Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

MPWiK powinno zaprojektować oczko wodne w Parku Grabiszyńskim. Jest odpowiedź Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska

Nadia Szagdaj
Nadia Szagdaj
Zgodnie z prawem, jeżeli ochrona elementów przyrodniczych nie jest możliwa, należy podejmować działania mające na celu naprawienie wyrządzonych szkód, w szczególności przez kompensację przyrodniczą - mówi Rafał Kłodek z RDOŚ.
Zgodnie z prawem, jeżeli ochrona elementów przyrodniczych nie jest możliwa, należy podejmować działania mające na celu naprawienie wyrządzonych szkód, w szczególności przez kompensację przyrodniczą - mówi Rafał Kłodek z RDOŚ. Frank Winkler/Pixabay
Spór między społecznikami i MPWiK trafił pod ocenę RDOŚ. - Do przygotowania ostatecznego projektu oraz wykonania zbiornika lub zbiorników zobowiązany jest podmiot, który spowodował szkodę, czyli MPWiK – informuje Rafał Kłodek, Naczelnik Wydziału Ochrony Przyrody. Przypomnijmy, wrocławskie MPWiK jesienią 2020 roku zlikwidowało oczko wodne w parku Grabiszyńskim, które powstało na skutek wycieku wody z magistrali biegnącej pod parkiem. Podczas usuwania awarii zasypano żywcem kijanki kilku gatunków żyjących w nim żab.

- Bez projektów oczka wodnego nie ruszymy – mówi Ewa Zachara, inicjatorka akcji Żaba Dnia dla MPWiK, która ma na celu przypomnieć przedsiębiorstwu o kompensacji środowiskowej, w ramach której zasypane oczko wodne w Parku Grabiszyńskim miało zostać odtworzone. Przypomnijmy, że wraz z likwidacją zbiornika doszło do zniszczenia siedliska żab zielonych, będących pod ochroną.

Więcej o sprawie przeczytasz tutaj: link

MPWiK twierdzi, że podtrzymuje chęć współpracy z aktywistami. Władze przedsiębiorstwa uważają jednak, że za dostarczenie projektu oczka odpowiadają mieszkańcy. - Wciąż czekamy na nowy projekt wykonawczy, a także inne wymagane dokumenty, w tym pozwolenie właściciela terenu na budowę oczka wodnego. Liczymy, że strona społeczna wypełni zobowiązania, których się podjęła – twierdzi Martyna Bańcerek, rzecznik prasowy MPWiK.

- Wykonanie koncepcji projektowej dla oczka wodnego nie leży w kompetencji aktywistów. Fakt, że to zrobili wynikał z ich z dobrej woli współpracy z MPWiK – odpowiada Rafał Kłodek z RDOŚ. - Zgodnie z prawem, jeżeli ochrona elementów przyrodniczych nie jest możliwa, należy podejmować działania mające na celu naprawienie wyrządzonych szkód, w szczególności przez kompensację przyrodniczą. Zatem w tym przypadku, z uwagi na zniszczenie siedliska żab zielonych, powinno się wybudować siedliska zastępcze w postaci zbiorników wodnych.

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska