Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Na Dolnym Śląsku powstanie Inkubator Polityki Zdrowotnej. To pierwszy taki projekt w Polsce

Janusz Gajdamowicz
Janusz Gajdamowicz
Umowę podpisali: Marcin Krzyżanowski Wicemarszałek Województwa Dolnośląskiego, dr n. med. Roman Topór-Mądry, Marszałek Cezary Przybylski oraz dr hab. n. med. Adam Maciejczyk Dyrektor DCOPiH
Umowę podpisali: Marcin Krzyżanowski Wicemarszałek Województwa Dolnośląskiego, dr n. med. Roman Topór-Mądry, Marszałek Cezary Przybylski oraz dr hab. n. med. Adam Maciejczyk Dyrektor DCOPiH Arch. UMWD
Ocena potrzeb medycznych Dolnoślązaków i tworzenie nowych programów profilaktycznych w zakresie ochrony zdrowia to główne zadania „Inkubatora Polityki Zdrowotnej” – projektu realizowanego we współpracy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego z Agencją Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji. Dolny Śląsk jest pierwszym regionem w Polsce, który przystąpił do takiego projektu.

- Niezmiernie się cieszę, że Dolny Śląsk przystępuje do inicjatyw zmierzających do doskonalenia programów polityki zdrowotnej, a w efekcie do poprawy zdrowia mieszkańców naszego regionu. Samorząd Województwa Dolnośląskiego jest pierwszym samorządem w Polsce, który przyłącza się do projektu będąc jednocześnie inspiracją dla innych. To dobrze, że tak ważne, pilotażowe działania podejmowane są właśnie w naszym regionie – mówi marszałek Cezary Przybylski.

Celem projektu „Samorządowe Centrum Doskonalenia Kompetencji w Zakresie Programów Polityki Zdrowotnej”, zwanego „Inkubatorem Polityki Zdrowotnej” będzie planowanie, tworzenie, wdrażanie, koordynacja, monitorowanie działań i wysiłków w zakresie Programów Polityki Zdrowotnej na poziomie samorządowym. Za realizację działań odpowiadać będzie samorząd województwa przy współpracy z ministerialną instytucją jaką jest Agencja Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji oraz innych podmiotów takich jak szpitale i uczelnie wyższe. Funkcje opiniodawczo-doradcze pełnić będzie specjalnie powołana rada składająca się z ekspertów ochrony zdrowia.

- Agencja ocenia projekty programów polityki zdrowotnej przygotowywane przez Samorządy i aktywnie prowadzi szkolenia dla Samorządów w zakresie tworzenia i oceny projektów programów polityki zdrowotnej. Inkubator PPZ pozwala na przeprowadzanie pilotaży PPZ. Inicjatywa ta stanowi dopełnienie w działalności Agencji w obszarze wsparcia dla Samorządów w przygotowywaniu i realizacji PPZ, ponieważ Inkubator PPZ stwarza możliwość przebadania technologii medycznych stosowanych w profilaktyce i promocji zdrowia oraz wypracowania złotych standardów profilaktyki i promocji zdrowia w wybranych obszarach zdrowotnych w warunkach polskich oraz przygotowania na tej podstawie Rekomendacji AOTMiT – tłumaczył dr n. med. Roman Topór-Mądry Prezes Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji.

Zakładane rezultaty, jakie ma przynieść Inkubator to przede wszystkim wzrost wykrywalności chorób, spadek zapadalności na choroby cywilizacyjne, wzrost świadomości społecznej w zakresie zdrowia oraz budowanie partnerstwa na rzecz działań w zakresie profilaktyki, promocji i edukacji zdrowotnej. Na podstawie przeprowadzonych analiz potrzeb zdrowotnych określono potencjalne obszary, których będą dotyczyć realizowane działania. Wśród nich znalazły się: profilaktyka i wczesne wykrywanie chorób układu krążenia, profilaktyka przeciwnowotworowa, profilaktyka nadwagi i otyłości, program ograniczania palenia tytoniu, wczesne wykrywanie raka szyjki macicy, raka piersi oraz jelita grubego i wiele innych.

- Naszą intencją jest, aby w ramach działalności Inkubatora PPZ zrzeszyć grono ekspertów, młodych naukowców oraz lekarzy specjalizujących się w dziedzinie profilaktyki zdrowotnej. Zależy nam na podjęciu ścisłej współpracy, która zaowocuje wieloma pomysłami i projektami profilaktycznymi, które przyczynią się przede wszystkim do poprawy kondycji zdrowotnej mieszkańców Dolnego Śląska – podkreślał Marcin Krzyżanowski Wicemarszałek Województwa Dolnośląskiego.

Ważną rolę w pilotażu Inkubatora PPZ będzie pełnić Dolnośląskie Centrum Onkologii, Pulmonologii i Hematologii we Wrocławiu, które jest kluczowym realizatorem wielu programów profilaktycznych w województwie dolnośląskim takich jak: program wczesnego wykrywania raka jelita grubego, program wczesnego wykrywania raka piersi, program profilaktyki i wczesnego wykrywania raka szyjki macicy. DCOPiH prowadzi również działalność badawczo-rozwojową. Placówka może się też pochwalić europejskim certyfikatem iPAAC (z ang. Innowacyjne Partnerstwo dla Działań w Zwalczaniu Nowotworów), który uzyskała jako pierwszy szpital onkologiczny w Polsce.

- Na podkreślenie zasługuje możliwość wykorzystania w Inkubatorze PPZ rozszerzonego zakresu kompleksowych działań realizowanych w ramach DCOPiH, zarówno w zakresie szeroko rozumianej profilaktyki jak i możliwości rozwoju koordynacji kompleksowej opieki medycznej – konkludował dr hab. n. med. Adam Maciejczyk Dyrektor DCOPiH.

Efekty działań realizowanych dzięki Inkubatorowi PPZ będą publikowane w formie rekomendacji Prezesa AOTMiT, co w przyszłości pozwoli na zastosowanie podobnych rozwiązań przez inne samorządy i pomoże w doskonaleniu programów polityki zdrowotnej w Polsce.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska