Na Dolnym Śląsku ciągle pada. Czy grozi nam kolejna powódź? (ZDJĘCIA)

KAB, WIK, WEN, PEKA, ZYG, ALKA
Nie przestaje padać na Dolnym Śląsku. Większość mniejszych rzek w regionie przekroczyła swoje stany alarmowe. Najpoważniejsza sytuacja panuje w Zgorzelcu, gdzie zamknięto most na Czerwonej Wodzie. W Bogatyni odesłano do domów uczniów szkoły podstawowej.

Jak wygląda sytuacja w Waszej okolicy? Wysyłajcie zdjęcia na wroclaw@naszemiasto.pl

Zgorzelec

Znowu, jak 7 sierpnia, jest groźnie. Poziom wody w Nysie Łużyckiej jest zaledwie o około metr niższy, niż przed miesiącem. Na Przedmieściu Nyskim w Zgorzelcu trwa walka o położone najniżej kamienice. Woda zalała kilka ulic po niemieckiej stronie rzeki w Görlitz.

WIĘCEJ O SYTUACJI W ZGORZELCU

W związku z wysokimi stanami wód w rzekach Nysa Łużycka i Czerwona Woda most na rzece Czerwona Woda przy ul. Francuskiej został całkowicie wyłączony z ruchu, także pieszego. Po sierpniowej powodzi konstrukcja mostu została poważnie nadwyrężona i konieczne jest bezwzględne zastosowanie się do zakazu wchodzenia na most.

Ulica Szarych Szeregów została wyłączona z ruchu na odcinku od numeru 4a do ul. Łużyckiej. Przyczyną jest nadmierne nasiąknięcie wodą skarpy nadrzecznej, co grozi utratą jej stabilności i osuwiskami.

Zalaniem i podtopieniami zagrożone są budynki przy ulicach Rzeczki Dolne, Szarych Szeregów i w nadbrzeżnej części ul. Francuskiej. Podtopień należy się też spodziewać w rejonie ulicy Henrykowskiej.

Władze miasta apelują do mieszkańców zagrożonych wodą terenów o odprowadzanie samochodów w bezpieczne miejsca oraz o zabezpieczanie przed wodą budynków i mienia.

Z magazynu Wydziału Zarządzania Kryzysowego wydawane są worki na piasek. Zainteresowani proszeni są o telefoniczne zgłaszanie zapotrzebowania pod numerem 75 77 52 027.

Piasek do napełniania worków dostarczony będzie do punktów zlokalizowanych:

- Rzeczki Dolne 1 / w pobliżu firmy Lesta
- Rzeczki Dolne przy w pobliżu mostu na ul. Francuskiej
- Szarych Szeregów / przy ul. Łużyckiej
- ul. Henrykowska / przy piekarni

Bogatynia

Ulica Daszyńskiego jest nieprzejezdna. Market Tesco, który przy niej stoi jest podtapiany. Stawy rybne, które znajdują się niedaleko przelały się. Niedrożna jest w tym rejonie też kanalizacja deszczowa.

Dzieci z trzech szkół w gminie Bogatynia nie poszły dzisiaj do szkoły. Powodem jest zbyt wysoki stan rzeki Miedzianki i obawy przed powodzią. Jutro lekcje mają być wznowione. Odwołane zostały zajęcia w Szkole Podstawowej nr. 1 i w Gimnazjum nr. 1. Zamknięto szkołę w Opolnie Zdroju, prawdopodobnie zostaną ograniczone zajęcia w szkole w Porajowie.

W poniedziałek dzieci ze szkoły podstawowej nr 1 odesłano z lekcji do domów.

Ale jak zapewniał, Marcin Kiersnowski nie można mówić o ewakuacji. - Te dzieci, które nie mogły wrócić do domów, zostały pod opieką nauczycieli - wyjaśniał.

FILM: Służby mundurowe oraz mieszkańcy miasta łatają dziury w wałach na rzece Miedziance.

Zagrodno

Będą mieszkania dla ewakuowanych rodzin

- Dla jednej rodziny wynajęliśmy kawalerkę w Uniejowicach - mówi wójt Zagrodna Mieczysław Słonina. - Druga rodzina mieszka u syna. Pomożemy w zaadaptowaniu pomieszczeń gospodarczych na nowe mieszkanie dla nich.

Dziś poszkodowanym zostaną wypłacone zasiłki powodziowe (po 6 tys. zł). To ważne, bo uciekli z domów tak jak stali, porzuciwszy cały dobytek.

Przypomnijmy: w poniedziałek o godz. 15 podmyta przez rzekę piętnastometrowa skarpa w Uniejowicach runęła w dół razem z drzewami. Trzeba było ewakuować trzy rodziny (7 osób).

- Powrót do tamtych domów nie będzie możliwy - mówi wójt Mieczysław Słonina. - Tam wszystko w każdej chwili może runąć.

Dziś ponowne oględziny miejsca zdarzenia dowiodły, że skarpa wciąż pracuje. Na drodze za budynkami pokazały się pęknięcia.

Zagrodno

Cztery jednostki strażaków z pompami bronią przed zalaniem stacji uzdatniania wody w Zagrodnie.

Podczas sierpniowej powodzi podobna akcja się nie udała, wezbrana rzeka zalała ujęcie. Tym razem jednak poziom wody jest mniejszy, oscyluje w granicach 270 cm.

- Wciąż jednak pada - martwi się wójt Zagrodna Mieczysław Słonina. - Jedne prognozy pogody zapowiadają opady do środy, według innych deszcz może skończyć się dopiero w sobotę.

Siedem osób ewakuowanych z podmytych przed rzekę i zagrożonych zawaleniem budynków w Uniejowicach spędziło noc u krewnych i znajomych. Choć do swych domów nie mogą powrócić, gmina obiecuje, że będą mieć dach nad głową.

Powiat kłodzki

W powiecie kłodzkim wciąż pada deszcz co powoduje, że w rzekach utrzymuje się wysoki stan wody. Strażacy zapewniają jednak, że nie ma zagrożenia podtopieniami.

Janusz Marnik, rzecznik prasowy Powiatowej Komendy Państwowej Straży Pożarnej w Kłodzku informuje, że strażacy nie odnotowali żadnych tego typu interwencji. W żadnym miejscu powiatu woda nie przekracza stanów alarmowych. Największy poziom ma Nysa Kłodzka w Krosnowicach. Tam do przekroczenia stanu alarmowego brakuje 12 cm. Stany ostrzegawcze przekroczone są też w Tłumaczowie, Ścinawce, Wilkanowie, Kłodzku, Gorzuchowie i na zaporze w Międzygórzu.
Lwówek Śląski

Droga wojewódzka z Lwówka do Gryfowa została zalana w miejscowości Płóczki przez płynący przez wieś strumyk. Jak informuje Jerzy Rosik z Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego, wyznaczono objazdy drogą gminną. Natomiast można już przejechać z Ubocza do Olesznej Podgórskiej. Odnotowano lokalne podtopienia łąk i pól.

Lwóweccy strażacy wypompowują wodę z budynku mieszkalnego w byłych Płakowicach. Wcześniej zalana była też hala zakładu ART. Od wczoraj pożarnicy interweniowali 40 razy.

Polkowice

Droga wojewódzka nr 328 koło Przemkowa jest nieprzejezdna z powodu podtopienia. Objazd przez Karpie.

Ulewne deszcze zagrażają podtopieniami w Sobinie, Nowej Wsi Lubińskiej, Gaworzyce.

Pielgrzymka

Woda w gminie Pielgrzymka opada. Rzeka Skora płynie w korycie. Mimo to trzeba było ją wypompowywać z kilku piwnic. Podtopienia zgłaszali w urzędzie gminy mieszkańcy Wojcieszyna, Pielgrzymki, Sędzimirowa, Proboszczowa, Nowych Łąk i Czapli. Mieszkańców zalewa nie tylko rzeka Skora, ale też woda spływająca z pól.

Legnica

Po zebraniu Powiatowego Sztabu Zarządzania Kryzysowego prezydent Tadeusz Krzakowski ogłosił pogotowie przeciwpowodziowe. Powód? Wzrastają stany wód na Kaczawie, Czarnej Wodzie i kąpielisku Kormoran. W Legnicy Kaczawa tylko w niektórych miejscach wystąpiła z koryta. Na punkcie pomiarowym przy ul. Jaworzyńskiej poziom Kaczawy wynosi 193 cm i do poziomu alarmowego brakuje siedem centymetrów. Wprowadzenie pogotowia oznacza, że co dwie godziny służby miejskie będą monitorowały stan wód.

Strażacy w powiecie legnickim przez cała noc wypompowywali wodę

Ostatniej nocy strażacy interweniowali ponad 30 razy. Jak nas poinformował oficer legnickiej Państwowej Straży Pożarnej najwięcej interwencji było w gminie Chojnów i Rzeszotary. Woda dostawała się do domów głównie z pól. Rzeki nie wylały.

Lubin

Deszcz pada nieustannie, a prognozy pogody na najbliższe dni nie rokują najlepiej. W powiecie lubińskim doszło już do kilku podtopień. Straż pożarna pomaga przy osuszaniu piwnic i zabezpieczaniu domów i zapewnia, że sytuacja jest na razie opanowana.

Wczoraj do późnego wieczora z żywiołem zmagali się mieszkańcy Niemstowa z gminy Lubin, którzy przy pomocy strażaków zabezpieczali swoje posesje. Niegroźna do tej pory rzeka Miedzianka poszerzyła swoje koryto i spowodowała kilka podtopień w okolicy.

Strażacy cały czas pracują również w innych miejscowościach na terenie powiatu lubińskiego.
- W Tymowej zalało piwnicę, w Krzeczynie Wielkim również doszło do niewielkich podtopień domów - mówi Cezary Olbryś, rzecznik straży pożarnej w Lubinie. - Na miejscu cały czas pracują zespoły, które pomagają mieszkańcom minimalizować szkody, jakie powoduje woda - dodaje.


Powiat bolesławiecki

Trudna sytuacja panuje w Kraśniku Dolnym, gdzie Bobrzyca zalała co najmniej kilkanaście gospodarstw i lokalne drogi. Zagrożony powodzią jest też Tomaszów Bolesławiecki. W Gminie Nowogrodziec ogłoszono pogotowie przeciwpowodziowe.Na terenie powiatu bolesławieckiego zagrożenie występuje na terenie czterech gmin:  Warta Bolesławiecka (15 domostw w miejscowości Tomaszów Bolesławiecki) , Nowogrodziec (21 domostw w miejscowościach Milików, Nowogrodziec, Czerna, Zabłocie, Gościszów, Zebrzydowa, Gierałtów), Gmina Wiejska Bolesławiec (5 domostw w miejscowości Kraśnik Dolny) , Osiecznica (2 domostwa w miejscowości Ołobok).

Flesz: Wegańskie ubrania. Made in Poland

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 1

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

A
AD

Niestety woda deszczowa będzie systematycznie zalewać i siać zniszczenie. stan kanalizacji jest fatalny a aktualnie buduje sie na poziomie techniki z lat siedmedziesiatych XX wieku. Nie ma zrozumienia dla kwestii małej retencji, utryzmania stanu technicznego urządzeń hydrotechnicznych / jezeli jeszcze sa nie zostały po 1945 roku zniszczone lub rozkradzione / stanu rowów meliorayjnych. Zaległosci sa od wielu lat - standardy techniki stosowane przez rzekomych specjalistow to skandal - finansowany z dodtacji UE - przeznaczanej na rownanie poziomow zycia obywateli Unii. Od kilku lat usiłuję na te tematy zwrócic uwagę służb i instytucji LAE JEST TOTALNY BRAK ZAINTERESOWANIA. Kasa jest i trafia do ludzi, ktgorzy wiedza jak te kasę zagospodarować dla własnych potrzeb. Problem kanalizacji to rownież bardzo wazny element ochrony środowiska naturalnego.

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3