Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mozaika na Ostrowie Tumskim? Urzędnicy zapłacili za projekt, którego nie mieli zamiaru realizować

Weronika Skupin
Urząd miejski. Grafika na podstawie Harmonia Macrocosmica Andreasa Cellariusa
Okrągła, podświetlana mozaika o średnicy 4 m przedstawiająca układ heliocentryczny dla upamiętnienie Mikołaja Kopernika miała powstać przed kolegiatą św. Krzyża i św. Bartłomieja na Ostrowie Tumskim. Zaprotestowali jednak historycy sztuki i konserwatorzy zabytków. Tymczasem urzędnicy twierdzą, że... nie mieli zamiaru kłaść mozaiki. Po co więc wydali 20 tysięcy złotych na projekt i plany?

O mozaice magistrat informował z entuzjazmem w zeszłym roku, choćby na swojej oficjalnej stronie. Okrągła, kamienna mozaika przedstawiająca układ heliocentryczny miała być podświetlana od dołu, by ładnie było widać Ziemię i Słońce. Zdobiona płaskorzeźbami i odlewami z brązu miała upamiętnić Mikołaja Kopernika, który przez 35 lat pełnił funkcję kanonika kapituły wrocławskiej. Miała być ułożona przed kościołem w pobliżu pomnika św. Jana Nepomucena.

Pomysł wzbudził jednak kontrowersje. Do Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków trafił sprzeciw pracowników Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu Wrocławskiego, w którym przekonywali, że ingerencja w plac przed kościołem św. Krzyża tylko go oszpeci. Barbara Nowak-Obelinda, wojewódzki konserwator, zareagowała podobnie jak historycy. – Pismo było nawet przedmiotem posiedzenie wojewódzkiej Rady Konserwatorskiej. Zgodnie stwierdziliśmy, że taka mozaika nie powinna powstać i wysłaliśmy naszą opinię Miejskiemu Konserwatorowi Zabytków. To on podejmuje ostateczną decyzję - mówi Barbara Nowak-Obelinda.

Wojewódzcy konserwatorzy zabytków mieli liczne uwagi odnośnie układu heliocentrycznego na placu przed kolegiatą. – To nie jest element historyczny, co więcej, miejsce jest nieodpowiednie. Plac jest dobrze ukształtowany, ma historyczny wygląd i nie ma potrzeby wprowadzać nowego elementu, w dodatku niespecjalnie estetycznego. Pogorszyłby, a nie polepszył, jakość zabudowy - mówi delikatnie Wojewódzki Konserwator Zabytków.

Dodaje, że na kościele jest przecież tablica poświęcona Mikołajowi Kopernikowi, a jego związki z Wrocławiem nie były aż tak szczególne, by podkreślać je jeszcze bardziej.

Odpowiedź miasta w tej sprawie szokuje. Katarzyna Hawrylak-Brzezowska, miejski konserwator zabytków odpowiada. – To nie był pomysł, który się pojawił z intencją jego zrealizowania. Podobnych idei było wiele, od mozaiki począwszy, na umieszczeniu konstrukcji upamiętniającej astronoma na jednym z dachów skończywszy. Ten akurat pojawił się w przestrzeni publicznej i zebrał negatywne opinie - mówi Hawrylak-Brzezowska.

To zupełnie kłóci się z tym, co miasto ogłosiło w grudniu. "Obecnie opracowywana jest dokumentacja projektowa wraz z kosztorysem. Następnie Zarząd Dróg i Utrzymania Miasta ogłosi przetarg na realizację. Mozaikę będzie można oglądać latem przyszłego roku" - mogliśmy przeczytać na miejskiej stronie, zatem na teraz planowano zakończenie inwestycji.

Dlaczego miasto wydało pieniądze na projekt, a teraz udaje, że wcale nie miało zamiaru położyć mozaiki? Umowę na dokumentację przygotował ZDiUM, jej koszt to 20 tys. zł. – Pismo od wojewódzkiego konserwatora do miasta wpłynęło, zajęło się nim biuro prezydenta miasta, a zainteresowanym stronom wysłano wyjaśnienia, że nie mamy zamiaru realizować takiego projektu - informuje Katarzyna Hawrylak-Brzezowska.

Dodaje, że tak czy siak, brak pieniędzy na upamiętnienie tego, który "wstrzymał Słońce i ruszył Ziemię". – Nie ma wątpliwości, że Kopernik wielkim astronomem był. Stwierdziliśmy, że mozaika przed kościołem św. Krzyża to nadmierna ingerencja, sama uważam, że nie powinna się tam znaleźć i wyglądałaby nieodpowiednio, co nie zmienia faktu, że Kopernik zostanie w jakiś sposób uhonorowany przez miasto na Ostrowie Tumskim - mówi miejska konserwator.

Zostanie także odnowiony pomnik Mikołaja Kopernika na rogu ul. Piotra Skargi i Teatralnej, naprzeciwko Wzgórza Partyzantów autorstwa prof. Leona Podsiadłego. – Przejdzie on prace konserwacyjne i renowacyjne pod okiem samego Leona Podsiadłego. Projekt zakłada także zagospodarowanie terenu wokół pomnika astronoma - informuje Katarzyna Hawrylak-Brzezowska.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska