Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Na Dolnym Śląsku wystartowała Krajowa Sieć Kardiologiczna. Pacjentami zaopiekują się cztery wrocławskie szpitale

Monika Fajge
Monika Fajge
Na Dolnym Śląsku ruszyła Krajowa Siec Kardiologiczna.
Na Dolnym Śląsku ruszyła Krajowa Siec Kardiologiczna. Archiwum Polska Press - zdjęcie ilustracyjne
To dobra wiadomość dla osób chorujących na serce lub nadciśnienie tętnicze. Na Dolnym Śląsku działa już Krajowa Sieć Kardiologiczna. We Wrocławiu kompleksową pomoc oferują pacjentom cztery szpitale.

Spis treści

Choroby układu krążenia wysunęły się na czoło, jeśli chodzi o liczbę zgonów w naszym kraju. W 2021 r. z powodu chorób serca zmarło o ponad połowę więcej Dolnoślązaków i mieszkańców Lubuskiego, niż przewidywały prognozy – wynika z najnowszego raportu Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego. Krajowa Sieć Kardiologiczna ma to zmienić.

Dolny Śląsk na pilotażowej liście Ministerstwa Zdrowia

Pilotażowy program Krajowej Sieci Kardiologicznej wystartował w 2021 r., początkowo w woj. mazowieckim. W listopadzie ubiegłego roku (2022) do programu dołączyło sześć kolejnych województw, w tym dolnośląskie. Pilotaż na Dolnym Śląsku ruszył z początkiem kwietnia (2023).

Wrocławskie szpitale pomogą chorym na serce

Wśród placówek, które przystąpiły do programu są trzy szpitale z Wrocławia: Uniwersytecki Szpital Kliniczny (koordynator pilotażu), Dolnośląski Szpital Specjalistyczny im. T. Marciniaka, 4 Wojskowy Szpital Kliniczny z Polikliniką oraz Wojewódzki Szpital Specjalistyczny przy ul. Kamieńskiego. To do nich będą trafiać pacjenci, objęci kompleksowym, skoordynowanym leczeniem.

"Nasz szpital właśnie dołączył do pilotażu Krajowej Sieci Kardiologicznej. Pilotaż przyspiesza ścieżkę pacjenta od momentu wykrycia choroby do wdrożenia skutecznej terapii" – poinformował szpital im. T. Marciniaka przy ul. Fieldorfa.

Szpital ten trafił na pilotażową listę nie bez powodu. To tu m.in. wykonano pierwszą angioplastykę wieńcową na Dolnym Śląsku, wszczepiono pierwszy rozrusznik serca w warunkach oddziału kardiologicznego i uruchomiono pierwszy Pododdział Intensywnej Terapii Kardiologicznej.

Pacjentów kardiologicznych będzie też przyjmować 4 Wojskowy Szpital Kliniczny z Polikliniką, gdzie działa Ośrodek Chorób Serca. Ostatnio zespół kardiologów ze szpitala wojskowego uratował życie 73-letniego pacjenta, wykonując nowatorski, skomplikowany zabieg w Pracowni Hemodynamiki Ośrodka Chorób Serca. Chodzi o rotablację.

Na liście wrocławskich placówek znalazł się również Wojewódzki Szpital Specjalistyczny przy ul. Kamieńskiego, gdzie działa Oddział Kardiologiczny z Pododdziałem Intensywnego Nadzoru Kardiologicznego, Pododdziałem Leczenia Zaburzeń Rytmu Serca. Placówka oferuje specjalistyczną diagnostykę i leczenie w zakresie chorób serca i naczyń. "Oddział prowadzi 24 godzinny ostry dyżur zawałowy oraz ściśle współpracuje ze Szpitalnym Oddziałem Ratunkowy w leczeniu ostrych stanów zagrożenia życia pochodzenia sercowego" - czytamy na stronie internetowej WSSK.

Sieć Kardiologiczną na całym Dolnym Śląsku koordynuje Uniwersytecki Szpital Kliniczny we Wrocławiu.

– Nasz ośrodek oferuje kompleksową opiekę pacjentom, w tym wysokospecjalistyczne procedury, których nie realizuje nikt inny. Od dłuższego czasu ściśle współpracujemy z ośrodkami z regionu. Konsultujemy przypadki, omawiamy propozycje leczenia, mamy więc dobry przegląd tego, jak wygląda sytuacja w regionie – mówił niedawno Sebastian Drobczyński, z-ca dyrektora USK ds. personalnych, komunikacji i jakości. – Wierzymy, że dzięki udziałowi w pilotażu i współpracy z ośrodkami o różnym stopniu referencyjności oraz dotychczasowemu rozwojowi obszaru kardiologii i kardiochirurgii, pacjenci z naszego województwa uzyskają szybszą i najlepszą z możliwych pomoc – dodał.

Krajowa Sieć Kardiologiczna – jak to działa

Żeby zgłosić się do programu, trzeba mieć skierowanie do poradni kardiologicznej wystawione przez lekarza POZ lub Ambulatoryjnej Opieki Specjalistycznej. Pacjenci, którzy do tej pory nie podejmowali leczenia szpitalnego (ani ambulatoryjnego) maksymalnie w ciągu 30 dni mają trafić do kardiologa i rozpocząć leczenie najlepszymi dostępnymi metodami w ośrodku specjalistycznym. Pomoże w tym specjalny koordynator leczenia kardiologicznego, który poprowadzi pacjenta od diagnozy po zakończenie terapii.

Pilotażem sieci kardiologicznej są objęci pacjenci pełnoletni:

  • ze zdiagnozowanym nadciśnieniem tętniczym opornym i wtórnym,
  • z niewydolnością serca,
  • z rozpoznaniem nadkomorowych i komorowych zaburzeń rytmu serca i przewodzenia,
  • z zastawkowymi wadami serca.
od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska