Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Muzeum Pana Tadeusza we Wrocławiu obchodzi 6. urodziny. To oni mają rękopis wielkiego dzieła Mickiewicza

Maciej Rajfur
Maciej Rajfur
Przez sześć lat działalności muzeum odwiedziło 260 tys. osób. W tym przez pierwsze 12 miesięcy - 52 tys. osób
Przez sześć lat działalności muzeum odwiedziło 260 tys. osób. W tym przez pierwsze 12 miesięcy - 52 tys. osób Archiwum Gazeta Wrocławska
Przez 6 lat otworzyło 47 wystaw, przeprowadziło 6701 lekcji muzealnych, 2463 warsztaty edukacyjne oraz zorganizowało aż 538 wydarzeń. Obecnie warto tam zajrzeć m.in. na wystawę opowiadającą o postawach wobec Holocaustu w Europie.

Muzeum Pana Tadeusza jest najnowszą częścią Ossolineum. Otwarte w maju 2016 roku w kamienicy Pod Złotym Słońcem. Zwiedzić tu można trzy wystawy stałe – „Rękopis »Pana Tadeusza«”, „Misja: Polska” i „Pan Tadeusz Różewicz”.

Muzeum prowadzi działalność naukową, edukacyjną i artystyczną, organizuje wystawy czasowe, w jego ramach działa również Gabinet Literacki im. Tadeusza Różewicza. W 2019 roku zespół MPT otrzymał wyróżnienie jury Europejskiej Nagrody Muzealnej Roku (EMYA).

Najcenniejszym zabytkiem w zbiorach Ossolineum jest rękopis "Pana Tadeusza", wielki poemat Adama Mickiewicza. By uratować go na kolejne kilkadziesiąt lat rękopis musiał zostać poddany różnym pracom konserwatorskim, w tym kąpielom w wodzie. Rękopis Pana Tadeusza trafił do Ossolineum w 1947 roku. Na początku przez lata należał do rodziny Mickiewiczów.

Rękopis wystawiany jest tylko przez dwa tygodnie w roku, bo według wyliczeń tylko tak krótkotrwała ekspozycja na światło pozwoli zachować go w dobrym stanie jeszcze przez co najmniej kilkadziesiąt lat.

Od 2016 roku otwarto w muzeum 47 wystaw. Pracownicy muzeum przeprowadzili 6701 lekcji muzealnych, 2463 warsztaty edukacyjne oraz 538 wydarzeń – wykładów, pokazów filmowych, koncertów, debat i spotkań z artystami wizualnymi, pisarzami, tłumaczami, historykami, literaturoznawcami z Polski i zagranicy.

Przez sześć lat działalności odwiedziło to miejsce 260 tys. osób. W tym przez pierwsze 12 miesięcy 52 tys. osób. Z oferty online Muzeum Pana Tadeusza każdego roku korzysta średnio ponad dwieście tysięcy odbiorców.

Od 4 maja do 17 lipca Muzeum Pana Tadeusza zaprasza na wystawę planszową pt. „Byli sąsiadami: ludzkie wybory i zachowania w obliczu Zagłady”, opowiadającą o postawach, które wobec masowej eksterminacji ludności żydowskiej przyjęli mieszkańcy Europy. Ekspozycja została przygotowana przez United States Holocaust Memorial Museum.

Wystawa poddaje analizie niektóre z kluczowych pytań dotyczących Holokaustu. Dlaczego był on możliwy? Co sprawiło, że oprócz bezspornej i fundamentalnej roli Adolfa Hitlera i innych przywódców partii nazistowskiej, tak wielu zwykłych ludzi w całej Europie popierało zbrodnie nazistów lub milczało? Dlaczego tak niewielu pomagało tym najbardziej zagrożonym? A co kierowało tymi, którzy nie wykorzystywali okazji i nie ulegali pokusie zdrady bliźnich, pokazując, że nawet w nadzwyczajnie trudnych czasach istnieje alternatywa?

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska