Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Na Dolnym Śląsku mamy laureatów nagrody "Super Samorząd 2018"

materiały organizatora
25 maja na gali w Zamku Królewskim w Warszawie wręczono nagrody „Super Samorząd 2018”. Tytuł „Super Samorządu” przyznawany jest od siedmiu lat przez Fundację im. Stefana Batorego za wzorową współpracę pomiędzy społecznością lokalną a samorządem. Na Dolnym Śląsku wyróżniono Stowarzyszenie Przyjaciół Doliny Białej Lądeckiej "Kruszynka" oraz władze gminy Stronie Śląskie.

Wśród laureatów nagrody znalazły się zarówno organizacje pozarządowe, jak i grupy nieformalne, realizujące różnego rodzaju przedsięwzięcia.

- Przyznając tytuł „Super Samorządu” chcemy z jednej strony motywować mieszkańców do działania i pokazać, że mają wpływ na decyzje władz; z drugiej natomiast – zachęcić władze do otwartości na oddolne inicjatywy oraz docenić i nagłośnić modelowe przykłady projektów zrealizowanych dzięki współpracy z samorządem – mówi Joanna Załuska, dyrektorka programu Masz Głos Masz Wybór w Fundacji Batorego.

Nagrodę dla Stowarzyszenia Przyjaciół Białej Lądeckiej "Kruszynka" i władz gminy Stronie Śląskie wręczono za skuteczne wykorzystanie inicjatywy uchwałodawczej mieszkańców i za budowanie tożsamości lokalnej poprzez upamiętnienie zasłużonej dla regionu postaci.

W Starym Gierałtowie za pomocą inicjatywy uchwałodawczej nadano głównemu placowi imię zasłużonego dla regionu księdza Stefana Witczaka „Kruszynki”. Władze lokalne wsparły działania mieszkańców – radni z Komisji Infrastruktury, Komisji Budżetu i Finansów, Komisji Oświaty, Sportu i Zdrowia oraz Komisji Rozwoju Gospodarczego pozytywnie zaopiniowali projekt, pomogli dokonać poprawek formalnych i przegłosowali uchwałę.
Stowarzyszenie Przyjaciół Doliny Białej Lądeckiej "Kruszynka" udowodniło, że składanie uchwał przez grupę mieszkańców może być skutecznie wykorzystywane.

- To gmina wiejska z niewieloma mieszkańcami, jesteśmy małą wioską i małą grupą, jest nas około 15 osób. Ale ściągamy tutaj nowinki z całej Polski. Gdy zaproponowaliśmy gminie budżet obywatelski, to dwa lata później faktycznie został wprowadzony. Podobnie fundusz sołecki – ludzie z niego korzystają, a i gminie się to opłaca. Inicjatywa obywatelska tak samo. Trzeba po prostu mówić o tych rozwiązaniach, władza wtedy widzi, że warto je wprowadzać, że to nie jest szkodliwe – tłumaczy Mieczysław Makarewicz ze Stowarzyszenia Przyjaciół Doliny Białej Lądeckiej „Kruszynka”.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska