Jacek Czaplewski
PAP, EPA/Noushad Thekkayil
MŚ 2022. Katar prawdopodobnie jako pierwszy opadnie z turnieju po fazie grupowej. W meczu o wszystko przegrał z Senegalem 1:3. Historię jednak i tak napisał, bo zdobył bramkę.

Katar - Senegal: Błąd sędziego miał wpływ na losy meczu

Do Senegalu należała końcówka pierwszej połowy i początek drugiej. To wtedy padły zwycięskie bramki. Prowadzenie po katastrofalnym przyjęciu Boualema Khoukhiego dal klubowy kolega Krzysztofa Piątka, Boulaye Dia. Po nim poprawił Famara Diedhiou, gdy najwyżej wyskoczył do piłki dośrodkowanej z rzutu rożnego.

Gole poprzedziła sędziowska kontrowersja. Hiszpański sędzia Antonio Mateu Lahoz nie przyznał Katarowi rzutu karnego, kiedy w szesnastce uderzony w udo został Akram Afif. To była jedyna, spodziewana szansa dla gospodarzy, by przed przerwą strzelić gola.

Katar ruszył dopiero po straconych bramkach

Kiedy Senegal wyszedł już na - wydawało się - bezpieczne prowadzenie, wtedy też Katar ruszył do ataku. Trzeba przyznać, że zapracował na bramkę kontaktową. Poprzedziły ją groźne strzały, po którym z najwyższym trudem jedną ręką interweniował Edouard Mendy z Chelsea.

Wreszcie w 78 minucie trybuny wyraźnie ożyły. Po składnej akcji pierwszego gola w meczu i w ogóle na turnieju strzelił Mohammed Muntari. W końcówce Katarczyków złudzeń pozbawił jednak Bamba Dieng, wieńcząc podanie z bocznej flanki.

Los Kataru przesądzi wynik meczu Ekwadoru z Holandią.

Katar - Senegal 1:3 (0:1)
Bramki: Muntari 78' - Dia 41', Diedhiou 48', Dieng 84'
Żółte kartki: Mohammad, Ahmed, Madibo - Dia, Jakobs, Ciss

Katar: Barsham - Miguel (83' Waad), Mohammad, Khoukhi, Hassan, Ahmed (83' Salman) - Alhaydos, Boudiaf (69' Hatem), Madibo - Ali (74' Muntari), Afif.

Senegal: E. Mendy - Sabaly, Koulibaly, Jakobs (78' Cisse), Diallo - N. Mendy (78' Sarr), Gana Gueye - Sarr (74' Ndiaye), Diedhiou (74' Dieng), Diatta (66' Ciss) - Dia.