadu – mówi Łukasz Kasztelowicz, prezes zarządu WFOŚiGW we Wrocławiu.

Warunkiem przystąpienia do konkursu dla samorządów było wcześniejsze przeprowadzenie inwentaryzacji wyrobów zawierających azbest. Gminy musiały także przedstawić program usuwania tego materiału, zatwierdzony przez radę gminy.

Wałbrzyski samorząd zaplanował w tym roku usunięcie ponad 210 ton azbestu, w Ząbkowicach Śląskich ma zniknąć z dachów i budynków blisko 180 ton tego odpadu, a w Chojnowie ponad 172 tony. W naszym regionie – zgodnie z danymi z Wojewódzkiego Planu Gospodarki Odpadami dla województwa dolnośląskiego 2016 – było około 138 ton wyrobów azbestowych.

– Do końca 2032 roku w całym kraju wszystkie wyroby zawierające azbest muszą zostać usunięte i unieszkodliwione – przypomina Łukasz Kasztelowicz.

W ubiegłym roku w akcji wzięło udział 111 samorządów, które usunęły 6 tysięcy ton tego odpadu. Łączna wartość dotacji wypłaconych w 2017 roku przez WFOŚiGW we Wrocławiu wyniosła ponad 2,3 miliona złotych.

10 mln złotych przez 7 lat
Liderem ubiegłorocznej akcji azbestowej została gmina wiejska
Bolesławiec, która zebrała około 460 ton odpadów. Akcja jest wspierana finansowo już od 7 lat i w jej efekcie usunięto w naszym regionie ponad 21 tysięcy ton niebezpiecznego materiału. Na te działania wypłacono beneficjentom już prawie 10 mln złotych. Pieniądze pochodziły z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej i WFOŚiGW we Wrocławiu.

Azbest był niegdyś popularnym materiałem używanym do budowy dachów czy ocieplenia budynków. Ze względu na słabe przewodnictwo ciepła i prądu był stosowany jako materiał izolacyjny. Obecnie ze względu na działanie rakotwórcze został wycofany. Pokrycia dachowe są wymieniane na inne. 11 lat temu zakazano wprowadzania azbestu na teren Polski.

Powoduje nowotwory i pylicę
Włókna azbestowe to podstępny przeciwnik dla naszego zdrowia i bezpieczeństwa. Mikroskopijne włókna wdychane z powietrzem gromadzą się w organizmie i nie są z niego wydalane.

Najbardziej niebezpieczne są włókna cienkie – przenikają one do dolnych dróg oddechowych, wbijają się w płuca, gdzie pozostają i w wyniku wieloletniego drażnienia komórek wywołują nowotwory (raka oskrzela, krtani czy nerek). Eksperci ostrzegają, że wdychanie włókien z uszkodzonych płyt eternitowych może być powodem także innych groźnych chorób, m.in. pylicy, a także chorób opłucnej (międzybłoniaka).

Warto pamiętać, że azbest po około 30 latach od czasu jego zamontowania na budynku zaczyna ulegać erozji, podczas której może wydzielać się szkodliwy pył.

Nie usuwaj na własną rękę
Eksperci przestrzegają właścicieli nieruchomości, do budowy których użyto azbest przed próbami samodzielnego usuwania tego materiału. Zadanie to należy powierzyć specjalistycznym firmom, które w bezpieczny sposób zdemontują i przewiozą odpady na składowiska.

Warto wiedzieć, że pierwsze wzmianki na temat szkodliwości azbestu pojawiły się już na początku XX w. W 1910 roku francuskie badania potwierdziły szkodliwy wpływ azbestu na organizm człowieka.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska