Na co zwrócić uwagę, kupując fotele ogrodowe

Materiał informacyjny
Fotele ogrodowe są niezbędne, by przyjemnie spędzić czas na świeżym powietrzu. Doceniają je zarówno osoby, które chcą wypoczywać na balkonie, jak i na tarasie przed domem. Dzięki zróżnicowaniu mebli ogrodowych, bez trudu znajdzie się wśród nich fotele ogrodowe, które będą w pełni odpowiadać na potrzeby użytkowników. Jeżeli szukasz fotela do ogrodu dla siebie, sprawdź, na co zwrócić uwagę przed jego zakupem.

1. Z jakiego materiału wybrać fotel wiszący do ogrodu lub na taras?
2. Fotele ogrodowe drewniane - wady i zalety
3. Fotele ogrodowe rattanowe oraz wiklinowe - wady i zalety
4. Fotele ogrodowe metalowe - wady i zalety
5. Jaki design foteli ogrodowych wybrać?
6. Na co jeszcze zwrócić uwagę przed zakupem foteli ogrodowych?

 
Fotel w ogrodzie przydaje się w wielu sytuacjach. Można wykorzystać go w czasie spotkania przy kawie, wypoczynku z książką, a także podczas przerwy w czasie prac ogrodowych. Fotel można ustawić nawet na niewielkiej powierzchni, dlatego fotel jest znakomitą alternatywą dla wielu innych mebli ogrodowych. Jeżeli zastanawiasz się nad jego zakupem, sprawdź, na co zwrócić uwagę.
 
Z jakiego materiału wybrać fotel wiszący do ogrodu lub na taras?
 
W ostatnich miesiącach najmodniejsze są fotele wiszące do ogrodu. Meble w formie brazylijskich krzeseł są wygodne, łatwe do zawieszenia nawet na niewielkiej powierzchni, a także stylowe. Jeżeli chce się postawić na wiszące fotele ogrodowe, powinno się sprawdzić, z jakiego materiału są wykonane. To głównie od niego zależy trwałość mebla i jego estetyka. Dobrym wyborem są fotele wiszące z grubych, gęsto splecionych lin. Dzięki nim wiszące krzesło jest solidne i utrzymuje bez trudu nawet dość ciężkich użytkowników. Jeśli chce się wybrać fotele ogrodowe wiszące na stelażu, zamiast klasycznego krzesła brazylijskiego można postawić na fotele kokony. Wykonuje się je między innymi z wyjątkowo wytrzymałego technorattanu.
 
Fotele ogrodowe drewniane - wady i zalety
 
Ponadczasowym wyborem są fotele ogrodowe z drewna. Ich głównym atutem jest łatwość w dopasowaniu ich do zróżnicowanych aranżacji. Drewno dobrze wygląda zarówno w ogrodach tradycyjnych, jak i w nowocześniejszych przestrzeniach. Dodatkowo liczne gatunki drewna umożliwiają znalezienie wśród nich fotela w dokładnie takim odcieniu, jakiego się oczekuje. Minusem drewnianych mebli do ogrodu jest konieczność przeprowadzania ich okresowej konserwacji. Polega ona na malowaniu drewna specjalnymi impregnatami, lakierami lub bejcami, co generuje koszty oraz wymaga sporego nakładu pracy. Wyjątkiem są fotele do ogrodu wykonane z drewna egzotycznego, które wyróżnia się naturalną zawartością olejów.
 
Fotele ogrodowe rattanowe oraz wiklinowe - wady i zalety
 
Fotele ogrodowe wykonane z rattanu i wikliny prezentują się dość podobnie. Oba materiały są pochodzenia naturalnego i tworzą efektowne sploty. Rattan to roślina egzotyczna, która służy do produkcji mebli głównie w Azji. Wiklina jest natomiast wykorzystywana od lat w Europie, zwłaszcza w Polsce. Meble ogrodowe wykonane z rattanu i wikliny świetnie wyglądają w naturalistycznych aranżacjach i w wiejskich ogrodach. Ich atutem jest ekologiczność i ponadczasowy urok. Minusem obu materiałów jest podatność na kruszenie pod wpływem słońca.
 
Fotele ogrodowe metalowe - wady i zalety
 
Fotele do ogrodu wykonane z metalu są obecnie tworzone głównie z aluminium. Jest to lekki i praktyczny materiał, który wyróżnia się wysoką odpornością na korozję i wahania temperatur. Aluminium maluje się proszkowo na różne kolory, co podnosi jego wytrzymałość i estetykę foteli. Atutem foteli do ogrodu z aluminium jest lekkość i solidność, jednak nieco surowa i minimalistyczna forma mebli z tej grupy może stanowić problem dla części użytkowników.
 
Jaki design foteli ogrodowych wybrać?
 
Fotele ogrodowe są dostępne w wielu formach, a ich styl jest naprawdę zróżnicowany. Z tego powodu wiele osób zastanawia się, na jaki design mebli postawić. Do wyboru ma się zarówno proste meble o klasycznym wykończeniu, jak i fotele, które mogą pełnić wiele funkcji. Ciekawym tego przykładem są fotele rozkładane, które mogą służyć jako fotel, jak i leżak ogrodowy do opalania. Innym ciekawym meblem są wyjątkowo lekkie, składane fotele, które z powodzeniem zmieszczą się na małym balkonie, a w okresie zimowym będą łatwe do przechowywania w pomieszczeniu gospodarczym.
 
Na co jeszcze zwrócić uwagę przed zakupem foteli ogrodowych?
 
Przed zakupem foteli ogrodowych powinno się zwrócić uwagę na kilka dodatkowych kwestii. Pierwszą z nich jest sposób konserwacji i przechowywania w okresie zimowym. Dzięki temu sprawdzi się, jak duże wydatki poniesie się na okresową pielęgnację mebli. Ponadto dobrze jest przyjrzeć się dostępności i rodzajowi tekstyliów dołączonych do fotela. Poduszki zwiększają komfort użytkowania mebli ogrodowych, jednak jednocześnie wymagają prania i mogą być podatne na odbarwienie pod wpływem promieniowania UV. Aby uniknąć konieczności częstego wymieniania poduszek dołączonych do fotela, powinno się sprawdzić, z jakiego materiału są wykonane i w jaki sposób o niego dbać.

Dodaj ogłoszenie