18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

MPWiK przyznaje: W wodzie jest teraz więcej chloru

Agata Wojciechowska
fot. Polskapresse
- Jestem mieszkańcem okolic ul. Curie - Skłodowskiej. Dlaczego z kranów leci tutaj woda tak mocno zachlorowana? Po umyciu rąk w wodzie z kranu czuć zapach chloru jak na basenie, ręce pieką, a zapach chloru schodzi z nich dopiero po przepłukaniu wodą mineralną. Woda nie nadaje się nawet do mycia nie mówiąc o gotowaniu. Jak długo jeszcze tak będzie? - pyta nasz czytelnik Tomasz Makaruk.

Odpowiedzi szukała reporterka Agata Wojciechowska.

Zwiększona ilość chloru jest związana z trwającym tam remontem, a dokładniej dezynfekcją sieci po wymienieniu na nowe rur i przyłączy. - W ramach inwestycji przebudowywana jest m.in. sieć wodociągowa i wymieniane są przyłącza - wyjaśnia Estera Zuzel, inspektor MPWiK we Wrocławiu. - Chlorowy zapach wody związany jest z koniecznością dezynfekcji wykonanych, nowych odcinków sieci. Taka woda płynie z kranów nie tylko w okolicach ulicy Curie - Skłodowskiej, ale także przez wspólną sieć wodociągową trafia na Wielką Wyspę.

Jak zapewnia MPWiK, te utrudnienia są czasowe i krótkotrwałe. Poza pogorszeniem cech związanych ze smakiem i zapachem, zwiększona zawartość środka dezynfekcyjnego, w tym przypadku chloru, w żaden sposób nie wpływa negatywnie na pozostałe cechy wody, która jest w pełni bezpieczna i zdatna do użytkowania i spożycia.
- Priorytetem w trakcie dostarczania wody do konsumentów w każdych warunkach, a w szczególności tych, w których sieć jest remontowana, jest stuprocentowe bezpieczeństwo pod względem bakteriologicznym - zapewnia Estera Zuzel. - Nowe odcinki muszą być przez wykonawców skutecznie zdezynfekowane. Za wszelkie utrudnienia i niedogodności serdecznie przepraszamy i prosimy o wyrozumiałość.

Prace remontowe sieci wodociągowej w tym rejonie będą trwały najprawdopodobniej do końca maja 2014 roku. Do tego momentu można więc się spodziewać okresów o zwiększonej ilości chloru.

We wrocławskim sanepidzie nie mają zastrzeżeń co do dużej ilości chloru w wodzie.
- Woda w kranach we Wrocławiu jest dopuszczona do spożycia, a chlorowanie odbywa się w ramach obowiązujących norm prawa - zapewnia Magdalena Mieszkowska z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologiczna we Wrocławiu.

Co to oznacza? W Polsce dopuszczony przepisami prawa jest zakres ilości chloru, jaki może znajdować się w wodzie płynącej z kranów. Czasami jest go więcej, czasami mniej, jednak cały czas utrzymywany jest on w dopuszczonych normach. Gdyby tak nie było, zamknięto by dostawy, tak aby nikt się nie podtruł.

Spełniająca wszystkie normy i wymogi woda może nie odpowiadać odbiorcom pod kątem jakościowym. Na jakość wpływają nasze indywidualne preferencje oraz instalacja wewnętrzna w budynku, które ze względu na swój wiek lub zbyt rzadkie czyszczenie powoduje, że woda nie jest dobrej jakości.

Chlor do wody dodaje się, by pozbyć się z niej bakterii, które w przeszłości odpowiadały np. za epidemie cholery czy duru brzusznego. Już Ludwik Pasteur odkrył, że najwięcej bakterii i wirusów człowiek spożywa z wypijaną wodą. Dlatego też zaczęto używać chloru do dezynfekcji. Ten gaz, który w czasie I wojny światowej był używany jako trujący gaz bojowy, w małych dawkach zabijał bakterie, ale nie szkodził ludziom.

Umycie się w wodzie ze zbyt dużą ilością chloru może doprowadzić do jej podrażnienia, pękania, nadmiernej suchości, a także zmniejszenia odporności na zakażenia skórne. W przypadku jej spożycia może doprowadzić do schorzeń pęcherza moczowego, wątroby i nerek, a w mniejszej ilości - dolegliwości żołądkowe. MPWiK zapewnia, że przy stężeniu we wrocławskich kranach, takiego ryzyka nie ma.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska