Muzeum Pana Tadeusza we Wrocławiu obchodzi 6. urodziny. To oni mają rękopis wielkiego dzieła Mickiewicza

Maciej Rajfur
Maciej Rajfur
Przez sześć lat działalności muzeum odwiedziło 260 tys. osób. W tym przez pierwsze 12 miesięcy - 52 tys. osób
Przez sześć lat działalności muzeum odwiedziło 260 tys. osób. W tym przez pierwsze 12 miesięcy - 52 tys. osób Archiwum Gazeta Wrocławska
Udostępnij:
Przez 6 lat otworzyło 47 wystaw, przeprowadziło 6701 lekcji muzealnych, 2463 warsztaty edukacyjne oraz zorganizowało aż 538 wydarzeń. Obecnie warto tam zajrzeć m.in. na wystawę opowiadającą o postawach wobec Holocaustu w Europie.

Muzeum Pana Tadeusza jest najnowszą częścią Ossolineum. Otwarte w maju 2016 roku w kamienicy Pod Złotym Słońcem. Zwiedzić tu można trzy wystawy stałe – „Rękopis »Pana Tadeusza«”, „Misja: Polska” i „Pan Tadeusz Różewicz”.

Muzeum prowadzi działalność naukową, edukacyjną i artystyczną, organizuje wystawy czasowe, w jego ramach działa również Gabinet Literacki im. Tadeusza Różewicza. W 2019 roku zespół MPT otrzymał wyróżnienie jury Europejskiej Nagrody Muzealnej Roku (EMYA).

Najcenniejszym zabytkiem w zbiorach Ossolineum jest rękopis "Pana Tadeusza", wielki poemat Adama Mickiewicza. By uratować go na kolejne kilkadziesiąt lat rękopis musiał zostać poddany różnym pracom konserwatorskim, w tym kąpielom w wodzie. Rękopis Pana Tadeusza trafił do Ossolineum w 1947 roku. Na początku przez lata należał do rodziny Mickiewiczów.

Rękopis wystawiany jest tylko przez dwa tygodnie w roku, bo według wyliczeń tylko tak krótkotrwała ekspozycja na światło pozwoli zachować go w dobrym stanie jeszcze przez co najmniej kilkadziesiąt lat.

Od 2016 roku otwarto w muzeum 47 wystaw. Pracownicy muzeum przeprowadzili 6701 lekcji muzealnych, 2463 warsztaty edukacyjne oraz 538 wydarzeń – wykładów, pokazów filmowych, koncertów, debat i spotkań z artystami wizualnymi, pisarzami, tłumaczami, historykami, literaturoznawcami z Polski i zagranicy.

Przez sześć lat działalności odwiedziło to miejsce 260 tys. osób. W tym przez pierwsze 12 miesięcy 52 tys. osób. Z oferty online Muzeum Pana Tadeusza każdego roku korzysta średnio ponad dwieście tysięcy odbiorców.

Od 4 maja do 17 lipca Muzeum Pana Tadeusza zaprasza na wystawę planszową pt. „Byli sąsiadami: ludzkie wybory i zachowania w obliczu Zagłady”, opowiadającą o postawach, które wobec masowej eksterminacji ludności żydowskiej przyjęli mieszkańcy Europy. Ekspozycja została przygotowana przez United States Holocaust Memorial Museum.

Wystawa poddaje analizie niektóre z kluczowych pytań dotyczących Holokaustu. Dlaczego był on możliwy? Co sprawiło, że oprócz bezspornej i fundamentalnej roli Adolfa Hitlera i innych przywódców partii nazistowskiej, tak wielu zwykłych ludzi w całej Europie popierało zbrodnie nazistów lub milczało? Dlaczego tak niewielu pomagało tym najbardziej zagrożonym? A co kierowało tymi, którzy nie wykorzystywali okazji i nie ulegali pokusie zdrady bliźnich, pokazując, że nawet w nadzwyczajnie trudnych czasach istnieje alternatywa?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Dwaj Panowie Pingo - wystawa malarstwa Kołpanowicz&Cruz

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Gazeta Wrocławska
Dodaj ogłoszenie