Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Murale na wrocławskich budynkach. Ozdabiają kamienice, bloki, nawet szkoły! [GALERIA]

Michał Perzanowski
Michał Perzanowski
Na wielu budynkach we Wrocławiu można znaleźć fantastyczne dzieła artystów. W naszym mieście, w ostatnich kilkunastu latach, pojawiło się nawet kilkaset dużych malowideł. Tworzą je m.in. studenci wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych, firmy reklamowe, lokalni grafficiarze oraz malarze światowej sławy. Spróbowaliśmy zebrać w jednym miejscu wrocławskie murale. Sprawdź, co ciekawego zobaczysz, gdy Twój wzrok sięgnie nieco wyżej niż linia oczu!
Na wielu budynkach we Wrocławiu można znaleźć fantastyczne dzieła artystów. W naszym mieście, w ostatnich kilkunastu latach, pojawiło się nawet kilkaset dużych malowideł. Tworzą je m.in. studenci wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych, firmy reklamowe, lokalni grafficiarze oraz malarze światowej sławy. Spróbowaliśmy zebrać w jednym miejscu wrocławskie murale. Sprawdź, co ciekawego zobaczysz, gdy Twój wzrok sięgnie nieco wyżej niż linia oczu! Google Maps/Fotopolska/Polska Press
Na wielu budynkach we Wrocławiu można znaleźć fantastyczne dzieła artystów. W naszym mieście, w ostatnich kilkunastu latach, pojawiło się kilkaset dużych malowideł. Tworzą je m.in. studenci wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych, firmy reklamowe, lokalni "grafficiarze" oraz malarze światowej sławy. Spróbowaliśmy zebrać w jednym miejscu wrocławskie murale. Sprawdź, co ciekawego zobaczysz we Wrocławiu, gdy tylko podniesiesz wzrok!

Murale we Wrocławiu

Uliczna sztuka coraz częściej "wychodzi" na zewnątrz i można ją podziwiać w wielu miejscach we Wrocławiu. Murale pojawiają się na ścianach kamienic i bloków mieszkalnych, ozdabiają sklepy, nowe osiedla od deweloperów, placówki edukacyjne i miejsca kultury.

We Wrocławiu jeszcze nikt nie sklasyfikował wszystkich murali. To niezwykle trudne zadanie, porównywalne do sporządzenia listy wszystkich figurek krasnali.

Kolorowe podwórko

Duże natężenie wrocławskich murali spotkacie w podwórzu jednej z kamienic na Nadodrzu. Przy ulicy Roosevelta namalowane są m.in. życie dzikich zwierząt czy rajski ogród. Znalazło się też miejsce na upamiętnienie żołnierzy wyklętych.

Kolorowe podwórko zaczęło powstawać już w 2013 roku. Inicjatorem projektu był wrocławski malarz Mariusz Mikołajek. Rok później powstał OKAP - Ośrodek Kulturalnej Animacji Podwórkowej. Mieszkańcy byli dumni z projektu i bardzo chętnie się do niego przyłączyli.

Podwórko znajduje się na wrocławskim Nadodrzu przy ul. Roosevelta 5a, ale tunel z wejściem do tego miejsca jest w budynku z numerem 13.Podziwiać murale
Podwórko znajduje się na wrocławskim Nadodrzu przy ul. Roosevelta 5a, ale tunel z wejściem do tego miejsca jest w budynku z numerem 13.

Podziwiać murale można za darmo i nie zajmuje to dużo czasu. Najbliższy przystanek tramwajowy znajduje się na ul. Jedności Narodowej. Z rynku dojechać można liniami: 6, 8, 11, 73. Paweł Relikowski / Polska Press

Murale upamiętniające ludzi i wydarzenia

Często malowidła pojawiają się dosłownie na krótki moment. Niosą za sobą szczególną treść. Służą też jako banery reklamowe - jeden z nich pojawił się przy ul. Traugutta. Stacja Netflix zareklamowała serial "Wielka Woda" o Powodzi Tysiąclecia w naszym mieście. Lokacja również była strzałem w "dziesiątkę" - ulica Traugutta i szpital im. Marciniaka był jednym z obszarów stolicy Dolnego Śląska, które ucierpiały najbardziej.

W 2020 roku na jednej z wrocławskich kamienic pojawił się również mural honorujący demokratyczną opozycję Białorusi. Artyści nie boją się więc poruszać ważnych i trudnych dla społeczeństwa tematów. Przykładem jest choćby fresk z Kampanii Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie przy ulicy Legnickiej.

To projekt Wrocławskiej Kampanii Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie, która pod hasłem: "Dostrzeż przemoc. Zareaguj!" chce zwrócić
To projekt Wrocławskiej Kampanii Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie, która pod hasłem: "Dostrzeż przemoc. Zareaguj!" chce zwrócić uwagę na agresję i przemoc domową. Podobnie, jak zawiłe relacje są między ludźmi, tak też wygląda mural. Czytelne są jedynie twarze i dłonie, które pozostawiają widzowi miejsce do interpretacji. Mural znajduje się przy ul. Legnickiej 64.fotopolska.eu

Poza tym, możemy wskazać:

  • "Wrocław się szczepi" przy ulicy Krakowskiej,
  • "Wroclove" przy ul. Reja,
  • "Mural Polskich Charakterów" przy ul. Hubskiej
  • murale Wandy Rutkiewicz, Marii Koterbskiej czy Marka Krajewskiego.

We Wrocławiu tworzyli artyści z całego świata

W 2010 roku na łamach Gazety Wrocławskiej pisaliśmy o niezwykłym evencie. Stolicę Dolnego Śląska przez kilka miesięcy odwiedzali najsłynniejsi twórcy graffiti na świecie. Do dzisiaj możemy podziwiać ich prace.

  • przy Cybulskiego 10 tworzył Włoch Erici Il Cane,
  • przy Cybulskiego 15 pojawił się mural autorstwa innego Włocha, Blu,
  • przy ul. Krakowskiej 27 można dostrzec "Flaminga" autorstwa Kelsey Montague pochodzącej z USA.

Najciekawsze murale we Wrocławiu. ZOBACZ!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska