Na czym polega rozliczenie PIT?

Materiał informacyjny e-pity.pl
Udostępnij:

Rozliczenie PIT to rodzaj dokumentu, z którym spotyka się każda pracująca osoba raz w roku. Jest to nieodłączna część rozliczeń każdej osoby, która podjęła stałe zatrudnienie i posiada umowę o pracę. Podmiotem opodatkowania jest pewna osoba fizyczna, która uzyskała przez rok jakąś daną kwotę przychodów. Najnowsze technologię wprowadzone przez odpowiednie jednostki, pozwalają obywatelom na rozliczanie PIT – w sposób szybki i łatwy, czyli drogą elektroniczną. Warto dodać, że nie każdy jest zobowiązany do płacenia tego rodzaju podatku – w Polskim prawie zgodnie ustanowiono, że osoby do 26 roku życia są zwolnione z płacenia tego rodzaju świadczenia.

Warto dowiedzieć się więcej na temat podatku PIT, ponieważ dotyczy on każdego z nas. Ponadto składanie tego wniosku drogą elektroniczną daje możliwości większego oglądu na różnego rodzaju ulgi i odliczenia od podatków, dlatego warto wiedzieć jak korzystać z takiej platformy jaką są e – pity.

Co to jest PIT 37?

PIT 37 to najpopularniejszy rodzaj deklaracji podatkowej, którą używają obywatele w Polsce. Do tego rozliczenia przystępuje szereg osób np. emeryci, renciści, zleceniodawcy czy pracownicy, którzy chcą rozliczyć z państwem swoje źródło dochodów. PIT 37 to rodzaj rozliczenia, który obejmuje skalę podatkową 17% lub 32% w zależności od skali zarobków. Rozliczenie PIT składane jest zwykle do końca kwietnia następnego roku, czyli na przykładzie podatku PIT z roku 2020 – należało złożyć rozliczenie do 30 kwietnia.

Ulgi w PIT 37 i odliczenia od podatku

Ulgi w PIT 37 są prawem każdego obywatela, które zostało zawarte w różnego rodzaju dokumentach. Jego idea polega na tym, że za określone sytaucje bądź czynności można odliczyć sobie kwotę podatku, co powoduje, że staje się on mniejszy. W prostym rozumowaniu rozliczenie PIT staje się zwyczajnie niższe. Kwoty oraz sytuacje, w których możemy otrzymać ulgi są określane w odliczeniach od podatku i należą do nich np.:

• Odliczenie z tytułu posiadania dzieci
• Składki zdrowotne
• Odliczenie za pracę za granicą
• Ulgi termomodernizacyjne
• Ulgi konta emerytalnego
• Ulgi z tytułu prowadzenia badań i rozwoju
• Składki ZUS
• Zwrot ustalonych w dokumentacji świadczeń
• Ulgi na sprzęt rehabilitacyjny
• Internet

Oczywiście lista zawierająca ulgi w PIT 37 jest o wiele dłuższa i zawiera dokładne wyliczenia kwot jakie można odliczyć od podatku lub procent dochodu podatnika.

W ostatnim czasie podatek ulgi w PIT 37 zostały wzbogacone o zwroty dotyczące walki z COVID19 należą do nich m.in.

• Darowizny pieniężne na walkę z COVID19
• Darowizny dotyczące darowania technologii do placówek oświatowych

Warto wspomnieć o pracodawcach, którzy podczas tej zamykanie gospodarki ponieśli straty w zarobkach, ponieważ oni też mają prawo do ustalonych odliczeń od strat.

Internetowe rozliczenie PIT – U, czyli platforma e – pity

Rozliczenie podatku PIT nigdy nie było tak proste jak w dzisiejszych czasach. Dzięki rozwijającej się technologii dokumentacja tego typu mogła zostać przeniesiona na wirtualne serwery i przy tym lepiej uporządkowana. W taki sposób można ująć również zasiłki w PIT 37, na przykład chorobowy. Ważne jest, aby umieścić odpowiednie kwoty w odpowiedniej rubryce, w przeciwnym wypadku może być konieczna do wykonania korekta.

Platforma e – pity pozwoliła na zaoszczędzenie czasu i pieniędzy na wypełnienie dokumentów w urzędach. Jest to dużo wygodniejsze rozwiązanie, ponieważ internetowe wypełnianie wniosków daje nam większą swobodę i mniej stresu.

Na stronie e – pity informacje są bardziej uporządkowane i można je dowolnie analizować. Platforma również po pierwszym wypełnieniu PIT – U zapamiętuje nasze dane, dlatego staje się to na drugi raz jeszcze łatwiejsze i szybsze. Ponadto wniosku nie trzeba drukować i zanosić do urzędu, tylko za naszą zgodą zostanie on wysłany do bazy danych i przetworzony. Wszystkie wypełnione przez nas wnioski zostaną zapisane na naszym koncie, dlatego przez cały czas możemy mieć do nich dostęp.

Dlaczego podatek PIT jest taki ważny?

Odprowadzanie podatku PIT jest bardzo ważne, ponieważ jest to jeden z głównych wpływów do budżetu narodowego. Bardzo ciężko byłoby dysponować środkami państwowymi na służbę zdrowia, świadczenia socjalne, utrzymanie oświaty i wojska, gdyby ludzie przestali odprowadzać podatek PIT.

Zwalnianie młodych ludzi z tego podatku czy wprowadzanie rozwiązań jakimi są ulgi w PIT 37 mają za zadanie dać trochę wytchnienia obywatelom, aby nie obciążać ich zbyt mocno. Odprowadzanie podatku dochodowego nie powinno być pomijane, ponieważ m.in. z tego dochodu państwo wypłaca emerytury, renty oraz ewentualne rekompensaty związane z utratą zdrowia. Nie wiemy co może postawić przed nami los i czy kiedyś nam taka pomoc od państwa będzie potrzebna.

Dzięki nowoczesnym technologią, które są na bieżąco ulepszane np. takim jak platforma e – pity nie musimy stresować się załatwianiem urzędowych spraw i tracić czas na stanie w kolejkach, dlatego warto korzystać z takich rozwiązań, aby ułatwić sobie życie.

*

Dodaj ogłoszenie