Myjka ciśnieniowa do domu: jaką wybrać, która najlepsza?

Materiał promocyjny
Dbanie o czystość pojazdów, domu i jego otoczenia może być bardzo proste i wygodne, o ile ma się odpowiedni sprzęt. Doskonałym pomocnikiem w utrzymywaniu czystości w domu jest myjka ciśnieniowa. To urządzenie nie tylko przeznaczone do mycia dużych powierzchni biurowych czy magazynowych – odpowiednia wersja myjki sprawdzi się także w domu. Jaką wybrać myjkę ciśnieniową domową?

Z czego składa się myjka ciśnieniowa – budowa myjki ciśnieniowej

Myjka ciśnieniowa zawiera pompę generującą wysokie ciśnienie wody. To właśnie dzięki niej woda pod ciśnieniem może być wykorzystywana do czyszczenia i mycia przedmiotów i powierzchni. Pompa jest aluminiowa lub kompozytowa, czasem też mosiężna. Innym elementem myjki jest wąż, który należy podłączyć do źródła wody.

Skąd czerpać wodę? Można bezpośrednio z sieci wodociągowej lub ze zbiornika z wodą (basen, staw albo z beczki z deszczówką). Trzeba jednak zwrócić uwagę na to, by woda była dość czysta. Aby móc pobierać wodę ze zbiorników, myjka musi być wyposażona w filtr zasysający oraz właściwy wąż.

Poza źródłem wody, myjka potrzebuje też źródła energii. Może nim być silnik lub akumulator. Wyróżnia się:

 • myjki elektryczne, które podłącza się do gniazdka elektrycznego,
 • myjki hybrydowe, który korzystają z naładowanych akumulatorów lub źródła zasilania z gniazdka
 • oraz myjki spalinowe z silnikiem działającym na benzynę lub olej napędowy, które nie muszą być podłączane do prądu.

Bardzo istotnym elementem jest pistolet natryskowy, do którego montowane są różne kocówki:

 • szczotki zwykłe,
 • szczotki obrotowe,
 • gąbki,
 • lanca natryskowa z różnego rodzaju dyszami np. do strumienia punktowego czy spłukującego.

Jak działa myjka ciśnieniowa?

Wąż ogrodowy podłączany jest do sieci wodociągowej lub zasysa wodę ze zbiornika. Jest w stanie wytworzyć maksymalnie jedynie 4 bary ciśnienia. Po podłączeniu do pompy w myjce, ta zwiększa ciśnienie przepływającej wody nawet do 200 barów.

Woda pod wysokim ciśnieniem płynie przewodem wysokociśnieniowym, a następnie wypływa jako strumień skoncentrowany lub rozproszony przez pistolet natryskowy czy lancę.

Jeśli myjka ma podgrzewacz wody, to jest ona przed dotarciem do pistoletu czy lancy podgrzewania do wyższej temperatury. W przypadku korzystania z detergentów, są one pobierane z pojemnika na detergenty.

Jak przebiega proces mycia z pomocą myjki wysokociśnieniowej przedstawiono w materiale wideo na Youtube:

Pod względem wytwarzanego ciśnienia można wyróżnić kilka rodzajów myjek:

 • podstawowa klasa myjek o ciśnieniu maksymalnie 100 barów,
 • średnia klasa myjek z ciśnieniem do 130 barów,
 • wyższa klasa myjek z ciśnieniem nawet 200 barów.

Dlaczego warto kupić myjkę wysokociśnieniową? Zastosowania

Myjka ciśnieniowa ma wiele zastosowań, zarówno na użytek firmowy, jak i domowy. Możliwość montowania różnych końcówek oraz występowanie kilku rodzajów myjek, zróżnicowanych parametrami, powodują że można znaleźć urządzenie doskonałe do danego zastosowania lub uniwersalne, nadające się do wielu prac.

Myjką ciśnieniowa umyjesz:

 • Auta. Niemal każdy model myjki nadaje się do mycia samochodu, jedynie przy większych ubrudzeniach lub ubłoceniu, trzeba mieć właściwą szczotkę oraz specjalne detergenty. Wskazane jest średnie ciśnienie, bo zbyt małe nie doczyści trudnych zabrudzeń, a zbyt duże może uszkodzić lakier.
 • Kostki brukowej i płyt tarasowych. Myjka o dużym ciśnieniu doskonale wyczyści kostkę i nie trzeba się obawiać o jej uszkodzenia. Wskazane jest stosowanie środków chemicznych oraz szczotek.
 • Okien. Myjki parowe o niewielkim ciśnieniu lepiej się tu sprawdzą, bo nie będą rozpryskiwać wody, ale myjki ciśnieniowe o małym ciśnieniu także mogą być użyte do mycia okien. Trzeba tylko mieć na uwadze, że woda pokryje także elewację.
 • Elewacji i fasad budynków. Myjka o dowolnym ciśnieniu umyje elewację, ewentualnie z dodatkiem detergentów, jeśli konieczne jest zmycie graffiti czy usunięcie trudnych zabrudzeń.
 • Rowery, skutery, motory, kampery, auta terenowe.
 • Maszyny, narzędzia ogrodowe, meble ogrodowe.
 • Schody, murki, płoty, ogrodzenia, ścieżki ogrodowe.
 • Patio, tarasy, baseny.
 • Płytki, fugi, gres, kamień.

Na co zwrócić uwagę wybierając myjkę ciśnieniową?

Wybór właściwej myjki zależy do tego, do czego głównie ma być ona stosowana – mycia pojazdów, powierzchni w ogrodzie czy elewacji lub elementów w domu – oraz jak często będzie użytkowana i czy tylko jako domowy sprzęt, czy z przeznaczeniem służbowym.

Przed dokonaniem decyzji o kupnie myjki ciśnieniowej, należy przeanalizować kilka parametrów.

Moc myjki

Określa, ile prądu używa myjka podczas pracy, jeśli jest to urządzenie elektryczne, nie spalinowe czy z akumulatorem. Wysoka moc pozwala na wytworzenie wysokiego ciśnienia, ale także wiąże się z większym poborem prądu i wymaga użycia specjalnej lancy, która wytrzyma duże ciśnienie.

Proste i myjki do użytku okazjonalnego mają moc do 1600 W, zaś te o zastosowaniu bardziej profesjonalnym nawet 3 kW.

Wydajność myjki

Parametr podawany przez producentów w litrach na godzinę. Do domowego użytku wystarczy wydajność na poziomie 500 l na godzinę. Często oferowana jest mniejsza wydajność w urządzeniach klasy podstawowej do stosowania okazjonalnego.

Ciśnienie

Bardzo ważny czynnik. Wyróżnia się dwa rodzaje ciśnienia – maksymalne oraz robocze, czyli uśrednione. Najlepiej kierować się tym drugim, gdyż maksymalne ciśnienie można wykorzystywać tylko przez określony czas.

Do mycia auta i okazjonalnych prac w domu wystarczy ciśnienie maksymalne około 110 bar, zaś do czyszczenia mocno zabrudzonych powierzchni warto wybrać myjkę o ciśnieniu powyżej 110 bar. Myjka powinna mieć funkcję regulacji ciśnienia.

Waga myjki

Jeśli urządzenie ma być stosowane jako mobilne i do czyszczenia różnego rodzaju przedmiotów, nie powinno być zbyt ciężkie, by łatwiej się było z nim przemieszczać.

Choć myjki mają kółka, to urządzenie ważące powyżej 30 kg trudno będzie wykorzystywać komfortowo do mycia luster, mebli, kabin etc. – sprawdzi się bardziej do czyszczenia płaskich powierzchni.

Wybór końcówek

Im więcej, tym szersze zastosowanie myjki. Poza lancą w zestawie mogą znaleźć się szczotki, dysze, pianownice.

Pojemniki do detergentów

Przy chęci wykorzystywania środków chemicznych do mycia, trzeba się upewnić, że myjka ma zbiornik i że jest on pojemny, przezroczysty i prosty w podłączeniu. Należy też sprawdzić, jakie detergenty mogą być stosowane z myjką.

Długość węża

Długość węża wpływa na zasięg pracy myjki. Im jest on dłuższy, tym bardziej mobilne jest urządzenie.

Temperatura wody w dopływie

Myjki najczęściej używają wody zimnej, chyba że mają wbudowany podgrzewacz wody. Dzięki niemu uzyskać można wodę o temperaturze od 40 do nawet 100 stopni. Warto sprawdzić ten parametr, bo o ile 40 stopni daje wodę ciepłą, ale znośną, to około 60 stopni jest już wodą gorącą, parzącą skórę.

Bardzo ciepła woda lepiej domyje auto i zdezynfekuje powierzchnie.

Myjka ciśnieniowa do domu: jakiej firmy będzie najlepsza? Mini Ranking cen

Ogromny wybór myjek ciśnieniowych oferuje firma Kärcher. Od tanich, bardziej mobilnych urządzeń przez przeznaczone do kompleksowego mycia domowych sprzętów i powierzchni czy aut po wysokiej klasy sprzęt o szerokim zastosowaniu.

Myjki ciśnieniowe są wygodne w obsłudze, pozwalają czyścić bez wysiłku i usuwają nawet wyjątkowo uporczywe zabrudzenia.

Istnieją także bezprzewodowe myjki ciśnieniowe! Taka myjka może działać nieprzerwanie przez 14 minut bez konieczności podłączenia jej do prądu:

Jaką tanią myjkę ciśnieniową wybrać? Przedział cenowy od 300 do 500 - 600 zł

Uniwersalna, poręczna myjka K 2 Universal Edition ma niewielkie gabaryty, małą wagę, trzymetrowy wąż, wbudowany filtr wody. Nada się do prostych prac w domu i ogrodzie. W zestawie z lancą. Maksymalne ciśnienie to 110 bar, a wydajność na poziomie 360 l/h. Kosztuje jedynie 319 zł.


fot.: myjka wysokociśnieniowa K 2 do około 500 zł

Wersja Home myjki K 2 kosztuje 579 zł i także doskonale sprawdzi się w pracach ogrodowych i domowych, jak usuwanie zabrudzeń z mebli, czyszczenie roweru i narzędzi. W zestawie jest środek do czyszczenia oraz specjalna przystawka do mycia większych powierzchni płaskich, a także dysza rotująca. Maksymalne ciśnienie wynosi 110 bar, wydajność tłoczenia 360 l/h, długość węża to 4 m.

Jaką myjkę ciśnieniową do 1000 zł wybrać?

Budżet między 600 a 1000 zł pozwala już kupić wyższej klasy myjkę.

K 3 Home to sprzęt z wężem sześciometrowym, dyszą rotacyjną, lancą Vario Power z regulacją ciśnienia i wyjmowanym zbiornikiem na detergenty. Do tego oferowane są akcesoria do mycia powierzchni płaskich i środek czystości. Omawiany model generuje maksymalnie 120 bar ciśnienia, wydajność tłoczenia wynosi 380 l/h. Doprowadzona woda może mieć temperaturę maksymalnie 40 stopni. Myjka waży jedynie 6,5 kg i kosztuje 729 zł.


fot.: mobilna myjka wysokociśnieniowa K 4 Compact

Z kolei K 4 Compact w cenie 929 zł jest mobilną, łatwą do przechowywania i transportu myjką z ciśnieniem 130 bar i wydajnością tłoczenia 420 l/h. Moc wynosi 1,8 kW. Urządzenie waży 11 kg. W myjce jest filtr wody oraz silnik chłodzony wodą, a w zestawie dysza rotacyjna i lanca Vario Power. Długość węża wynosi 6 metrów.

Jaką myjkę ciśnieniową do 2000 zł wybrać?

W cenie do 2000 zł sprawdzi się myjka K 5 Full Control Home – mocne, niezawodne urządzenie z silnikiem chłodzonym wodą. Moc przyłącza to 2,1 kW, ciśnienie maksymalnie 144 bar, wydajność tłoczenia 500 l/h. Wysoka jest wydajność powierzchniowa – 40 m²/h.


fot.: myjka wysokociśnieniowa do 2000 zł

W zestawie z myjką oferowany jest pistolet Full Control, środek do czyszczenia kamienia i elewacji 3 w 1, przystawka do mycia płaskich powierzchni, dysza rotacyjna. Wąż ma długość ośmiu metrów, a myjka bez akcesoriów waży 12,7 kg. Jej cena to 1719 zł.

Najlepsza myjka ciśnieniowa do domu

Najbardziej nowoczesną i niezawodną myjką domową w ofercie Kärchera jest K 7 Premium Full Control Plus Home. Myjka wysokiej klasy z wydajnością powierzchniową 60 m²/h, ciśnieniem maksymalnie 180 bar, wydajnością 600 l/h i mocą przyłącza 3 kW. Maksymalna temperatura doprowadzonej wody to 60 stopni.


fot.: najlepsza wysokociśnieniowa myjka domowa

Wąż ma długość aż 10 metrów. W zestawie jest innowacyjny pistolet Full Control Plus, a także bęben na wąż, akcesoria do czyszczenia powierzchni płaskich, detergent do mycia elewacji i kamienia 3 w 1, teleskopowy uchwyt. Myjka ma też silnik chłodzony wodą. Waży 18 kg. Cena urządzenia to 2719 zł.

Źródła:

https://www.budujesz.pl/wiadomosc/myjka-cisnieniowa-jak-wybrac-jaka-najlepsza/6870/
https://www.komputronik.pl/informacje/jaka-myjka-cisnieniowa-jak-wybrac/
https://www.morele.net/wiadomosc/myjka-cisnieniowa-jak-wybrac-jaka-najlepsza-na-co-zwrocic-uwage/796/
https://www.kaercher.com/pl/home-garden/urzadzenia-wysokocisnieniowe.html
https://www.castorama.pl/jak-dziala-myjka-cisnieniowa-ins-1001193.html

Wideo

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3