Myjka ciśnieniowa, czyli łatwe i szybkie sprzątanie

Materiał informacyjny Kaercher
Właściciel domu rodzinnego lub obiektu biurowego doskonale wie, ile wysiłku kosztuje utrzymanie w należytym porządku nie tylko wnętrza budynku, ale również jego otoczenia. Można posiłkować się rozwiązaniami najprostszymi, czyli mopem, ścierką, wodą ze szlaucha i ewentualnie wiadrem, jednak na dłuższą metę będzie to nieefektywne. Jeżeli zależy nam na solidnie wykonanej robocie, musimy zaopatrzyć się w odpowiednie narzędzia – w tym przypadku będzie to myjka ciśnieniowa.

Myjka ciśnieniowa – pomyśl, zanim kupisz!

Ten, kto myśli, że spontaniczny wypad do sklepu i zgarnięcie z półki pierwszej lepszej myjki ciśnieniowej to dobry pomysł, jest w błędzie. Tak jak w przypadku większości urządzeń służących nam pomocą w przydomowych pracach, tak i tutaj nasz wybór uzależniony będzie od jego przeznaczenia. Musimy zadać sobie pytanie, czy myjka będzie nam potrzebna do użytku domowego, czy może profesjonalnego? Jaką przestrzeń będziemy zmywać, jakie są jej rozmiary oraz jak często będziemy z niej korzystać.
Jak korzystać z myjki? Przeczytaj poradnik Jak wykorzystać myjkę ciśnieniową do sprzątania?

Myjka w domu jednorodzinnym

Myjki, których używa się przy domach jednorodzinnych, nie nadają się do intensywnego użytkowania. Będziemy z nich korzystać okazjonalnie, w celu pozbycia się zabrudzeń z tarasów, fasad budynków, alejek ogrodowych, podjazdów, podłóg budynków gospodarczych, a nawet narzędzi, pojazdów (samochód, rower) czy maszyn. Czynności tych nie wykonujemy codziennie, a nawet każdego tygodnia, dlatego zaawansowana myjka, wypuszczająca wodę pod bardzo wysokim ciśnieniem, nie będzie nam potrzebna. Wystarczy urządzenie klasy podstawowej, wytwarzające ciśnienie ok. 10 MPa (100 barów), dostępne już za około 300 zł. Są to zwykle urządzenia przenośne, zasilane elektrycznie.

Myjka w obiekcie użytkowym

Obiekty wielkopowierzchniowe, gdzie czyszczenie jest czynnością uciążliwą i wymagającą większego nakładu czasu, potrzebują specjalnego traktowania. Większy warsztat, magazyn, hala produkcyjna czy parking przy siedzibie firmy to przestrzenie, gdzie używa się profesjonalnych myjek ciśnieniowych. Jest to sprzęt odporny na intensywną eksploatację i zdecydowanie droższy.

Obiekty użytkowe wymagają myjek ciśnieniowych klasy średniej lub wyższej. Do tej pierwszej zaliczają się urządzenia wytwarzające ciśnienie rzędu 10-13 MPa (100-130 barów), przeznaczone do częstszego użytku. Druga kategoria to urządzenia wyrzucające wodę pod ciśnieniem od 14 do 20 MPa (140-200 barów). Są to myjki bogato wyposażone, a przy tym najdroższe. Za urządzenia klasy średniej zapłacimy około 600 zł, a najwyższej około 1400 zł.

Co można czyścić myjką? Dowiedz się dzięki lekturze poradnika Co można czyścić myjką ciśnieniową?

Myjka ciśnieniowa kontra ogrodowy szlauch

Myjki ciśnieniowe podnoszą ciśnienie wody od 19 do 130 MPa. Tymczasem sieć wodociągowa jest nam w stanie zapewnić moc od 0,3 do 0,5 MPa. Nie jest to ciśnienie, które mogłoby umożliwić nam skuteczne pozbycie się zabrudzeń z większych powierzchni, nie mówiąc już doprowadzeniu do porządku parkingów czy podjazdów. Myjka ciśnieniowa poza tym, że jest skuteczniejsza i szybsza, zużywa mniej wody niż klasyczny szlauch. Jest to zatem urządzenie ekonomiczne. Szeroki wybór towarzyszących myjce akcesoriów, takich jak m.in. szczotki, lance natryskowe czy gąbki pozwalają na jeszcze dokładniejsze mycie powierzchni.

W zależności od wybranego modelu, myjka ciśnieniowa może być wyposażona w różne zestawy dodatkowego oprzyrządowania. Może to być komplet: lanca natryskowa plus szczotka lub para lanc, szczotka i gąbka. Jeżeli interesujący nas model nie zapewnia zadowalającego zestawu końcówek, brakujące elementy możemy po prostu dokupić. Myjki ciśnieniowe posiadają zwykle specjalne uchwyty, na których mocować możemy dodatkowe akcesoria. Jeżeli nasze urządzenie nie posiada takiego udogodnienia, warto rozejrzeć się za uchwytami do zawieszenia na ścianie warsztatu. Złote rączki zapewne zechcą samodzielnie skonstruować taki zestaw. Polecamy rozejrzeć się za modelem na kółkach. Myjki ciśnieniowe ważą zwykle od 20 kg wzwyż, a więc przenoszenie ich z miejsca na miejsce może być czynnością bardzo uciążliwą. Inne użyteczne elementy dodatkowe to bęben na wąż, uchwyt na kabel czy podajnik piany.

Myjka ciśnieniowa – jak działa?

Funkcjonowanie myjki ciśnieniowej nie należy do skomplikowanych. Woda doprowadzana jest z ujęcia do urządzenia za pośrednictwem zwykłego węża ogrodowego. Za wytwarzanie ciśnienia odpowiedzialna jest pompa umiejscowiona wewnątrz myjki. Woda wędruje pod ciśnieniem do pistoletu, przemieszczając się wzmocnionym przewodem. Podłączywszy do myjki wąż zasysający i odpowiedni filtr, możemy czerpać wodę z beczki, wiadra, a nawet stawu czy innego większego zbiornika. Specjaliści odradzają korzystania z wody silnie zanieczyszczonej, gdyż może ona zapchać filtr, a nawet uszkodzić urządzenie. Dla wygody użytkowania niezwykle istotnym elementem jest zbrojony wąż ciśnieniowy - taki, który nie zagina się, a wiec nie powstrzymuje swobodnego przepływu wody.

Konstrukcja silnika i pompy odpowiada nie tylko za moc urządzenia, ale także jego bezawaryjność. Sama pompa może być wykonana z kompozytu, aluminium lub stopu aluminium i mosiądzu. Te ostatnie uważane są za najtrwalsze, natomiast kompozytowe zużywają się najszybciej. W kategorii silników wygrywa indukcyjny, a na ostatnim miejscu znajduje się szczotkowy. Warto mieć to na uwadze, jeśli zamierzamy użytkować myjkę intensywnie.

Myjka ciśnieniowa i gwarancja producenta

Kupując urządzenie, warto przyjrzeć się warunkom gwarancji oraz możliwości serwisowania lub ewentualnego zwrotu produktu. Warto pamiętać, że gwarancji podlega zwykle samo urządzenie, natomiast akcesoria nie wchodzą już w jego zakres. Nic straconego – w razie awarii wszystkie dodatkowe elementy można przecież dokupić osobno. Inaczej sprawa przedstawia się w przypadku markowych myjek profesjonalnych. Ich producenci gwarantują zazwyczaj swoim klientom naprawę części.

Odrobina ostrożności nie zaszkodzi

Myjka ciśnieniowa to nie zabawka, lecz urządzenie, które przez wzgląd na swoje działanie, może stanowić zagrożenie dla ludzi i otoczenia. Dysza wysokociśnieniowa wypuszcza strumień wody o sile odrzutu około 20 N. Nie jest to mało, dlatego należy uważać, by strumień nie był skierowany w stronę dzieci, zwierząt, szkła lub sprzętu RTV.

Myjka ciśnieniowa – najważniejsze parametry

Podstawowymi parametrami, na jakie należy zwracać uwagę przy wyborze myjki ciśnieniowej są: moc, ciśnienie, długość węża, waga, obecność pojemnika na preparat i temperatura wody, jaką jest w stanie wygenerować urządzenie. Im większa będzie moc myjki, tym więcej prądu zużywać będzie urządzenie. Odpowiednio wysokie ciśnienie jest gwarantem skutecznego mycia powierzchni. Najskuteczniejsze i najbezpieczniejsze są myjki z możliwością regulacji ciśnienia.

Jeżeli zależy nam na myjce, która wypuszcza ciepłą wodę, warto rozejrzeć się za modelem przystosowanym do pracy przy wysokiej temperaturze. Większość dostępnych na rynku myjek wytrzymuje temperaturę do 50 stopni Celsjusza. Cieplejsza woda może uszkodzić urządzenie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska
Dodaj ogłoszenie