Jacek Sroka
Jacek Sroka
Polska - Węgry piłka ręczna kobiet
Polska - Węgry piłka ręczna kobiet Dresling Jens
Polskie piłkarki ręczne pokonały w 1/8 finału mistrzostw świata Węgierki 24:23 (13:14). Biało-czerwone świetnie zagrały w pierwszym kwadransie, a po przerwie potrafiły odwrócić losy meczu i zwyciężyć bardziej utytułowane rywalki mające w dorobku 16 medali MŚ, ME i IO. Awans Polek do ćwierćfinału mistrzostw świata oznacza, że dalej mają one szansę na wywalczenie przepustek na igrzyska w Rio de Janeiro. W turniejach kwalifikacyjnych zagrają zespoły z miejsc 2-7 MŚ w Danii.

Polki do tej pory kiepsko zaczynały mecze, ale w spotkaniu z Węgierkami przecieraliśmy oczy ze zdumienia patrząc na postawę biało-czerwonych w pierwszym kwadransie. To było najlepsze 15 minut Polek w tych MŚ. Podstawą była świetna gra w obronie i to zarówno zawodniczek z pola jak i bramkarki Anny Wysokińskiej. W ataku nasze panie były w tym okresie właściwie bezbłędne. Okres gry w osłabieniu Polki wygrały 2:1. Karolina Kudłacz-Gloc znów raz po raz trafiała do bramki i to nie tylko po rzutach z II linii, ale także po kontrach.

W 16 minucie Polki prowadziły 10:4 i trener Andreas Nemeth po raz drugi musiał wziąć czas, by wstrząsnąć swoimi podopiecznymi. Węgierki zaczęły znacznie lepiej bronić, a Polkom przydarzył się fatalny przestój. Od stanu 11:5 przez 10,5 minuty nie potrafiły zdobyć gola, za to kolekcjonowały kary. W efekcie rywalki rzuciły 8 bramek z rzędu i wyszły na prowadzenie 13:11. Naszą niemoc przerwała dopiero Kudłacz-Gloc wykorzystując rzut karny i do przerwy Polki przegrywały jedną bramką.

Drugą połowę obydwa zespoły zaczęły nerwowo. W efekcie przez ponad 5 minut gry nie oglądaliśmy w hali w Herning gola. Pierwsze nerwy opanowały Węgierki i w 37 min. prowadziły już 16:13. Polki w końcu przełamały swą niemoc po rzucie z koła Agnieszki Koceli. Po czterech trafieniach z rzędu biało-czerwone dzięki Kindze Achruk w 43 minucie wyszły na pierwsze od 20 minut prowadzenie (18:17).

Wejście na parkiet legendy węgierskiej piłki ręcznej Anity Gorbicz i jej zaskakujące rzuty z dystansu sprawiły, że drużyna rywalek odskoczyły na dwie bramki (20:18). Nasze panie ani myślały jednak się poddawać. Z koła ważną bramkę rzuciła Patrycja Kulwińska, ze skrzydła w końcu trafiła Karolina Zalewska, a że wciąż świetnie dysponowana była Karolina Kudłacz-Gloc, więc w 54 minucie Polki prowadziły 24:22.

W nerwowej końcówce trafiła tylko Zita Szucsanszki i biało-czerwone po raz pierwszy od 1997 roku pokonały reprezentację Węgier. Najlepszą zawodniczką meczu wybrana została nasza bramkarka Anna Wysokińska. W ćwierćfinale Polki zagrają ze zwycięzcą meczu Korea Południowa – Rosja.

Polska – Węgry 24:23 (13:14)

Polska: Wysokińska, Gawlik - Kudłacz-Gloc 8, Achruk 4, Kulwińska 3, Kobylińska 3, Niedźwiedź 2, Stachowska 1, Kocela 1, Zalewska 1, Gadzina, Pielesz, Zych, Łabuda, Sądej 1, Stasiak.

Węgry: Kiss, Biro - Hornyak 5, Szucsanszki 5, Szöllösi-Zacsik 4, Görbicz 3, Kovacsics 2, Triscsuk 2, Mayer 1, Tomori 1, Pappne Szamoransky, Bognar-Bodi, Szekeres, Planeta, Erdösi, Kovacsicz..

*Prezenty pod choinkę 2015 To najciekawsze propozycje
*Najbardziej patologiczne miasta w woj. śląskim RANKING 2015
*Roraty 215: Pytania i odpowiedzi z Małego Gościa Niedzielnego
*Makabryczny wypadek w Mierzęcicach na trasie S1: Zginęła matka i ojciec ZDJĘCIA
*Jesteś Ślązakiem, Zagłębiakiem, czy czystym gorolem? ROZWIĄŻ QUIZ

Materiał oryginalny: MŚ piłkarek ręcznych: Polska - Węgry 24:23 [RELACJA] Biało-czerwone w ćwierćfinale! Brawa dla Polek - Dziennik Zachodni