Muzeum w Pałacu Królewskim idzie z duchem czasu. Będzie...

  Muzeum w Pałacu Królewskim idzie z duchem czasu. Będzie interaktywne i multimedialne

  Kinga Rękawiczna

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Muzeum w Pałacu Królewskim idzie z duchem czasu. Będzie interaktywne i multimedialne

  ©Kinga Rękawiczna

  Zbliżające się obchody Europejskiej Stolicy Kultury 2016 to dobra okazja do modernizacji oddziału Muzeum Miejskiego w Pałacu Królewskim przy ul. Kazimierza Wielkiego. Ma być bardziej nowocześnie, interaktywnie i mulitimedialnie.
  Muzeum w Pałacu Królewskim idzie z duchem czasu. Będzie interaktywne i multimedialne

  ©Kinga Rękawiczna

  - To ważne zwłaszcza dla młodych - zapowiada dyrektor Muzeum, Maciej Łagiewski. - Nie będzie to jednak świątynia dla wybranych, każdy będzie mógł przenieść się w przeszłość - dodaje.
  W jaki sposób? Mają to umożliwić m.in. bezdotykowe ekrany i stoły, które pojawią się w muzeum w maju 2013 roku. W każdej sali znajdzie się monitory LCD, na których wyświetlane będą filmy.

  Zobacz więcej zdjęć z Muzeum w Pałacu Królewskim

  - Wielkoformatowe ekrany cieszą się największą popularnością, zawsze przy nich stoją tłumy widzów - opowiada dyrektor Łagiewski. - U nas wyświetlane będą dokumentalne filmy o historii miasta, odbudowie, wysiedleniach czy o początkach Uniwersytetu Wrocławskiego - dodaje.

  W pierwszej kolejności zostanie rozbudowana ekspozycja dotycząca średniowiecznego Wrocławia. Już teraz w jednej z sal możemy obejrzeć film ilustrujący rozwój miasta w tej epoce. Opowiada m.in. o zbiorach, znajdujących się w tej sali.

  W najbliższych latach pojawią się w muzeum kioski multimedialne. Będą to dotykowe terminale, umożliwiające wirtualny spacer po epokach, oglądanie zabytków miasta lub przejrzenie wirtualnej księgi gości.

  Muzeum Miejskie chce być obecne w świecie wirtualnym także za sprawą mediów społecznościowych - jest już na Facebooku, niebawem informacje będą się rozchodzić dzięki Twitterowi i YouTube.

  Po modernizacji muzeum ma stać się nowoczesną placówką, która przy pomocy światła, dźwięku i filmów wprowadzi nas w klimat poszczególnych epok. - Chcemy pokazać Wrocław jako miasto odzyskujące sławę po drugiej wojnie światowej - podkreśla dyrektor Łagiewski. Przywołuje przy tym etymologię słowa Wratislava, czyli "tego, który ma przywrócić sławę".

  Z kasy miejskiej na modernizację ekspozycji w Pałacu Królewskim przeznaczono prawie 3,2 mln zł. Ta kwota będzie spożytkowana przez najbliższe trzy lata. - Mam nadzieję, że zwiększy to atrakcyjność muzeum i tym samym wpłynie na frekwencję - mówi Ewa Pluta, rzecznik Muzeum Miejskiego.

  W ubiegłym roku odwiedziło Pałac Królewski ok. 60 tys. osób. Dla porównania - multimedialny Rynek Podziemny, czyli jeden z oddziałów Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, tylko w styczniu odwiedziło 15,5 tys. osób.
  W poprzednim roku frekwencja wyniosła tam 362 tys. zwiedzających, czyli ponad sześć razy niż ekspozycję w Pałacu Królewskim.

  Czytaj treści premium w Gazecie Wrocławskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (4)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Czy to nie jest wyrzucanie pieniędzy

  Wrocławial (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 38 / 30

  Skandal !!!
  Już po kilku latach od otwarcia komcepcja muzeum i jego ekspozycja ma zostać zmieniona.
  Słusznie, bo obecnie muzeum jest liche.
  W artykule nie ma słowa kto dzisiejszego "knota"...rozwiń całość

  Skandal !!!
  Już po kilku latach od otwarcia komcepcja muzeum i jego ekspozycja ma zostać zmieniona.
  Słusznie, bo obecnie muzeum jest liche.
  W artykule nie ma słowa kto dzisiejszego "knota" zafundował Wrocławiowi.
  Tą osobą jest obecny dyrektor Łagiewski. Gość fajnie opowiada i świetnie promuje się medialnie i tylko o nowoczesnym muzealnictwie ma słabe pojęcie. Wykorzystując swoją pozycję przeforsował i zrealizował autorską wersję muzeum, którą teraz będzie poprawiał. Nie wierzę aby był w stanie stworzyć coś naprawdę dobrego. Jest zbyt wielkim na to bufonem. Pieniądze zapewne zostaną wydane. Efekt będzie słaby, chociaż Łagiewski bedzie się chwalił jakie wspaniałe Muzeum Miejskie Wrocławiaudało się jemu stworzyć
  I tylko ilość odwiedzających będzie temu przeczyć

  Dutkiewicz powinien poszukać nowego dyrektora na miarę planowanych zmian. Łagiewski już się wyczerpał i przyrósł do stołka.
  zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Reklamowanie krolow pruskich?

  Andrzej z Kanady (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 54 / 31

  Muzeum z pieniedzy polskich podatnikow ma sluzyc reklamie krolow pruskich (vide zalaczone zdjecie) - glownych instygatorow rozbiorow Korony Polskiej w XVIII wieku. Skad u wspolczesnych wroclawian...rozwiń całość

  Muzeum z pieniedzy polskich podatnikow ma sluzyc reklamie krolow pruskich (vide zalaczone zdjecie) - glownych instygatorow rozbiorow Korony Polskiej w XVIII wieku. Skad u wspolczesnych wroclawian taka utrata uczuc patriotycznych? W ten sposob w krotkim czasie Slask znowu bedzie niemiecki a polski lud bedzie odgrywal role sluzacyh u uebermenschow. zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  niewiele

  grizzli (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 28 / 19

  Kioski multimedialne? a co w tym nowego?

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Łe !

  qwerty (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 56 / 38

  A ja myślałem że będzie stała wystawa o transwestytach, pedziach, związkach partnerskich i prześladowaniach tow. Krzysztofa Bęgowskiego (pseudonim artystyczny A.Grodzka).

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecane

  Wideo