MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Mózg międzynarodowej grupy przestępczej był na Dolnym Śląsku

BO
Dolnośląscy policjanci, przy współpracy z Europolem, rozbili grupę przestępczą, która zajmowała się praniem pieniędzy. Rozpracowywanie grupy trwało od dawna. Większość przestępców ukrywała się na Dolnym Śląsku.

Policja z Wrocławia i Jeleniej Góry, przy wsparciu dolnośląskich antyterrorystów, Europolu i straży granicznej, rozbiła trzon grupy przestępczej zajmującej się oszustwami i wyłudzeniami pieniędzy. W sumie zatrzymali 9 osób. Kierownik i organizator grupy oraz jej członkowie to mieszkańcy powiatu powiatu jeleniogórskiego i lubańskiego, w wieku od 24 do 47 lat.

Nad rozbiciem grupy przestępczej pracowano od dawna. Europol zorganizował spotkanie operacyjne w Hadze, w którym uczestniczyli policjanci z Wrocławia, a także z Chorwacji, Niemiec, Szwecji i Rumunii. Ponadto Europol koordynował działania służb polskich i zagranicznych. Uczestniczył też w wymianie informacji i wspierał czynności realizacyjne związane z zatrzymaniami, kierując na miejsce swoje mobilne biuro, co umożliwiło bezpośredni dostęp do baz
Europolu.

Dolnośląscy policjanci sprawdzili 25 miejsc, głównie mieszkania. Kierownika grupy zatrzymali w Suwałkach. Kolejni przestępcy ukrywali się na terenie powiatu jeleniogórskiego.

Pokrzywdzeni, to obywatele Polski, Niemiec i Chorwacji. Policja szacuje, że może być to około 1000 osób. Straty, jakie ponieśli, to kwota nie mniejsza niż 10 milionów złotych. Grupa wymuszała pieniądze przez zastraszanie i podstęp. Zmuszała ludzi do zakładania fałszywych rachunków bankowych, kupowania lub tworzenia fałszywych firm i do rejestracji kart sim.

W ten sposób grupa gromadziła dane, które służyły do tworzenia serwisów internetowych. Na serwisach umieszczali oferty, zachęcające użytkowników do sprowadzania z zagranicy samochodów, sprzętu transportowego i rolniczego. Przestępcy wypłacali pieniądze w bankomatach poza Polską lub wpłacali je na giełdy kryprowalut.

Zatrzymanym może grozić kara do 10 lat pozbawienia wolności. Policja wyjaśnia okoliczności tej sprawy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska