MŚ w hokeju 2017: Szwecja ze złotem!

jg
od 16 lat
Szwecja 10 raz w historia została mistrzem świata w hokeju. Skandynawowie potrzebowali jednak rzutów karnych, aby pokonać broniących tytułu Kanadyjczyków. Finał rozegrano w Kolonii.

W regulaminowym czasie gry był remis 1:1. Dla reprezentacji "Trzech Koron" bramkę zdobył Victor Hedman. Odpowiedział mu Ryan O'Reilly. Dogrywka także nie przyniosła rozstrzygnięcia. O wszystkim decydowały rzuty karne.

Tu bohaterem okazał się szwedzki bramkarz Henrik Lundqvist, który nie wpuścił ani jednaj bramki, chociaż trzeba zaznaczyć, że raz pomógł mu słupek. Decydujący rzut karny wykorzystał Nicklas Backstrom. Szwedzi zdobyli mistrzostwo po trzech latach przerwy.

Brązowy medal trafił do Rosjan, którzy pokonali 5:3 Finlandię.

Kanada – Szwecja 1:2 k. (0:0, 0:1, 1:0, d. 0:0, k. 0:2)
0:1 Hedman (39:39, 4/5),
1:1 O’Reilly – Marner, MacKinnon (41:58, 5/4),
1:2 Nicklas Backstrom (decydujący rzut karny).

Kanada: Pickard – Parayko, Vlasic; MacKinnon, Skinner, Scheifele – Demers, de Haan; Simmonds, Giroux, O’Reilly - Morrissey, Matheson; Duchene, Couturier, Killorn – Lee, Schenn; Konecny, Marner, Point

Szwecja: Lundqvist – Stralman, Hedman; Lindholm, Rask, Landeskog – Ekman-Larsson, Brodin; Lindberg, Backstrom, Nylander – Klingberg, Edler; Everberg, Nordstrom, Karlsson – Holm, Kruger; Lundqvist J, Eriksson EK, Soderberg.

Sędziowali: Jerabek, Stricker – Otmachow, Suominen.