Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Muzułmanie z Dolnego Śląska rozpoczęli ramadan

Agata Grzelińska
W ramadanie trzeba pamiętać o Bogu
W ramadanie trzeba pamiętać o Bogu Paweł Relikowski
Na Dolnym Śląsku żyje ok. 700 muzułmanów, większość z nich, ok. 400, mieszka we Wrocławiu. W sobotę rozpoczęli ramadan. - To jest 30-dniowy czas terapii moralno-duchowej - wyjaśnia Ali Abu Issam, imam z Wrocławia. - Czas, kiedy człowiek oczyszcza się ze złych nawyków.

Ramadan, czyli rodzaj postu, zakłada, że przez cały miesiąc muzułmanie nie jedzą ani nie piją od wschodu do zachodu słońca. Dziewiąty miesiąc w muzułmańskim kalendarzu wypada w różnych porach roku. Latem, gdy jest gorąco i dni są długie, zachowanie postu jest wyjątkowo trudne. Tym bardziej że trzeba normalnie pracować i wykonywać wszystkie obowiązki.

- Jeśli traktuje się ramadan jako głodówkę, to jest trudny, ale jeśli pości się dla Boga, to łatwa przyjemność - zauważa Ali Abu Issam.

Ramadan jednak nie jest tylko czasem powstrzymywania się od jedzenia. Za dnia nie wolno też uprawiać seksu, używać wulgarnych słów, kłócić się, denerwować. A wszystko po to, by odnowić ducha.

- Jeśli człowiek powstrzyma swoje instynkty, z których potrzeba jedzenia i picia są największe; jeśli nie będzie popełniał złych uczynków, to jest szansa, że stanie się lepszy - dodaje imam.

Ramadan to jednak nie tylko wyrzeczenia. To także obowiązki. W tym czasie trzeba pamiętać o biednych ludziach i o czynieniu dobra, pogodzić się, jeśli jest się z kimś skłóconym, odwiedzić rodzinę i znajomych, z którymi zaniedbało się kontakt. I oczywiście o modlitwie. - Post będzie ważny, jeśli pamiętasz o ubogim sąsiedzie i wesprzesz go finansowo, podzielisz się z nim jedzeniem, czy pomożesz mu bezinteresownie w inny sposób - dodaje Farid Omari, wrocławianin pochodzący z Syrii. - Jeśli zapomnisz o kimś, kto potrzebuje pomocy, nie możesz wieczorem łamać postu, czyli zasiąść do posiłku.

Ramadan to czas umacniania sąsiedzkich i rodzinnych więzi, okazja do pogodzenia się i oczyszczania duszy.
- To taka czerwona lampka, która przypomina, że życie nie polega tylko na pogoni za przyjemnością, ale że jest druga strona duszy, nad którą też trzeba pracować - dodaje Farid Omari.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska